Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 205. Bölüm / Adana

Turgay Başyayla Adana’daki lezzet yolculuğuna Ceyhan ilçesinden başlayarak devam ediyor. Misafirperver büyük Mangit köyü halkı tarafından coşkuyla karşılanıyor. Folklor ekibinin gösterisi büyük beğeni topluyor. Kazanda tirşik, kazanda dövme pilav, kabak çintlemesi, karakuş tatlısı, yüksük çorbası, içli köfte yapılıyor. Köyün hanımları  bir araya geliyor  birlikte bazlama, sıkma  hazırlıyorlar.  Adana'nın lezzet simgesi Adana kebabının püf noktaları anlatılıyor. Mevsimin olmazsa olmazlarından balık, testide lagos, levrek beğendi ve tuzda balık olarak lezzet yolcularına sunuluyor. Turgay Başyayla,  Adana’nın sevilen tatları cevizli fıstıklı kaymaklı, taş kadayıfın, sofralara nasıl geldiğini ekrana taşıyor. Kuzu tandır, beyti sarma, fıstıklı kadayıf hazırlanıyor. Müzik ekibinin seslendirdiği yöresel türküler muhteşem tatların olduğu sofrayı şenlendiriyor. 

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.