Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Final Bölümü

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Final Bölümünde; Turgay Başyayla Kahramanmaraş’daki lezzet yolculuğuna ara vermeden devam etti, ilk durağı Pazarcık ilçesine bağlı Eğlen köyü oldu. Köy halkı davul ve zurna ile neşeli sıcacık bir karşılama yaptı. Köy kadınları kazanda pirpirim ekşilisi ve kazanda lepe pilavı yaptı. Lezzet yolculuğunda klasik haline gelen hamur işlerine misafir olup şerbetli katmer, Maraş kömbesi ve gözlemenin tadına bakan Turgay Başyayla masa yemeklerine geçip 4 nefis tarif vedi; ekşili yuvalama, kuru patlıcan ve biber dolması, içli köfte ve kuru köfte. Sunum masasında onlarca farklı yöresel Kahramanmaraş lezzetleri ile sunuldu. Yedi Kuyular kayak merkezinde kar motoru ile gezdi, sucuk ekmek yaptı. Mutfak müzesinde şalgamlı tarhana çorbası, havuçlu pilav ve ekşili havuç tarifi verilirken, ünlü Maraş dondurmasının tadımı ekrana geldi. İç pilavlı oğlak dolması, ağ kebabı ve Maraş’ın olmazsa olmazı eli böğründenin yapımı yöresel müzik ekibi eşliğinde sunuldu.

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu son bölümü hd ve tek parça olarak sizlerle, iyi seyirler dileriz.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.