Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 265. Bölüm

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 265. Bölümünde; Turgay Başyayla Uşak’daki Lezzet Yolculuğuna Merkez ilçesine bağlı Şükraniye köyünden başlayarak devam etti. Coşkulu köy halkı tarafından davul, zurna ve folklor ekibiyle karşılandı. Kazanda keşkek, kazanda alaca tene, gili gili, kapama, kaymak yağlı hindi anlatıldı. Köyün hanımları sac üzerinde gözleme, katmer yaptı. Turgay Başyayla Uşak’ın tarihi çarşılarını gezdi. Ebem köfte, cepleme ve demir tatlısının sırları ekrana geldi. Bıldırcınlı kuzu dolması, çömlek kebabının püf noktaları anlatıldı. Lezzet Yolculuğu son durağında dev küp kebabı, tuzda kaburga dolması, kuzu çevirme yapıldı. Müzik ekibinin yöresel türküleri eşliğinde sunuldu

Turgay Başyayla Uşak’daki Lezzet Yolculuğuna Merkez ilçesine bağlı Şükraniye köyünden başlayarak devam ediyor. Coşkulu köy halkı tarafından davul, zurna ve folklor ekibiyle karşılanıyor. Kazanda keşkek, kazanda alaca tene, gili gili, kapama, kaymak yağlı hindi anlatılıyor. Köyün hanımları sac üzerinde gözleme, katmer yapıyor. Turgay Başyayla Uşak’ın tarihi çarşılarını geziyor. Ebem köfte, cepleme ve demir tatlısının sırları ekrana geliyor. Bıldırcınlı kuzu dolması, çömlek kebabının püf noktaları anlatılıyor. Lezzet Yolculuğu son durağında dev küp kebabı, tuzda kaburga dolması, kuzu çevirme yapılıyor. Müzik ekibinin yöresel türküleri eşliğinde sunuluyor.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.