Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 270. Bölüm

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 270. Bölümünde; Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu’nun bugün Gaziantep’de ilk durağı Şehitkamil ilçesine bağlı Yalangoz mahallesi oldu. Köy halkı tarafından çiçeklerle ve alkış eşliğinde karşılama yapıldı. Kazanda firik pilavı, kazanda yoğurtlu tarhana yapıldı. Köyün hanımları masada içli köfte, kuru dolma, etli kabaklama ve fıstıklı kadayıf tarifi verip; sac üzerinde gözleme tarifi verip köy fırınında ekmek yapıldı. Gaziantep merkeze gelip tarihi çarşıları gezip meşhur beyran çorbasının tarifini ve faydalarını anlatılıp, ardından Gaziantep’in meşhur patlıcan kebabı, domates kebabı ve ciğerinin tadına bakıp yöresel lezzetlerin peşine düşüldü. Ali nazik, şiveydiz ve ekşili ufak köfte tarifini verip, Gaziantep’in yöresel türküleri eşliğinde sunuldu.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.