Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 178. Bölüm / Erzurum

Tüm Türkiye’yi şehir şehir dolaşıp,  muhteşem yöresel tatları evlerinize getiren Turgay Başyayla’nın Erzurum’daki lezzet yolculuğunda ilk durağı İspir ilçesine bağlı Aksu Köyü oldu.  Misafirverper köy ahalisi tarafından coşkulu bir karşılamanın ardından keyifli sohbetler ekrana geldi. Hanımlar, yöresel lezzetlerden gendime çorbası, kavut, asude tatlısı,  haşıl,  dut pekmezi, kaymaklı kuymak,  nişasta tatlısı  tarifleri verdi. Turgay Başyayla, Erzurum’un tarihi çarşılarını gezip, el emeğini göz nuruyla buluşturan ustalarla  sohbet etti. Oltu taşına dair merak edilenler anlattı. Şahane tatlardan sebzeli kuzu incik haşlama, incir tatlısı yapıldı. Meşhur İspir kuru fasulyesinin lezzet sırları anlattı. Kadayıf dolması,  açma yahnisi,  pöçlü-mercimekli bulgur pilavı,  kaz dolması hazırlandı. Sunumda yöresel türküler  seslendirildi.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.