Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 176. Bölüm / İzmir

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 176. Bölümünde; Anadolu’nun birbirinden özel yöresel lezzetlerini ekrana taşıyan Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu’nun İzmir’deki ilk durağı Buca’ya bağlı Kaynaklar Köyü oluyor. Köy meydanında coşkuyla  karşılanan Turgay Başyayla keyifli sohbetlerin ardından hanımların özenle hazırladığı gözlemeleri, bazlamaları, pişileri ekrana getiriyor. İzmir köfte, sardalya yaprak sarma, oğlak etli kağıt kebabı tarifleri veriliyor. Urla’da kabak çiçeği dolmasının, Urla güvecinin, börek tatlısının nasıl hazırlandığı anlatılıyor. İzmir’in birbirinden özel tatlarından çöp şiş ve fırında kuzu yapılıyor. Turgay Başyayla İzmir’in tarihi çarşılarını geziyor. Seferihisar’da fırında kabak, yuvalaça, kuzu etli arapsaçı hazırlanıyor. Şahane lezzetlerin sunumunda müzik ekibi yöresel türküleri seslendiriyor.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.