Çay saati menüsünden Pişmeyen Pasta

Nursel’in Mutfağı’nın bugünkü konukları Bilge Ok ve Yeşim Özyurt  oldu. Bilge Ok ve Yeşim Özyurt , çay saati lezzetlerine özgü "Pişmeyen Pasta", "Boşnak Mantısı", "Ağaç Kek" ve "Tarhana Soslu Tavuk ve Çiçek Soğan" hazırladı.

 

PİŞMEYEN PASTA

TABANI İÇİN
2 yemek kaşığı tereyağı
2 paket yulaflı bisküvi
1 su bardağı yer fıstığı
4 yemek kaşığı pekmez

MUHALLEBİSİ İÇİN
5 su bardağı süt
1 su bardağı irmik
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı hindistan cevizi

ÜZERİ İÇİN
3 paket bitter çikolata (240 gr)
250 gr çilek
Toz antep fıstığı

Pişmeyen pastanın tabanı için yulaflı bisküviler ve yer fıstığı ayrı ayrı rondodan geçirililerek karıştırılır. Kalıba döküldükten sonra üzerine eritilmiş tereyağı dökülür ve pekmezle harmanlanır. Düzleşmesi için üzerine baskı uygulanıp sıkılaştırılır. Muhallebisi için süt, irmik, toz şeker ocakta pişirilir, ardından hindistan cevizi eklenerek karıştırılır. Dolapta bekletilen tabanın üzerine muhallebisi dökülür. Benmari usulü eritilmiş çikolata üzerine dökülerek soğutulur, ardından çilek ve antep fıstığı ile dilenen şekilde süslenir.

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...