Amasya Mutfağı'ndan Ekmek Aşı

Nursel’in Mutfağı’nın bugünkü misafiri Şerife Özel oldu. Şerife Özel, Amasya mutfağına özgü “Bakla Dolması”, “Çarşaf Çöreği”, “Elma Kurabiye” ve “Ekmek Aşı” pişirdi.

 

 

EKMEK AŞI
Yarım kg dana kaburga eti
1 adet köy ekmeği 
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
1 çay kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı toz biber
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı nane
1 çay kaşığı kimyon
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 kase süzme yoğurt
2 diş sarımsak
Su
Etler haşlanır. Didilen etler, kavrulan soğanların içine atılır. Ekmekler küp küp doğranır. Etlerin içine salça, sıvı yağ, pul biber, toz biber, karabiber, nane ve kimyon eklenir. Haşlanan etin suyundan bir kepçe dökülür.  Ekmeklerde etin suyuyla ıslatılır. Sarımsaklı süzme yoğurt ekmeklerin üzerine dökülür. Etide eklenerek servise hazır hale getirilir. 

 

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...