Amasya Mutfağı'ndan Çarşaf Çöreği

Nursel’in Mutfağı’nın bugünkü misafiri Şerife Özel oldu. Şerife Özel, Amasya mutfağına özgü “Bakla Dolması”, “Çarşaf Çöreği”, “Elma Kurabiye” ve “Ekmek Aşı” pişirdi.

 

 

ÇARŞAF ÇÖREĞİ
1 paket kuru maya
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su
Aldığı kadar un
İÇ HARCI İÇİN
3 su bardağı ceviz
3 yemek kaşığı beyaz haşhaş
2 su bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
Yoğurma kabına kuru maya, toz şeker koyulur. Ardından ılık su eklenir ve un konup yoğrulur mayalanması için bekletilir. İçi için cevizler fırına atılır. Haşhaş, yağ ve tuz karıştırılır. Dövülen cevizlerde haşhaşın içine konur. Mayalanan hamur tekrar yoğrulduktan sonra parçalara ayrılarak açılmaya başlanır. Hafif açılan hamurun her tarafı yağlanır. Hamur çeke çeke genişletilir. İç harcı dökülmeye başlanır. El yardımıyla dağıtılır. Rulo haline getirilir. Tepsi yağlanır. Rulo parçalara ayrılarak tepsiye dizilir. Her parça dizildikten sonra kare kare kesilir. Yumurtanın sarısı üzerine sürülür. 200 derecelik fırında pişirilir. 

 

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...