Kolay Su Böreği

Nursel Ergin'in bugünkü misafiri Elazığ'dan Zeynep Fırat oldu. Zeynep Fırat, Nursel'in Mutfağı'nda Elazığ mutfağına özgü “Kolay Su Böreği”, “Cennet Künkü”, “Bayat Ekmek Sıkması” ve “Pratik İçli Köfte” hazırladı.

KOLAY SU BÖREĞİ
HAMURU İÇİN
4 adet yumurta
1 su bardağı su 
1 çay kaşığı tuz
Aldığı kadar un
ARA KATLARI YAĞLAMAK İÇİN
3 yemek kaşığı tereyağı
İÇ HARCI İÇİN
Yarım kg yağlı beyaz peynir
ÜZERİ İÇİN
2 su bardağı maden suyu
2 su bardağı su 
Hamuru için yumurta, su ve tuz karıştırılır. Ardından azar azar un eklenir. Beyaz peynir parçalara ayrılır. Hamur beş dk bekledikten sonra bezelere ayrılarak tabak büyüklüğünde açılır. Açılan bezelerin aralarına eritilmiş tereyağı sürülür. Açılan bezeler üst üste konarak dolabta bekletilir. Bekleyen hamurların hepsi birden açılır. Açılan yufka yağlanmış tepsiye serilir. Arasına peynir ve maydanoz konur. Üst katı için yine aynı işlem uygulanır. Bıçakla kare şekli verilir. Üzerine zeytinyağı sürülerek 180 derecelik fırına atılır. Hafif kızarmaya yakın fırından alınır maden suyu  ve su karıştırılarak üzerine dökülür, ardından tekrar fırına atılır. 

 

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...