Amasya Mutfağı'ndan Bakla Dolması

Nursel’in Mutfağı’nın bugünkü misafiri Şerife Özel oldu. Şerife Özel, Amasya mutfağına özgü “Bakla Dolması”, “Çarşaf Çöreği”, “Elma Kurabiye” ve “Ekmek Aşı” pişirdi.

 

 

BAKLA DOLMASI
4 parça dana gerdan
1,5 su bardağı kuru bakla
Yarım kg salamura yaprak
2 su bardağı yarma
1 su bardağı yeşil mercimek
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
Su
SOSU İÇİN
3 adet kuru soğan
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 çay bardağı su
Kuru baklalar haşlanması için suya atılır. Yarma ve mercimek yıkanır. Etler tencereye konur. Soğanlar doğranır. Islanan yarma ve mercimeğe biber salçası, domates salçası, yağ ve soğanlar karıştırılır. Pişen baklalarda harcın içine katılarak iyice harmanlanır. Baharatlarıda eklenerek hazır hale getirilir. Önceden suda bekletilip süzülmüş yaprakların içine harç konur bohça şeklinde sarılır ve etlerin üzerine yerleştirilir. Suyu eklenerek ocağa alınır. Sosu için tavaya yağ konur. Yağ kızdıktan sonra doğranmış soğanlar atılır hafif karamelize olduktan sonra salça eklenerek kavrulur. Hazırlanan sos pişmeye devam eden dolmaların üzerine dökülür. Üzeri kapatılarak pişirilir. 

 

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...