Çay saati menüsünden Ağaç Kek

Nursel’in Mutfağı’nın bugünkü konukları Bilge Ok ve Yeşim Özyurt  oldu. Bilge Ok ve Yeşim Özyurt , çay saati lezzetlerine özgü "Pişmeyen Pasta", "Boşnak Mantısı", "Ağaç Kek" ve "Tarhana Soslu Tavuk ve Çiçek Soğan" hazırladı.

AĞAÇ KEK

4 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı toz şeker
4 adet yumurta
1 su bardağı su
1 su bardağı un
3 yemek kaşığı nişasta 
2 çay kaşığı kabartma tozu 
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tarçın
KARAMELİ İÇİN
10 yemek kaşığı toz şeker
ÜZERİ İÇİN
Pudra şekeri ve fındık 
Tereyağı, şeker çırpılır. Aklar ve sarılar ayrı taraflara paylaştırılır. Sarısı harçla birleştirilir, arkasından su dökülür, çırpıldıktan sonra un ve nişasta eklenir. Aklar çırpıldıktan sonra kek harcına eklenip çırpılır. Hamur ikiye ayrılıp bir tarafa tarçın eklenir. 12 kat farklı farklı kat yapılır, her kat en fazla beş dakika kadar pişirilir. Karameli için şeker eritilir ve yağlı kağıt dolanmış kavanoz yardımıyla silindir yapılır. Üzeri pudra şekeri ve fındıkla süslenir. 

 

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...