Evde Sucuk

Nursel’in Mutfağı’nın bugünkü misafiri Remziye Uyar oldu. Remziye Uyar, Urfa mutfağına özgü "Evde Sucuk", "Suriye Usulü Patlıcan Dolması", "Tahinli Hurmalı Tatlı" ve "Basma Köfte" pişirdi. 

EVDE SUCUK YAPIMI

750 gr yağlı kuzu kıyması
750 gr yağlı koyun kıyması
4 baş sarımsak
1 yemek kaşığı isot
1 yemek kaşığı kimyon
1 yemek kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı yeni bahar
1 tatlı kaşığı toz zencefil
Kıymaları bir kaba koyun. Sarımsakları da rondodan geçirip üzerine ekleyin. Daha sonra baharatlarını ve tuzunu da ekleyip iyice yoğurun. Ardından rulo haline getirip buzdolabı poşetine sardıktan sonra üç dört saat buzlukta bekletin. Sonrasında mangalda pişirerek servis edin.

 

Show TV ekranlarında yepyeni bir lezzet programı. Nursel Ergin’in sunumuyla hazırlanan “Nursel’in Mutfağı”, Türkiye’nin her yerinden lezzetleri ve bilinmeyen tatları ekranları başındaki seyircilerle paylaşacak. 

 

Yapımcılığını Postmodern Film Production’ın üstlendiği “Nursel’in Mutfağı”, Nursel Ergin’in sunumuyla renk katacağı programda; her yöreden farklı lezzetler sunulacak. Her gün ayrı bir yöreden elinin lezzetine güvenen bir ev hanımının konuk edileceği “Nursel’in Mutfağı”’nda, o yöreye ait hazırlama metotları ile en az dört yemeğin yapılışını izleyeceksiniz.

 

Her yöreye ait farklı lezzetlerin sunulacağı “Nursel’in Mutfağı”,  hafta içi her gün saat 12.00’de Show TV’de...