Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 273. Bölüm Fragmanı

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 273. Bölümünde; Kocaeli‘ndeki yolculuğuna ara vermeden devam ediyor. İlk durağı Körfez Belediyesi’ne bağlı Kutluca köyü oluyor. Köy halkı Turgay Başyayla’yı halk oyunları ekibi ile karşılıyor. Köy kadınları fırında ekmek ve pide yapıyor. Kazanda aşure tarifi veriyor. Köy muhtarı fırında kuzu tandır yapımını anlatıyor. Yemek masasında kadınlar 3 nefis yemek tarifi veriyor; süt kaymaklı lahana sarması, karışık düzme ve ılıstıra (mancar) yemeği. Kocaeli’ndeki yolculuk hız kesmeden devam ediyor. Gölcük’te 2 yemek 1 tatlı tarifi veriyor; çiğ börek, pide dolması, ayva tatlısı. Turgay Başyayla Kocaeli tabiat parkında 3 yöresel yemek tarifi daha veriyor; malayadı mantarı, kaz ayaklı gömme börek ve üre tatlısı. Turgay Başyayla’nın Kocaeli’ndeki son durağında 3 nefis tarif daha var; kestaneli hindi dolma, çiğceli kavurma ve keser köfte sunumda ise yöresel müzik ekibi ile veda ediyor.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.