Çukur'da neler oluyor?

Çukur'un nefes kesen final sahnelerinde neler yaşandı?

Çukur'da neler oluyor?
1 | 46

Çukur! Burası bir mahalleden çok daha fazlası burası suçlar dünyası!

İdris Koçovalı işlerini yürütmesi için oğlu Kahraman'ı seçmişti. Daha ufak oğlu Selim ise babasının işlerinden ne hoşlanıyor ne de yaşam tarzını benimsiyordu. Mahalleli İdris Koçovalı için gerekirse canını verir bunun için gözünü dahi kırpmazdı. Burada düzen de nizam da İdris Koçovalı'ydı! Tek ıslığı ile Çukur'u ayağa kaldırır tek sözü ile Çukur'u dağıtırdı.

İdris Koçovalı dürüst ve merttir. Uyuşturucu işi için kendisine gelen Vartolu'ya hayır demiş, mahallesini korumuştur.

Çukur'da önemli olan insanların kendilerini güvende hissetmeleri diyerek ona kapıyı göstermiştir.

Ancak Vartolu geride durmaz! Çukur'a girmeyi kafasına koymuştur. Ve İdris Koçovalı'nın kendisinden sonraki veliahtı, oğlu Kahraman'ı pusuda öldürtmüştür.

İdris Koçovalı bu acıya dayanamaz ve yoğun bakıma kaldırılır.

Şimdi Vartolu'nun Çukur'a gelmesi ile dağılan Koçovalı ailesinin tek ve son umudu Yamaç, sevdiği kadını, eşini, Sena'sını geride bırakarak Çukur'a geri dönecek ve büyük savaşı başlatacaktır!

Çukur'da neler oluyor?
2 | 46

Yamaç, Çukur'a geri dönmüştür! 10 yıl önce her şeyi geride bırakarak gittiği Çukur'da şimdi ailesini bir araya getirmek ve Çukur'a eski günlerini kazandırmak için bulunuyordur.

Babasını ziyaret ettiği sırada Vartolu'nu suikast girişimini engelleyen Yamaç giderek insanları kendine hayran bırakmaya başlamıştır. Yalnız bu durumdan içten içe şikayetçi olan biri vardır o da Selim'dir! 

Annesinin ve diğerlerinin ilgisinin Yamaç'ta olması onun hoşuna gitmiyordur! 

Yamaç bir yandan işleri yoluna koymaya çalışırken diğer yandan sevdiği kadın Sena'yı uzaktan uzağa sevmeye kollamaya devam ediyordur!

Vartolu, Paşa ve Selim'in iade-i ziyaretini karşılıksız bırakmayıp Çukur'a bir saldırı da daha bulunmuştur.

Ve bu olay Yamaç'ın işleri kontrol altına almasını sağlamıştır. 

Artık Çukur'da hiçbir kuş Yamaç Koçovalı'dan habersiz uçmayacaktır. Yamaç yaptığı planla Vartolu'nun canını ve malını öyle bir yakmıştır ki...

Artık Yamaç, Çukur'da herkesin saygısını ve sevgisini kazanmıştır.

Geriye Sena'ya ulaşmak kalmıştır. Ancak tam Sena'ya ulaştığı anda Vartolu'nun adamları ikisinin üzerine ateş açmıştır.

Şimdi Yamaç'ın öfkesini kontrol etmek hiç kolay olmayacaktır!

Vartolu'nun sırtındaki 'Çukur' dövmesi ise Vartolu'nun aslında kim? olduğu sorusunu sordurmuştur.

Çukur'da neler oluyor?
3 | 46

Yamaç Çukur'a barışı getirmek için ilk hamle olarak Vartolu ile görüşme ayarlamıştır. Bu arada günlerdir bekleyen cenazelerini kaldırmak içinde harekete geçmiştir. Abisi Kahraman'ı tüm Çukur uğurlamıştır. Sultan oğlunu toprağa vermiştir ancak henüz acısını yaşamamıştır. 

Cenazede Yamaç'ın yanına gelen Sena sevdiği adamın yanında yer almıştır. Sena'nın yanında olması Yamaç'ı daha da güçlü kılmıştır. 

Vartolu ile görüşen Yamaç ona Çukur'da değil de bir arka sokağı Dere'de imalathane kurmalarını söylemiştir. Korumalağını yapacaktır ancak uyuşturucu Çukur'a girerse anlaşma bitecek demiştir. Vartolu bu teklifi kabul etmiştir tek şartı kendisinin Çukur'da yaşayacak olmasıdır.

Yamaç'ın anlaşmayı sağlamış olması Emmi ve Paşa'yı şaşırtmıştır. Uyuşturucu işine girmiş olmaları hoşlarına gitmemiştir. Ancak asıl Yamaç onları şaşırtmış. Ve Koçovalılar'ın adı uyuşturucu ile anılmayacak diyerek Vartolu'nun uyuşturucu imalat ettiğini zannedeceğini ancak bu işin olmayacağını söylemiştir. Şimdi neler olacağı merak edilmektedir!

Yamaç içeride bir köstebeğin olduğuna emindir. Bunu Selim'le paylaşır. 

Ve İdris Koçovalı uyanır.

Artık Çukur'da yeni bir dönem başlayacaktır!

Çukur'da neler oluyor?
4 | 46

İdris Koçovalı'nın uyanmasıyla Çukur'da tüm dengeler değişmeye başladı!

Yamaç içerdeki hainin kim olduğunu bulmak için Aliço'ya ve Meke'ye emir vermiştir. Selim ise hırsına iyice yenik düşerek Çukur'a gelecek para akışına da zarar vermek için harekete geçmiş ve Vartolu'yu bu duruma el koyması için uyarmıştır.

İdris oğlu Kahraman'ın intikamını almak için Celasun'a Vartolu'yu vur emri verdirmiştir. Ancak son anda Yamaç'ın yetişmesi ile Celasun Vartolu'yu öldüremedi.

Yamaç bu olanlar karşısında tüm öfkesi ile İdris Koçovalı'nın karşısına geçti ve bu ölüm emrinin hesabını sordu. İdris sinirlense de Yamaç hiç alttan almadı silahı babasının eline vererek; "bu tetiği çektiğin gün buradan gideceğim ama o güne kadar benim işime karışma" diyerek son sözünü söyledi.

Vartolu'nu tüm adamlarını toplayarak Çukur'da şanını gösterecek bir geçiş töreni yaptı. Mahalleli bu duruma kayıtsız kalamadı. 

Yamaç ise sıcak para akışını sağlamak için Çukur'un adamı Doğukan'ın alacağını çözmeye gitti. Buradaki soluksuz izlediğimiz dövüş sahnesi aslında Yamaç Koçovalı'nın buz dağının görünen kısmının altında daha da fazlası olduğunu gösterdi. Parayı alıp Doğukan'ı kurtarsa da Vartolu'nun gizlice yaptığı planlardan habersizdi.

Hain planın ucunda Doğukan babasını öldürdüğünü sanıyordu. Yamaç ise onun polise teslim olması için ikna etti. Birlikte karakola doğru giderken Doğukan'ın birden direksiyonu kırmasıyla uçurumdan aşağı yuvarlandılar. Yamaç ölümün kıyısındayken bir anda giren geçmişteki görüntülerde mezuniyet töreninde yalnız olduğunu sanan Yamaç'ı uzaktan izleyen biri vardı o da İdris Koçovalı'ydı!

İdris koçovalı aslında hep Yamaç'ın yanındaydı!

 

Çukur'da neler oluyor?
5 | 46

Kaza sonrasında Yamaç ağır bir şekilde yaralanırken, Doğukan olay yerinde hayatını kaybeder.  Doğukan’ı kurtaramayan Yamaç büyük bir üzüntü yaşar. Selim ise Yamaç’ın başına gelenlerden ötürü çok korkar. Bir kardeşini daha kaybetmek istemez. Bu yüzden Vartolu’nun karşısına çıkar ve iş ortaklığını bitirir. Ancak bitirmesi kolay değildir. Onları yöneten bir gölge (Beyefendi), Selim’i tehdit eder. 

Yamaç  olaylar’ı İdris’e anlatır. Aralarında bir hain olduğunu söyler. Ancak İdris’in tepkisi serttir. Ekmeğini yiyen, ona baba diyen kimse böyle bir hainliği yapamaz. Yamaç’a tek bir şart koyar. Kanıtı olmadan kimseyi karşısına getirmeyecektir. Aliço’nun yardımıyla Yamaç içlerindeki hainin İsa olduğunu öğrenir. İsa’yı yakalayan Yamaç, onu babasının karşına çıkartır. Yamaç, İsa dışanda başka bir hain olduğundan da şüphelenir. Sorgu sırasında İsa’nın sözleri Yamaç’ın şüphelerini haklı çıkartır. Başka bir hain vardır. 

Bu sırada Vartolu’nun adamı Çiyan mahaledeki gençlere uyuşturucu dağıtır. Çocuklardan biri ölürken, diğerini Çiyan susması için bıçaklar. Ancak mahalleli Çiyan’ın yaptıklarını öğrenir. Olaya müdahale eden Yamaç, Çiyan’dan bıçakladığı gencin yerini öğrenir. Genci hemen hastaneye götüren Yamaç, Çukur halkı tarafından kabul görür. Onlar için Yamaç artık bir abi, bir babadır. 

Vartolu ise Çukur sakinlerinin güvenini kazanmaya başlar. Yavaş yavaş Vartolu, Çukurlu oluyordu. Selim şüpheleri kendinden uzaklaştırmak için Yamaç’a hainin Emmi ya da Paşa olabileceğini söyer.  Silah sevkiyatı sırasında yapılan baskında çatışma çıkar. Aliço, Yamaç’ın verdiği komutla birini vuracaktır. Aliço’nun hedefindeki kişi kim?

 

Çukur'da neler oluyor?
6 | 46

Yamaç, babası gibi gördüğü iki adamın Emmi ve Paşa'nın pusuda ölmesine izin vermeyip hayatlarını kurtarmıştır. 

Selim yüzünden ikisinden de şüphe etse de tam emin olana kadar bir hamle yapmayacaktır.

Selim gittikçe kendine güveniyor ipleri eline alıyor ve ortalığı karıştırmaya başlamıştır.

Yamaç bir yandan Çukur'un içindeki işleri yoluna koyup Vartolu ile soğuk savaşı sürdürürken bir yandan da Sena ile yaşamını yürütmeye çalışmaktadır. 

İki arada kalmıştır. 

Vartolu Çukur'un yeni lideri olmak için her şeyi hızlandırmıştır. Mahalledeki çocukların sünnetlerini gerçekleştirmek için mahalleliye maddi yardım yaparken bir yandan da mahalleyi karıştırıp kendisi çözerek huzuru sağlayan lider olma yolunda hareket etmektedir. 

Yalnız bilmediği şey Yamaç'ın Vartolu'nun ensesinde olduğu gerçeğidir.

Yamaç, Vatrolu'dan Doğukan'ın parasını istemiştir. Vartolu ise bunu bi kazanıma döndürmek için parayı mahalleye getirmiş ve mahalleyiye hediye etmiştir.

Yamaç o paranın yetimlerin hakkını söylemesi üzerine Vartolu parayı fırlatmıştır. Havaya saçılan paraları mahalleli toplamış getirip Yamaç'a uzatmıştır.

Vartolu bu durum karşısında dumur olmuştur. Bilmediği bir şey vardır o da burası Çukur'dur! Ve Çukur ailedir!

Yamaç, Aliço ve Meke'nin yardımları ile Vartolu'nun oyununu bozsa da... Celasun konusunda yanılmıştır. 

Hem de bu yanılmaya Sena'da bile isteye ortak olmuştur.

Mahalledeki silah deposunu soyan Celasun ve arkadaşları yakalanınca Koçovalılar'ın malını çalmanın cezası ya elinin kesilmesi ya da ölümdür.

Ancak Sena'nın isteği üzerine Yamaç'ta iç sesine kulak vererek Celasun'u bağışlamıştır. Tek bir şartla sol elini kullanmama şartı ile.

Celasun bu affı Vartolu'nun adamı olarak karşılayınca hem Sena hem de Yamaç neye uğradıklarını şaşırmış en büyük darbeyi yemişlerdir.

Vartolu'nun çocukluğuna dair en belirgin hatırası ve de sevgisi annesinden sonra Saadet'ti ve Saadet'i bulmuştu.

Henüz karşısına çıkmasa da onun Çukur'da olması Vartolu'yu mutlu etmişti. 

Tabii Koçovalılar'ın konağında olması bakalım geleceği nasıl değiştirecekti?

Çukur'da neler oluyor?
7 | 46

Yamaç bir yandan Çukur'daki işleri düzene sokmaya çalışırken bir yandan da Sena'ya yaşadıkları bu durumu açıklamaya çalışmaktaydı. Selim'in kirli oyunlarından haberi henüz olmasa da Vartolu'nun cezasını kesecekti. Ve bu an meselesiydi. Tek yapması gereken şey ise Vartolu'nun zaafını öğrenmekti. Bunun için Muhittin'den yardım istemişti.

Celasun'un Vartolu'ya çalışması hem Akşın'ı hem Meke'yi hem de Yamaç ve Sena'yı şoka uğratmıştı. Celasun'dan bu yaptığı yanlışın hesabını sormak için Meke karşısına dikildi. Uzun süre boyunca hafızalardan silinmeyecek olan ikilinin nefes kesen düellosu heyecanı doruklara ulaştırdı. Emmi ile Paşa peşindeki adamların farkına vardıklarında Yamaç'tan hesap sordular. Yamaç onları ikna edecek bir cevap verdi. Ancak durumun aslı öyle değildi. Öbür yandan Vartolu mahalleyi içten içe zehirlemeye insanları korkutmaya zorla işler yaptırmaya devam ediyordu. Yamaç'ın indirdiği büyük darbe sonucu parasız kalması bakalım durumu nasıl değiştirecekti? Sena'nın Yamaç'a hazırladığı romantik sürpriz #YaSen fanlarını ekran başını kilitledi. İdris'in yeniden ayağa kalkıp mahalleye gelmesi ve Vartolu'nun zaafının açığa çıkması ile Çukur'da neler değişecek?

 
 
Çukur'da neler oluyor?
8 | 46

Zaafı açığa çıkan Vartolu oldukça öfkeliydi! Hem içerideki haini bulmak istiyor hem de Koçovalı ailesini çökertme işlemlerini hızlandırmak istiyordu! 

Bunun için harekete geçti! Çukur'da yaşayan insanların hayatını tehdit etmeye başlayınca Yamaç herkesi koruyacağına dair Çukur'a söz verdi! Ancak merak ettiği bir şey vardı o da Çukur'un kendisini koruyup korumayacağını merak ediyordu?

Ancak Çukur bu sınavı başarı ile verdi. Çukur ahalisi arkadaşlarını ve birbirlerini korudu.

Yamaç'ın Emmi ve Paşa'dan şüphelendiğini Anlayan İdris Koçovalı çılgına döndü. Emmi ve Paşa'yı yanına çağıran İdris, Yamaç'a onların gözlerini dahi kırpmadan birbirleri için canlarını vereceğini gösterdi. Yamaç tüm yaşadıkların şoku ile ne yapacağını bilemedi.

Koçovalı kadınları arasında da sular durulmuyordu. Sultan evdeki hakimiyetini sarsan Sena'ya bir ders vermek için herkesin odasında arama yapmaya başladı ancak Sena bu duruma karşı oldukça dik durdu. Ve Sultan'ı susturdu.

Sultan bu yaşanılanlarla kalmayıp Sena'yı cezalandırmanın bir yolunu bulacaktı. Gidip yaşadıklarını İdris'e anlattı. İdris Koçovalı Sena'nın karakterini sevse de Yamaç'ın işlerini yaparken engellediğini fark edince ona yaptıkları işleri yakından göstermek istedi. Ve Sena Yamaç'ın Çukur'daki yüzünü görmüş oldu. Şimdi ne karar vereceği büyük merak konusu!

Selim ortalığı karıştırmaya devam ediyordu. Tombalacıdaki olaylar sonucunda Serdar tarafından İdris Koçovalı ve Vartolu rehin alındı! Babasını kurtarmaya giderken Yamaç'a bir büyük darbede yine Selim'den geldi! Selim, Sena'yı kaçırmıştı.

Olanlar karşısında Yamaç çılgına döndü! Yamaç şimdi ne yapacak?

Çukur'da neler oluyor?
9 | 46

Artık Çukur'da hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Yamaç resmen çıldırmıştır. Hem sevdiği kadın Sena hem de babası Serdar'ın elindedir. Yamaç şimdi herkesin cezasını kesecektir!

Serdar, Yamaç'ın delirmiş halini gördükçe korkmaya başlamış ne yapacağını şaşırmıştır!

Selim'in ortalarda olmaması Yamaç'ın sinirlerini bozmuş belki de ilk defa ondan şüphelenmesini sağlamıştır. Selim'i koklayarak "Sen de bir koku var ama tam çıkaramıyorum" dediği anlar da Selim'i açığa çıkıp çıkmayacağının korkusu sarmıştır. Öbür yanda yanına Aliço'yu alarak birbir Sedar'ın mekanlarını depolarını evini ve ailesini bulan Yamaç kendisinden korkulduğu kadar olduğunu göstermiştir. Serdar'ın neyi varsa bulup ardından havaya uçurmaktadırç

Serdar korkuyla babasını gibi gördüğü Feyyaz'ın yanına giderek yardım ister. Ancak raconu çiğnemiş ve İdris'le Yamaç'ın eşini kaçırmış olmasından dolayıo Feyyaz, Serdar'a yardımcı olmaz gönderir. Serdar yalnız ve korku dolu olmasından dolayı saldırmaya çalışmaktadır ancak yaptıkları Yamaç'a işlemez karşısındaki bu delirmiş adamla ne yapacağını bilemeyen Serdar beklemektedir.

Öbür tarafta Vartolu ve Selim işleri batırdıklarından dolayı Beyefendi'yi devreye sokmak isterler. Devreye giren Beyfendi'nin ise aslında Baykal olduğu açığa çıkar. Tabi bu gerçeği henüz kimse bilmiyordur.

Yamaç, babasını ve Sena'yı Serdar'ın elinden kurtarır ve eve getirir. Sultan'ın Sena'ya sarılması ve birlikte ağlamaları izleyen herkesin göz yaşlarının akmasına sebep oldu. 

Vartolu da annesinin mezarına gider ve babası İdris'e içten içe beslediği sevgi duygusunu görürüz.

Karanlığın ardında temiz bir kalbi vardır aslında Vartolu'nun.

Yamaç ise hala sakinleşememiştir. Serdar'ı ortadan kaldırmak için yeminlidir.

Ve Serdar'ı köşeye sıkıştırmış tam vuracakken bi' anda Sena'nın gelmesiyle her şey karışır.

Silahtan çıkan kurşun birini vurmuştur! Ama vurulan kimdir?

Çukur'da neler oluyor?
10 | 46

Silahlardan çıkan kurşunlar Yamaç ve Serdar’a isabet eder. Yamaç ensesinden yaralanırken, Serdar karnından yaralanır.

Vartolu, Serdar’ın adamlarının İdris’in evini bastığını görür.  Saadet’i kurtarmak için Koçavalılar’ın evine yardıma gelen Vartolu, Sultan’ın da hayatını kurtarır.

Karaca’nın yaralandığını öğrenen Selim deliye döner. Serdar’ın kendisini aramasıyla yerini öğrenir. Kızına yapılanları affedemeyen Selim, Serdar’ı  boğarak öldürür. Serdar’ın sonu Selim’in elinden olur.

Olanlardan sonra Sultan korkularını Sena’yla paylaşır. Aralarında duygusal bir konuşma gerçekleşir. İlk defa Sultan acılarını Sena’ya gösterir. Bu konuşmanın sonunda Sultan, Sena’ya bir karar vermesini söyler. 

Vartolu’nun ailesini kurtardığını öğrenen Yamaç’ın kafası karmıştır. Vartolu neden onlara yardım etmiştir. Bu sorusunun cavabını almak için Vartolu’nun yanına gider. Aralarındaki konuşma sırasında Yamaç’ın sen kimsin sözü Vartolu’yu köşeye sıkıştırmıştır.

Karaca'nın durumunu uzaktan takip eden Celasun, Akşın'a "Ben kötü biri değilim, bir gün anlayacaksın" dedi, ikili sarıldığı anda ise Nedret'e yakalandı.

Aliço'ya çok benzeyen biri Feyyaz'ın oğlu Oğuz'u öldürdü. Feyyaz öfkeden kudurarak Aliço'yu kaçırdı. Durumdan haberdar olan Yamaç, tüm mahalleliyi alarak Aliço'yu kurtarmaya gitti. Yamaç, Aliço'nun yapmadığına inandırmaya çalışırken Feyyaz’ın öfkesiyle kaşılaşır. 

Büyük buluşma gerçekleşti. Vartolu, Sadiş’iyle buluştu. Ancak Vartolu buluşmada yüzünü göstermemesi Saadet'in kafasındaki soru işaretlerini iyice arttı.

Sena olan bitene daha fazla dayanamayarak Yamaç'a eski evlerine dönmeye karar verdiğini söyledi. Yamaç’ın da gelmesini istiyordu. Ondan bir karar vermesini istedi. Yamaç’ın Çukur'a ve ailesine bağlılığı daha ağır bastı ve Sena'ya gitmek yerine babasının yanına meyhaneye gitti. Yamaç’ı sabırsızlıkla bekleyen Sena büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Kapıyı açtığında bavulları oradaydı. Yamaç’ın Çukur’u seçtiğini anlamıştı.

Yamaç, babasının Emmi ve Paşa'ya yaptığı bağlılık sınavının aynısını Selim'e yaptı. Yamaç silahı önce kendi kafasına dayayarak tetiği çekti.  Silah ateş almayınca aynısının Selim'in de yapmasını istedi. Tereddüt eden Selim  çaresiz olduğunu görünce silahı kafasına dayadı. Peki Selim, Yamaç’ın bu zor sınavını geçebilecek mi? 

Çukur'da neler oluyor?
11 | 46

Sena'nın evi terk edişi Yamaç'ın kolunu kanadını kırmıştı. Çukur'da Kumburgazlı Serdar'dan sonra parasal sıkıntılar da baş göstermeye başlamıştı.

Meke'nin de Vartolu'nun elinde rehin tutulmasıyla Yamaç her köşeden tutulmuş gibiydi.

Selim'in güven testini şimdilik aralarındaki şüpheyi ortadan kaldırmıştı.

Hiçbir sırrın gizli kalmayacağı aşikardı, İdris'e gelen gizemli mektupta Mihriban'dan bir oğlu olduğu gerçeği söylenmiş oldu.

Hem bir zamanlar sevdiği kadının ölümünü hem de ondan bir oğlu olduğunu öğrenen İdris, oğluna ulaşmak için harekete geçecek mi?

Vartolu tüm bu karanlığın içerisinde kendine, kendi deyimi ile çiçekler çizmeye başlamış ve Sadiş'le aşkın kıvılcımlarını yakalamıştı. Bu masum aşkı kirletmekten korkan Vartolu ne gidebiliyordu ne de kalabiliyordu. Aynı şekilde Sadiş de Vartolu'ya git dese de kalmasını istiyordu.

Karaca'nın kendisi için hayatını tehlikeye atması ile ona karşı sevgi gösteren Celasun'u Akşın gördü. Ve Karaca'nın ihanetiyle yıkıldı.

Selim ve Vartolu'nun işleri karıştırması nedeniyle oyuna dahil olan Baykal belki de ilk defa Çukur tam anlamıyla fethetmişti! İdris Koçovalı'ya ait tapular şimdi onlar elindeydi! 

Karşısındaki masada hem Baykal hem Vartolu hem de Selim olan Yamaç'ın işi giderek zorlaşıyor!

Çukur'da neler oluyor?
12 | 46

Yamaç'ın her cepheden etrafı sarılmıştı. Aynı zamanda Sena'nın boşanma kararıyla da tam anlamıyla sarsılmıştı.

Yamaç paralarında kaptırılması üzerine içlerinden birinin ya Emmi'nin ya Paşa'nın ya da Selim'in hain olduğundan emindir bunun için Aliço'nun yardımını istemiştir. Aliço'ya, İsa'yı bulduğu gibi hangisi hainse onu ortaya çıkarmasını istemiştir.

Bu sırada Vartolu ve Selim'de Beyefendi Baykal tarafından köşeye sıkışmışlardır. Hem ona hizmet ediyor hem de tüm iplerin Baykal'ın elinde olmasından rahatsız oluyorlardır. Baykal'ın Vartolu'yu tehdit etmesi üzerine Sadettin, Sadiş'in hayatının tehlikeye girmesinden korkarak ondan ayrılma kararı aldı. Hayatında başka biri olduğunu söyledi. Ancak bu durum ikisinde yüreğine kor gibi düştü.

Şimdi tapuları alan Münir'in bulunmasındaydı sıra. Münir'in ortadan kaybolduğu sırada pavyonda Yıldız'a denk gelince. Hemen Yıldız bu haberi Sena'ya ulaştırdı. Sena ise pavyona giderek Münir ağzından laf alıp Yamaç'ı zor durumdan kurtarmak istedi. Ancak Sena, pavyona girer girmez Çukur'un adamları anında haber uçurdu.

Ve Sena'yı oradan çıkardılar. Yamaç Sena'nın pavyona girdiğini öğrenince deliye döndü. Ve hesap sormaya gittiğinde karşısında dimdik güçlü bir Sena gördü.

Yamaç'a belki de o zamana kadar farketmediği tüm gerçekleri birbir suratına vurmuştu Sena.

Ve masada 3 kişi olduğunu ve birinin Beyefendi olduğunu öğrendiğini söyledi.

Yamaç şimdi kendine Beyefendi diyen bu adamın peşindeydi!

O sırada Münir'i ele geçirmeye çalışsa da Baykal - Vartolu ve Selim üçlüsü.

Feyyaz'ın yardımıyla Münir'i Yamaç ele geçirdi. 

Ve Yamaç, Baykal'ın karşısına geçerek Beyefendi'nin kim olduğunu sordu.

Aynı zamanda geçmişin sırrı ortaya çıkınca İdris, Mihriban'dan olan oğlunu bulma peşindeydi. Ancak Sultan ve Paşa bunu engellemeye çalışıyordu.

Ne kadar engellemeye çalışsalar da gerçekler bir bir İdris'in önüne geliyordu.

Çukur'da çember giderek daralıyor!

Çukur'da neler oluyor?
13 | 46

Artık dengeler değişiyordu!

Yamaç, Feyyaz'ın yardımıyla Münir'i ele geçirmiş Beyefendi'nin kim olduğunu öğrenmesine ramak kalmıştı.

Yamaç, Beyefendi'nin kim olduğunu öğrenmek için bilgisinin olabileceğini düşünden Baykal'ın yanına gitti. Ona Beyefendi'nin kim olduğunu biliyor musun diye sordu. Yamaç'ın yanına kadar gitmiş olması Baykal'ı rahatsız etmişti.

Ancak Baykal, iyi bir planla Münir'i Vartolu'ya kaçırttı. Feyyaz gerçekleri öğrenmişti.

Münir'e ait dükkanı üzerine geçiren Vartolu, onu öldürerek aynı zamanda Celasun'a hem ders hem de göz dağı verdi.

Feyyaz, Yamaç'ın yanına giderek Beyefendi'nin kim olduğunu söyleyecekti ki Baykal müdahele ederek keskin nişancı yardımıyla Feyyaz'ı öldürdü.

Yamaç hem Feyyaz'ı kaybetmiş hem de tüm cephelerinde sarılmış olmanın rahatsızlığı içerisindeydi.

Vartolu'nun Koçovalı konağına gelmesi ile Saadet, artık Salih'in Vartolu olduğunu biliyordu.

Bu gerçek Saadet'i yıkmıştı. Çukur'un baş düşmanının çocuk aşkı, sevdiği adam Salih olması gerçeği Saadet'i yerle bir etmişti.

 Yamaç, Çukur'daki düzeni korumaya çalışırken bir yandan da Sena ile sarsılan ilişkisini istemese de kaybetmemek için elinden geleni yapıyordu.

Sena ise bir türlü Çukur'dan ayrılamıyordu. Dertlerine derman olmaya gidiyordu.

Vartolu tapuları İdris'e teslim etmek için Koçovalı ile karşı karşıya geldi.

İdris'e tapuları vermesi için tek bir şartı olduğunu söyledi o da kendisine bir masal anlatmasıydı.

Bu istek karşısında İdris Koçovalı şaşırsa da masalı anlatmaya başladı.

Vartolu'nun yüreği yangın yeriydi. Ancak hiçbir şey belli etmemeye çalışıyordu. Tapuları İdris Koçovalı'ya verdi sadece bir tanesi hariç. O da çocukluğunun geçtiği evdi.

Yamaç, Vartolu'nun o evi aldığını öğrenince Sadettin'in karşısına dikildi ve onun açığını bulacağını söyledi!

Çukur'da gerçekler daha fazla gizli kalabilecek mi?

Çukur'da neler oluyor?
14 | 46

Yamaç gerçeklerin ensesindeydi.

Kasım'ı gizlice ele geçirmiş ve tüm bu olanları çözmesine ramak kalmıştı.

Bir yandan çocukluk aşkı salih'in Vartolu Sadrettin olduğunu öğrenen Saadet ne yapacağını bilemez haldeydi. Kendini Sena'nın kollarına bırakarak bütün bu olanlarla nasıl baş edeceğinin yolunu arıyordu.

Yamaç, Paşa'nın sakladığı sırrı görmüş ancak çözümleyememişti sadece Paşa'nın kendisine zarar vermesinden korkuyordu. Ve onu sorguluyordu. Geçmişin altındaki sır perdesini kaldırmak gerçeklere ulaşmak istiyordu.

Bir yandan tapuları İdris'e geri vermesinden dolayı Baykal'la savaşan Vartolu bir yandan da nerede olduğunu bilmediği Kasım'ı bulmaya geçmişin intikamını almak istiyordu.

Saadet ne yapacağını bilemiyordu ve Salih'le yüzleşmeye gitti. Kimliği açığa çıkan Vartolu, Sadiş'in karşısında hem o saf Salih'i hem de yılların kendisinden intikamla yarattığı karanlık Sadettin duruyordu.

Sadettin, ne olursa olsun geçmişin hesabını kapatacağın söylediğinde Sadiş artık Koçovalı ailesinin karşısında bulunan bu adamın sevdiği adamla hem yakın hem de bu denli uzak olması gerçeği ile karşı karşıya kaldı.

Yamaç, Paşa'dan ve Sadiş'ten öğrendiği bilgiler doğrultusunda kendisini dumur olmuş bir şekilde Kasım'ın yani Salih'in üvey babasının karşısında buldu.

Kasım, ona Salih'in annesinin Mihriban olduğunu söylemesi ile Yamaç, eksik kalan tüm parçaları birbir tamamlamıştır.

Ve bu gerçek onu yıkıp geçmiştir. Ezeli düşmanı, Kahraman abisinin katili, Çukur'un baş düşmanı Vartolu bildiği adam babası İdris Koçovalı'nın öz be öz oğlu, Yamaç'ın abisidir.

Bu gerçek karşısında dağılan Yamaç, ve Sadiş'le karşılaşıp hem çocukluğu yıkılan hem sakladığı gerçekler ortaya dökülen Vartolu karşı karşıyadır.

Vartolu annesinin vurulduğu her şeyin mahvolduğu o evde yerde sızmış, Yamaç ise bu gerçek karşısında daha fazla güçlü duramamış ve yıkılmış!

İşte hepimizin yüreğini kasıp kavuran o anlara imzasını atmıştır!

Çukur'da neler oluyor?
15 | 46

Yamaç gerçekler karşısında büyük bir travma yaşar. 

Ne yapacağını bilemeyen Yamaç, Sena'ya sığınır. Onun kollarında teselli bulur.

Vartolu'ya öfkeli olan Baykal onun gizlediği sırrı araştırmaya başlar. İpuçları onu Kasım'ın karısı ve oğluna çıkarır. Vartolu ve adamlarını kaçıran Baykal ondan adamlarının canına karşılık sakladığı sırrı itiraf etmesini ister. Kaçacak bir yeri kalmayan Vartolu, Baykal'a Salih Helvacıoğlu olduğunu itiraf eder. 

İdris oğlunu 30 yıl boyunca saklayan Paşa'yı affetmez. Onu Çukur'dan kovar. 

Paşa'nın Çukur'dan kovulduğunu öğrenen Yamaç babasıyla sert bir yüzleşme yaşar. İdris'in sırrını birbir yüzüne vurur.

Kasım'ı ele geçiren Vartolu ondan çok önemli bir bilgi elde eder. Paşa veya Emmi'nin annesinin hayatını değiştiren kişi olduğu gerçeğini öğrenir.

Paşa, Çukur'dan gideceği anda Emmi engel olur. "Paşa yoksa Emmi de yoktur!" diyerek o da Çukur'dan ayrılma kararı alır.

Tam Çukur'a veda edecekken Vartolu, Paşa ve Emmi'yi kaçırır.

Yamaç, Vartolu'nun karşısına çıkar. Düşündüğü şeyi yapmaması gerektiğini söyler. Ancak Vartolu yapacağını söyleyip adamlarını Yamaç'ın üstüne salar. 

Vartolu geçmişteki intikamının hırsıyla Paşa ve Emmi'ye işkence yapar. Artık dönüş yoktur. Paşa ve Emmi ölecektir.

Paşa ve Emmi'nin Vartolu tarafından kaçırıldığını öğrenen İdris adamlarını toplar. Kardeşlerini geri almak için Vartolu'nun kapısını kırar.

Baba - oğul silahlarını çekmiş birbirini vuracaktır. Ancak Yamaç aralarına girer. Birbirlerini öldürmeye engel olmaya çalışır. 

Yamaç, Vartolu ve İdris'e engel olabilecek mi?

 

Çukur'da neler oluyor?
16 | 46

Yamaç, İdris ve Vartolu'nun en büyük engeli olmuştur.

Silahların arasına giren Yamaç savaşın başlamasını önlemiştir. Ancak İdris bu savaşın başlamasını ister ve Yamaç'a 24 saat mühlet verir. Vartolu ya Çukur'dan gidecek ya da Çukur'a gömülecektir.

Arada kalan Yamaç ne yapacağını bilmez bir haldedir. Tek bir kişi Vartolu'ya engel olabilir. O da Saadet'tir...

Saadet, Vartolu'nun hayatını kurtarmak için Çukur'dan beraber gitmeyi teklif eder. Ona gelecekte yaşayabilecekleri güzel hayallerini anlatır. Saadet, Vartolu'dan bir seçim yapmasını ister. 

Vartolu'nun kafası karışmıştır. Ya Saadet'le mutlu bir hayat sürecek Salih olacak ya da Çukur'da kalıp Vartolu Sadettin olmayı seçecektir. 

Vartolu intikamını seçip Çukur'da kalmaya karar vermiştir.

Celasun, Vartolu'nun yakınına girmek için onun tarafına geçtiğini Yamaç'a anlattı. Vartolu'nun Çukur'dan olduğunu söyleyen Celasun, Yamaç'ın aslında bu gerçeği bildiğini öğrendi. 

İdris, Paşa ve Sultan'dan hesap sordu. İdris oğlunu bulup eve getireceğini söyledi. Sultan'ın bu durum karşısında gideceğini söylemesi üzerine, İdris onu evden kovdu.

Gidecek yeri olmayan Sultan, Sena'nın evine gitti. Gelin kaynana ilk defa bu kadar yakın oldular. 

Vartolu annesinin mezarındayken Yamaç geldi. İkili büyük bir kavgaya tutuştu. Yamaç, Vartolu'ya Çukur'dan gitmesi için yalvardı. Çünkü Yamaç bu savaşı istemiyordu.

Ancak Vartolu gitmeyeceğini, Çukur'u ele geçireceğini ve bilmediği şeyler olduğunu belirtti. Yamaç ise her şeyi bildiğini söyledi.

İki kardeş artık yüzleşmişti.

Savaş günü geldiğinde her iki tarafta hazırlıklarını bitirmişti. Koçavalılar Vartolu'nun evine saldırmıştı. Saldırıdan kaçmak için arabaya binen Vartolu'nun karşısına bir minibüs çıkmış, minibüsten inen adamlar Vartolu'nun arabasını kurşun yağmuruna tutmuştur. 

Bu saldırı herkesi şok etmiştir. 

Çukur'da neler oluyor?
17 | 46

Vartolu'nun evinden çıkan cenaze tüm dengeleri alt üst etti.

Vartolu Ağasını kaybeden Medet'in öfkesi dinmezken Saadet de medet de yasa boğuldu, Ancak kendinden gizlenen gerçekleri henüz bilmeyen İdris ise oğlu Kahraman’ın katili öldüğü için derin bir nefes aldı. Yamaç’la birlikte Kahraman’ın mezarına gitti.

Sultan, Vartolu'nun ölüm haberini alınca şükür namazı kılmaya başladıç Çukur'da hem bir sevinç hem de içten içe bir yas hakimdi...

Çukur sokaklarının duvarlarında Vartolu için güzel sözler yazılıyordu...

Çukur'un çocukları gizlice Vartolu'ya saygı geçidinde bulunuyordu. Tabi bu ölüm Çukur'daki yeni dönemi tetiklemişti. Polis bu olaydan sonra mahalleyi sorgulamak için bir polis göndermişti. O da Amir Emrah'ın ta kendisiydi.

Celasun, Akşın'la konuşmak istedi Karaca'nın kendisine olan öfkesinin sebebini öğrenmek istiyordu. Ancak aklının ucundan bile geçmeyecek gerçeği öğrenince Celasun neye uğradığını şaşırdı.

Bu yapılanyanlışın hesabını Mete'den sordu. Ve Mete'yi karaca'dan özür dilemeye göndertti.

Medet, Ağası Vartolu'nun yokluğunda işleri eline aldı ve adamların dağılmasını engelledi.

Yamaç, Emmi'ye giderek yardım istedi. Emmi öğrendiği şeyler karşısında ayakta durmakta zorlandı.

Aynı zamanda Paşa, İdris'in git emrinin hala onun için geçerli olduğunu söyleyerek oğlunu bulmadan gelmeyeceğini söyledi.

İdris'in oğlunu ararken karşısına çıkan Kasım'ın anlattığı gerçekler karşısında Paşa'nın kalbi daha fazla dayanamadı.

Medet ise Vartolu'nun söylediği son sözü; Emmi ve Paşa'yı öldür emrini bir an olsun unutmadı ve harekete geçti.

Bu arada Çukur'a giren Emrah Amir, Çukur'un tüm adamlarını tutuklayıp geçiş yaptırarak boy göstermiş oldu.

Ve aslında Emrah'ın, Sena'nın abisinin olduğu gerçeği bakalım neleri etkileyecek?

Yamaç şimdi ne yapacak?

 

Çukur'da neler oluyor?
18 | 46

Emrah Amir yani Sena'nın üvey abisi Emrah henüz kimin tarafından harakete geçirildiği bilinmese de Çukur'a girmiş, Çukur'un tüm adamlarını ve İdris Koçovalı'yı gözaltına alarak bugüne kadar henüz yapılmamış bir şeyi yapmıştır.

Ve kameralarının önünde İdris Koçovalı'yı küçük düşürmeye çalışması ile amacının ne olduğu aslında ufak ufak ortaya çıkmıştır.

Ancak Emrah'ın bilmediği şey; Çukur'un insanlarının İdris Baba'ya büyük bir sevgiyle bağlı olduklarıdır.

Nezarethanede yaptığı tüm uygulamalara rağmen adamlarının ve dışarıda Çukur halkının İdris Baba'ya sadakatlerini gören Emrah neye uğradığını şaşırmıştır.

Bir yandan Emrah'ı çözmek için harekete geçen Yamaç'ın bilmediği sır ise Emrah'ın Sena'nın üvey abisi olduğu gerçeğidir.

Sena bu durumu kendi halletmek için kolları sıvamış Yıldız'ı da planına dahil etmiştir ancak Emrah'a karşı kazanmak hiç kolay olmayacaktır.

Emrah'ın İstanbul'a gelmesinin Çukur'a girmesinin ardında ise herkesi şoke eden biri vardır. O da Baykal'ın ta kendisidir.

Emrah'ın Baykal'ın oğlu olmasıyla şimdi tüm dengeler yeniden kurulacaktır.

Baykal, Yamaç'ın ve Çukur'un etrafında öyle gizlice yayılmıştır ki her defasında etraflarını sarıyordur.

Baykal, Selim'e Yamaç'ı ortadan kaldıracağını ona buralardan uzaklaşması gerektiğini söylemiştir. Ancak Selim bir kardeşini daha kaybetmeye razı değildir.

Son anda kahvehaneye yetişen Selim, Medet'in Yamaç'ı vurmasını engellemiş ancak Yamaç'ın hayatını kurtarırken kendini ateşe atmıştır.

Hastaneye yetiştirilse de kalbi durmuştur.

Selim kurtulabilecek mi? 

Yamaç bir sevdiği abisini daha kaybetmeye gücü yoktur.

Gizli bir mahzene giden Yamaç aslında burada Vartolu Sadettin'i tuttuğu açığa çıkmıştır.

Medet'in abisini vurduğunu söyleyen Yamaç, eğer abisi ölürse bunun karşılığında Vartolu'yu öldüreceğini söyler.

Çukur'da tüm taşlar yerinden oynadı!

Bakalım yüzleşmenin son bölümünde neler olacak?

Çukur'da neler oluyor?
19 | 46

Yamaç, babasının bir oğlu daha ölmesin diye Vartolu'yu hayatta tutmaya çalışmış ve onu kaçırmıştır. Vartolu, Yamaç'ın tüm bu yaptıkları karşısında şaşkınlığını saklamayamıyor karşısındaki bu adamı anlamaya çalışıyordur.

Vartolu ise hapis tutulduğunda kendi içsel çatışmasını  yaşamaya başlamıştır. Bir yandan Emmi'yle konuşarak aslında onu kaçıranın Paşa olduğunu öğrenmiştir. Şimdi tüm öfkesi Paşa'yadır.

Selim'in hayati tehlikesi sürerken; Yamaç bu gerçeği annesi ve babasına bir türlü Selim'in vurulduğunu söyleyemedi.

Zaten Vartolu'nun oğlu olduğunu öğrenen İdris hayatının en büyük yıkımını yaşadı.

Şimdi bir oğlunu bulmuştu belki ama oğlu Kahraman'ın katilinin yine kendi oğlu olduğu gerçeği onu darma dağın etmişti.

Yamaç, Babasına bir türlü Selim'in vurulduğunu söyleyemediği için annesini çağırdı.

Evi terk eden Sultan şimdi geri dönmüş ve İdris'i kendisine getirmek için harekete geçmişti. İdris'e onun ne kadar güçlü olduğunu hatırlattı. Darma dağın olmuş İdris'i kendine getirdi. Onu toparlayara oğulları Selim'in yanına gittiler.

Selim'in Yamaç'ı kurtarmak için kurşunların önüne atlaması hem İdris'in gözünde Selim'i yüceltmiş hem de iki kardeş arasında incinen bağı tekrar kurmuştu.

Yamaç, Medet'i sıkıştırmış, kendisini öldürmeye çalışmasının ardındaki gerçeği öğrenmek istemekteydi.

Ve yakaladığı ipuçları ona Beyefendinin kimliğini göstermiş oldu; Yamaç Baykal'ın kimliğini çözdü! 

Bir yandan Emmi'nin davranışlarından şüphelenen İdris, onu takip ederek Vartolu'yu sakladıkları yere geldi.

Hapis tutulduğu yere girip üstlerine kapıyı kilitleyen İdris;

Vartolu'ya "Salih..." diye seslendi.

Çukur'da büyük yüzleşme gerçekleşti! Şimdi İdris ve Salih ne yapacak?

Çukur'da neler oluyor?
20 | 46

Yamaç, Baykal'ın Beyefendi olduğunu çözmüş onu köşeye sıkıştırmıştı. Ancak Baykal son anda Yamaç'ın elinden kaçtı. 

Bunun üzerine Yamaç, Baykal'ın tüm mal varlığını havaya uçurdu evinin etrafını sararak onu içeriye hapsetmiş oldu.

Baykal, Yamaç'a göz dağı vermek ve yaptıklarının acısını çıkartmak için Hale'yi öldürdü.

Aliço'nun kollarında can veren Hale hayata gözlerini yumdu. Aliço dağılmıştı. Yamaç ise öfkeliydi. Bunun hesabını soracaktı.

Vartolu ve İdris yüzleşmesinde, Vartolu öfkesini kusuyor, yaşadığı korkunç yılları bir bir babası İdris'e anlatıyordu.

İdris, Salih'in yaşadığı bu acı dolu yıllar karşısında göz yaşlarını gizleyemiyordu.

Ona bir şans sundu Çukur'dan gitmesini bayramlarda gelip elini öpmesini belki ilerde her şeyi unutup, Kahraman'ın ölümünü geride bırakıp baba oğul gibi karşılıklı oturacaklarını söylemişti.

Ancak tüm yaşamı boyunca intikamını almak için ayakta kalan Vartolu bu teklifi tepti.

Çukur'da kalacaktı ve kral olacaktı.

İdris ise Çukur'da kalan Vartolu'nun karşısında kendisini bulacağını kendisinin Yamaç'ın yanında yer alacağını söyledi.

Şimdi tüm dengeler sarsılmış herkes bu savaşın hem kazananı hem de kaybedeniydi.

Pekii bundan sonra çukur'da neler olacak?

Çukur'da neler oluyor?
21 | 46

Vartolu’nun İdris Koçovalı’nın oğlu olduğu haberi Çukur’da büyük yankı yaratmıştır. 

Yamaç, Hale’nin ölümüylebüyük bir yıkım yaşamıştır. Baykal’a karşı masum insanları koruyamadığını düşünmüştür. Bu kayıplar Yamaç’ın eski günlerini özlemesine neden olmuştur. 

Aliço, Hale’nin katilini bulmak için ipuçlarını toplamaya başlamıştır. İpuçlarını birleştiren Aliço, Hale’nin katiline adım adım yaklaşmıştır. 

Saadet öldü sandığı Vartolu’yu karşısında görmüştür. Saadet, Vartolu’nun geri dönmesine ne kadar sevinse de onun içinVartolu ölmüştür. 

Selim’in karşına çıkan Vartolu kardeş oldukrını itiraf etmiştir. 

Vartolu’nun ölmediğini öğrenen Baykal öfkeden deliye dönmüştür. Bu sefer Vartolu’nun işini bitirmeye kökten karar vermiştir. Baykal, Emrah ve Nazım’a kardeş olduklarını söylemiştir. İkili bu durum karşında büyük şok yaşamıştır.  

Babasının intikamı için Vartolu’nun yanına giren Celasun, Yamaç ve Vartolu’nun kardeş olduğunu öğrenmiştir. Yaptıklarının boşa olduğunu düşenen Celasun hesap sormak için Yamaç’ın karşısına çıkmıştır. Bu karşılaşma Yamaç ve Celasun için büyük bir değişime neden olmuştur. Celasun artık eski haline dönmüştür.  Yamaç ise eski yaşantısına tekrar geri dönmüştür. Ancak Vartolu, Yamaç’ın yerini bulmuş ona bir teklifte bulunmuştur. Baykal’ın işini bitirmeye ve ondan intakam alabileceklerini söylemiştir.

İdris, Celasun’la konuşmak için  evine gelmiştir. İdris, Celasun’a babasının intikamını almak istiyorsa kendisini öldürmesi gerektiğini söylemiştir. 

Yamaç ve Vartolu, Nazım'ında yardımıyla Baykal'a büyük bir tuzak kurmuştur. Güçlerini birleştiren Vartolu ve Yamaç, Baykal'ı yakalamıştır.

 

Çukur'da neler oluyor?
22 | 46

Yamaç, Vartolu ile birlik olmuş Baykal'ı yakalamıştır ancak Vartolu'nun başka planı vardır. Yamaç ve adamları Kemal ile Metin dışarıdaki adamları engel olarak ortadan kaldırırken Vartolu ile Medet Baykal'ı kaçırmışlardır. Vartolu'nun amacı Baykal'ı babasına yani İdris'in önüne götürmektir. Yamaç, Vartolu'nun bu hareketi karşısında öfkelenmiştir. Baykal'ı bir depoya götüren Vartolu babasına ulaşmak istemektedir. Ancak hesaba katmadıkları şey Baykal'ın elindeki cihazın düğmesine bastığında onunla iş yapan adamlara tehlikede olduğu sinyali gitmiş olur ve telefonlarına bulunduğu yerin koordinatlarını gönderdi. Ve Baykal'ın iş yaptığı adamlardan biri olan Elvis devreye girmiş oldu. Baykal'ı kurtarmaya gitse de yerini bulumayan Elvis, Koçovalılar'ın peşinde düşmüş oldu bu şekilde. Çukur da ise işler karışıktı. Bir yandan Vartolu bir yandan Nazım'ın içeridekilerle gizli konuşmaları bir den ortaya çıkan Elvis'le görüşme derken Yamaç yine zor durumdaydı.

İdris ve Yamaç, Elvis'in isteğini öğrenmek için onunla görüşmeyi kabul etti. Görüşme sırasında Çukur'un tüm kadınlarını kaçıran Elvis, Yamaç'ı ve İdris'i tehdit etti. Eğer Baykal'ı getirmezlerse kadınları öldüreceğini söyledi. Koçovalı kadınları kaçırıldığı için çılgına dönen Yamaç bıçağı Elvis eline saplasa da İdris onu sakinleştirmeye çalıştı ve çıktılar. Vartolu Sadiş'inin kaçırıldığını öğrenince yıkıldı. Kendisinin hatası yüzünden kaçırıldığını düşünen Vartolu'yu yine Yamaç harekete geçirdi. Kadınlar bulunacaktı! Ve intikam alınacaktı. Bu sırada Sena ve annesi Gülsüm kaçırılan Emrah Amir de harekete geçmişti. Elvis'in peşindeydi. 

Tüm bunlar olurken aslında Baykal'ın nerede olduğu ortaya çıktı! Baykal'ı oğlu Nazım yakalamıştı ve onu elinde rehin tutuyordu.

Ve Yamaç'lar, Elvis'in yerini buldu.

Koçovalılar, Vartolu ve onları uzaktan izleyen Emrah baskın yapacaktı ki içerden bir haber aldı Elvis ve kurtulup Yamaçları köşeye sıkıştırdı. Koçovalı kadınlarının özgürlüğüne karşılık Çukur erkeklerinin teslim olmalarını istedi Elvis.

Şimdi öfkeden deliye dönen Yamaç ne yapacak?

Çukur'da neler oluyor?
23 | 46

Elvis, Yamaç'a kafa tuttu ve gözünü karartıp Koçovalı kadınlarını kaçırdı. Herkes Elvis'e Yamaç'la Vartolu'nun karşı koymasını beklerken sürpriz bir isimle karşılaştı; o da Emrah!

Emrah annesiyle kız kardeşi Sena'yı kurtarmaya gelmişti, bütün Koçovalı kadınlarını Elvis'in elinden kurtardı. Yamaç, Emrah'ın bu yardımı karşısında kafasında soru işareti oluştu. Emrah neden Koçovalılar'a yardım etmişti?

Herkes evine dönmüş, sevdiklerine sıkı sıkı sarılmıştı.

İdris, Celasun'un kendisini öldüremeyeciğini anlayınca ona bir teklif yaptı. Öz oğlu olmasını, miraşçısı olmasını söyledi. Bu teklif karşısında Celasun, göz yaşlarına hakim olamadı ve İdris Baba'ya sarıldı.

Elvis'in bağlı olduğu adamlar İdris Koçovalı'yla bir görüşme gerçekleştirdi. İdris, Elvis'in Koçovalı kadınlarını kaçırdığını, yanlış bir harekette bulunduğunu söyledi. Çete ise buna karşılık bir teklifte bulundu. İdris'ten çete liderlerini öldüren, büyük kavgalara sebebiyet veren lakabı "Laz" olan birini bulmalarını istedi. 

Bu sırada Elvis, aradığı Baykal'ı Nazım'ın yanında buldu. Kurtulduğunu düşünen Baykal için her şey yeni başlamıştı.

Elvis'in, Baykal'a Laz'ı kullanarak işlediği cinayetleri söylemesi karşısında Baykal şaşkınlığını gizlemedi. Artık hayatı tehlikedeydi ve başından beri bunları Nazım'ın planlamıştı. Ve Elvis, Baykal'ı öldürdü. Her yerde babasını arayan Emrah, Nazım'dan Baykal'ın öldüğünü öğrendi. Ruslar babasını öldürmüşlerdi. Nazım'ın tuzağı Baykal'ı ölüme sürüklemişti.

Nazım, Emrah'a babasının ölümünün sorumlusu olarak Koçovalılar'ı göstererek yeni bir mücadelenin haberini vermiş oldu.

Koçovalı evinde ise ortamı gerginleştirecek bir gelişme yaşandı. Saadet, Sena ile Vartolu hakkında konuşurken Nedret duydukları karşısında büyük şok geçirdi. "Kocamın katiliyle birlikteymiş" diyerek Sultan'a duyduklarını anlattı. Sultan duydukları karşısında Saadet'i reddetti.

Kocası Kahraman'ın kanının yerde kaldığını düşünen Nedret, evden silahı alıp Vartolu'nun kapısına dayandı. Kocası Kahraman'ın intikamını alacaktı.

Bu sırada Yamaç, Emrah'a bir hediyesi olduğunu söyledi. Ona Elvis'i getirmişti. Neden Koçovalılar'a yardım ettiğini sorduğunda ise sevdiklerime kimse zarar veremez cevabını aldı. Yamaç, bu cevapla Emrah'ın Sena'nın abisi olduğu gerçeğini öğrenmiş oldu.

Emrah, artık polis olmadığını söyleyerek Elvis'i kurşun yağmuruna tuttu.

Çukur'da şimdi neler olacak?

Çukur'da neler oluyor?
24 | 46

Nedret, Vartolu'nun kapısına dayanmış ona silah çekmişti. Kahraman'ın intikamını alacaktı. Ancak o sırada eve gelen Medet abisini kurtarmak için silaha atıldı. Silahtan çıkan kurşun yanlışlıkla Sultan'a isabet etti. Sesleri duyan Selim kanlar içinde yerde yatan annesini apar topar hastaneye götürdü. Nedret olayın şokuyla eve gelince suçlu olarak gördüğü Saadet'e saldırdı. Saadet olaylardan dolayı kimsenin yüzüne bakamayacağını düşündüğü için Çukur'u terk etti. 

Çukur Medet'in Sultan'ı vurduğu haberiyle sarsıldı. Sultan'ı sevenler hastaneye koştu.

Sultan'ın vurulduğunu öğrenen İdris, Celasun'dan Medet'i kendisine getirmesini istedi. Ancak Celasun, Vartolu'nun sert tepkisiyle karşılaştı. 

Berber Muhittin, Kahraman’la Sultan’ı vuran kişinin Medet olduğunu söyleyerek Çukur halkını örgütleyerek Vartolu’nun evini bastı. Öfkeli kalabalığa Medet'i vermek istemen Vartolu onlarla savaştı. Yamaç'ın gelmesiyle rahat bir nefes alan Vartolu, Yamaç'ın restiyle karşılaştı. Yamaç için bu sondu, Vartolu Çukur’dan gidecekti. 

Nazım, babasının ölümünü sorgulayan Emrah’ı birlikte iş yapmaya ikna etti. Emrah, kurdukları özel güvenlik şirketinin başına geçerek Koçavalılar'dan intikam almaya karar verdi. 

Emrah'ın Sena'nın abisi olduğunu öğrenen Yamaç, Sena'ya soğuk davrandı. Soğukluğun nedenini öğrenen Sena, Emrah'la neler yaşadığını Yamaç'a anlattı.

Nazım planlarına uygulamak için Vartolu'yu kendi yanına çekmek için ona bir iş teklifinde bulundu. Vartolu, Nazım'a güvenmediği için önce işi kabul etmese de daha sonra işi kabul etti.

Vartolu, Saadet'le hayalini kurdukları bir gün yaşamıştı. Bu mutlu günün sonunda İdris, Saadet'i Çukur'a geri götürdü.

Koçavalılar ameliyattan sonra gözlerini açan Sultan için mutlu oldu. Ancak Sultan'ın bacakları hissizleşmişti.

Saadet’le geçirdiği mutlu bir rüyadan uyanan Vartolu ise eski acımasız haline dönmeye karar verdi.

Vartolu içindeki Salih'i tamamen öldürdü mü?

 

Çukur'da neler oluyor?
25 | 46

Vartolu'nun öfkesi artık tüm Çukur'un üzerindeydi yeni bir ittifak bulmuştu kendine, Nazım'ın ta kendisi.

Medet'in silahından çıkan kurşun Sultan Ana'yı vurmuş, ameliyatı riskli olan Sultan Ana yürüyemiyordu. Hastaneden çıkıp Çukur'a geldiğinde Çukur halkı ona sevgisini gösterdi. Ancak Sultan'ın kafasındaki tek soru şuydu; Vartolu ve Medet'ten intikamının alınmasıydı. Bunun için İdris ve Yamaç'a son sözünü söyledi. İntikamı alınacaktı.

Öbür tarafta Yamaç'ın haberi olmadan, Nazım Çukur'un adamlarını elde etmek ve Vartolu'nun tarafına geçirmek için planlar yapmıştı.

İçten içe kendi planlarını devreye sokuyordu. Vartolu ise temkinli davranıyordu. 

Emrah ve Nazım'ın ortaklığı dengeyi sarsacak gibiydi.

Toz işini büyüten Vartolu'ya Emrah ve Nazım, Çukur'un adamlarını da getirdi. Kendilerini Vartolu'nun kurtardığını sanan adamlar, Vartolu'ya sadakatlerini gösterdiler.

Herkes tarafını seçmişti. Selim'in hangi tarafta yer alacağı büyük bir soru işaretiydi.

Peki, Yamaç bu gizli ittifak karşısında şimdi ne yapacak?

Çukur'da neler oluyor?
26 | 46

Çukur gençleri tarafını belli etmiş ve Vartolu'yu seçmişti. Vartolu da, dövmesini göstererek kendisinin onlardan biri olduğunu, Çukur'un insanı olduğunu gösterdi.

Yamaç, silahını Medet'e yönelterek Sultan'ın bir karar vermesini istedi. Selim, Sultan'a Medet'in Vartolu'nun tek kardeşi olduğunu ve onun ölmesi halinde Vartolu'nun durmayacağını, kan döküleceğini belirtti. Barış mı yoksa savaş mı istiyorsun diye sordu. Sultan, Selim'in sözleri karşısında gerçekle yüzleşmiş oldu ve vazgeçti.

Ardından hapishanedeki Cumali'yi arayarak Çukur'da yaşanılanları anlattı ve ondan yardım istedi.

Emrah, Sena'nın eski sevgilisi olan Anıl'ın yanına gitti. Ona Sena'yı aratarak, yardım istemesini sağladı. Anıl'a yardım etmek için Vartolu'nun kapısını çaldı. Ancak Vartolu, Sena'yı geri çevirdi.

Mekanlara bakan, paralarını toplayan Selim'in işini yapmaması sebebiyle İdris bu duruma çok sinirlendi. Selim'i evden kovdu.

Saadet, Vartolu ile konuşmak için onu tiyatro salonuna çağırdı. Vartolu'ya kendisini evlendireceklerini söyledi. Bu durum karşısında Vartolu sinirlerine hakim olamadı. Ortalığı yıkarak, Saadet'e kırıcı sözler sarf etti.

İdris, Vartolu'ya Saadet ile evlenebileceğini söyledi. Ancak Çukur'un babası olmak istediği vakit, Saadet'in kocası olamayacağını belirtti.

İdris'in Saadet'i başkasıyla evlendireceğini öğrenen Vartolu, Koçovalılar'ın gizli deposunu patlatmaya karar verdi. Hıncını bu şekilde alabileceğini düşündü. Deponun yandığını öğrenen Yamaç, halısahaya gitti. Yamaç, alevlerin arasında kaldı.

Çukur'da neler oluyor?
27 | 46

Yamaç'ı alevler içerisinden Vartolu kurtardı ancak Çukur, uçurumun eşiğine doğru sürükleniyordu.

Koçovalılar ile Vartolu arasındaki mücadele artık İdris Koçovalı ile Vartolu arasında yaşanmaya başladı. Vartolu, Çukur’u ele geçirmek için hamleler yaparken asıl büyük darbeyi İdris Koçovalı’dan aldı. İdris, Vartolu'nun çocukluk aşkını, Saadet’i evlendirmeye karar verdi ve mahallede herkesi düğüne davet etti. İdris bu hamlesiyle Vartolu'yu hem kalbinden hem aklından vurmuş oldu.

Bu sırada Yamaç, bir yanda Vartolu ile babası arasındaki mücadelede dengeyi sağlamaya çalışırken, öteki yanda Sena ile aralarındaki sorunları çözmeye çalıştı ancak sırlar, âşıklar arasındaki mesafeyi daha da açtı. Sena, eski sevgilisi Anıl'a yardım etmek isterken başını büyük belaya soktu ve kurtulmaya çalışırken de birini vurmak zorunda kaldı.

Cemil ve annesi Koçovalı evine Saadet'i istemeye geldi. Vartolu'nun bu duruma müdahele etmek istiyordu ancak ne yapacağını bilemiyordu. Evlendirileceği kişiyi çözmeye çalışıyordu ki son anda Cemil olduğunu öğrendi. Evden çıkarken Cemil'i öldürmek Sadiş'i almak için saldıran Vartolu'yu bir sürpriz bekliyordu araçta sadece Saadet vardı.

Pekii Çukur'u uçurumdan kim kurtaracak?

Çukur'da neler oluyor?
28 | 46

Saadet'i karşısında bulan Vartolu, ona bu korkuyu yaşattığı için kendini affedemedi. Selim'e, Saadet'i ve Yamaç'ı kaybettiğini söyledi.

Yamaç, Sena'nın eski sevgili ile ilgili gerçekleri öğrendi. Sena'ya büyük bir çıkış yaptı. Kendisinden değil de Vartolu'dan yardım istediği için tartıştılar. Bu tartışma esnasında Sena kendine hakim olamadı ve sinir krizi geçirdi. Yamaç'a birini öldürdüğünü söyledi. Emrah ise Yamaç'a olanların doğru olduğunu ancak Sena'nın büyüttüğünü söyleyerek, birisini öldürmediğini açıkladı.

Yamaç, Vartolu'ya Sena'ya neden mal verdiğine dair hesap sordu. Vartolu ise kendisine geldiğini ancak Sena'ya vermediğini onu geri yolladığının söyledi.

Cemil'in damat tıraşı Çukur'un ortasında, Vartolu'nun gözü önünde yapıldı. İdris, Vartolu'nun yarasına tuz bastı. Bunun üstüne bir de davulcunun Vartolu'nun yanına gitmesi ile kavga kıvılcımları ateşlendi. Yamaç ve Vartolu kavgayı bölmek isterlerken, kendilerini büyük bir kavganın içinde buldular.

Vartolu, kesinlikle bu düğünün gerçekleşmesini istemiyordu. Bunun için Medet'i görevlendirdi ve herkesin silahlanmasını istedi. Kendsinden işaret beklemesi gerektiğini, İdris Koçovalı ile son kez konuşacağını söyledi. İdris'ten, Saadet'in çocukluğunun bağı olduğunu, umudunu koparmamasını istedi ve ilk kez İdris'e baba dedi.

Saadet ile evlenmek istemeyen Cemil, Ayşe'ye kaçma planı sundu. Ayşe bunu kabul etmedi. Cemil'in, gerekirse İdris'e her şeyi anlatacağını söylemesiyle Ayşe harekete geçti. Saksıyı Cemil'in kafasına geçirip, onu bayılttı. Selim'in gelip olayları öğremesiyle bir karar vermesi gerekti. Ve cemil'i öldürdü...

 

 

Çukur'da neler oluyor?
29 | 46

Cemil'i öldüren Selim büyük bir şoka girdi. Ayşe bu durum karşısında ne yapacağını bilemeyip, Metin'den yardım istedi. Bu olaylar yaşanırken herkes nikahın kıyılması için Cemil'i arayıp durdu. Selim'in Cemil'in ortadan kaybolduğunu söylemesiyle İdris Koçovalı Cemil'in nikahtan kaçtığını düşündü. Gelen misafirlere damadın sağlık sebeplerinden dolayı nikahı iptal ettiklerini söyledi. 

Yamaç, Vartolu'nun nikaha engel olup, ortalığı karıştırmasından korktuğu için polis çağırdı. Karakola giden Vartolu ve adamları bir an önce çıkarılmak istedi. Vartolu, Medet'e Saadet'in gittiğini söyledi.

Düğünün iptal olmasıyla Selim'in kefil olduğu Cemil'in ortadan kaybolması İdris'in oğluna güvenini iyice azaltmıştı. Çukur'daki bütün tapuları Yamaç'a bırakmaya karar verdiğini açıkladı. Bu karar karşısında Selim için artık ipler koptu.

Metin,Cemil işini hallettiğini Selim'e haber verdi. Cesedi gömmek için yola koyuldular. Selim, Metin'e gitmesini söyleyerek Cemil ile baş başa kalmak istedi. Toprağına sarılarak hıçkıra hıçkıra ağladı.

Selim; Nazım, Vartolu ve Emrah'ın ekibine katıldı. Babaların sevmediği çocuklar birleşmiş oldu. Selim, babası idris Koçovalı'yı Çukur'dan çıkarmak konusunda oldukça ciddi olduğunu belirtti.

Emrah hiç vakit kaybetmeden yeni bir plana koyuldu. Sena'nın gideceği doktorun yerine kendi adamını geçirerek, ona bir oyun hazırladı.Sena'nın günde sadece bir kez içeceği bir ilaç verdi. Planı sorunsuz bir şekilde işledi, Sena doktora gitti ve ilacı aldı. 

Koçovalılar silah alımı için mal alacakları tekneye bindiler. Paşa'nın bir terslik olduğunu fark etmesiyle olaylar karışmaya başladı. Mal alacakları adamlar Koçovalılar'ı kitlediler. Soğutmayı açıp, onları öldürerek paralarını almaya amaçladılar.

Koçovalılar şimdi ne yapacak?

Çukur'da neler oluyor?
30 | 46

Soğuk havanın etkisi Yamaç, Paşa, Emmi ve Selim'in ayakta kalmasını iyice zorlaştırdı. Akıllarına bir fikir geldi ve kurtulmak için depoda bir şeyler aramaya başladılar. Buldukları tüpü her ihtimali göze alarak patlattılar. Dışarı çıkarak teknedeki adamları etkisiz hale getirdiler. Bu sırada Selim'in adamlarla iş birliği yaptığı ortaya çıktı.  

Emrah'ın Sena'ya oynadığı oyun tıkır tıkır işlemekteydi. Sena kullandığı ilacın etkisiyle iyice kötüleşmeye başladı. Gördüğü hayaller Deren'i iyice korkuttu. Deren, bu durumu Yamaç'a anlatması için doktorunun numarasını Meke'ye verdi.

Ezgi, Sena'nın durumu hakkında Yamaç'a bilgi verdi. Ezgi, Sena'nın Yamaç'a çok güvendiğini, onu kaybetmemek için hiçbir şey anlatmadığını, geçmiş tramvalarını da atlatamadığını söyledi. Yamaç'tan Sena'yı yalnız bırakmamasını istedi.

Öbür yandan da Çukur'da işler karışmaya başladı. Silahlı adamlar kahvede İdris Koçovalı'yı rehin aldılar. Bir terslik olduğunu fark eden Vartolu bir şekilde içeri girdi. Fidye isteyen adamlar Vartolu'nun kim olduğunu merak etti, İdris ise oğullarımdan biri dedi. İkna çabalarından sonra Vartolu ve İdris, adamların üstesinden geldi. Vartolu'nun İdris'i kurtardığını öğrenen Çukur ahalisi, Vartolu'ya minnet duydular. Ona minnetlerini ellerinden geldiğince hediyelerle gösterdiler.

Saadet büyük bir şüpheyle karşı karşıya kalmıştı. Sabah mide bulantısıyla uyandı. Zehirlendiğini düşünüp, geceden kalma yemeğin tadına baktı. Ancak bozuk olmadığını farkettiğinde Çukur dışındaki bir eczaneye doğru yol aldı. 

İdris, Çukur'u her şeyden önde tutmaktaydı. Oranın ayakta kalması için canını bile feda etmeye hazırdı. Çukur'u yuvası gibi gren İdris, Yamaç'a satması için saatlerini tespihlerini gösterdi. Oğullarına ve torunlarına ayırdıkları dışındaki her şeyi Yamaç'a verdi.

İdris, Yamaç'a cezaevinden birini kaçırmaları gerektiğini söyledi. Paşa ise babasına takan kişinin Cumali olduğunu söyledi. Cumali kaçıracakları adamı yaraladı.

Koçovalılar adamı alacakları sırada başka bir aracın onu aldığını gördüler. Kaçıracakları adamı Vartolu esir almıştı.

Çukur'da neler oluyor?
31 | 46

Yamaç'ın planı Vartolu tarafından suya düşürüldü. Yamaç soluğu Cem'in evinde aldı. Ona babasını kurtarma sözüyle bir teklifte bulundu. Planının bozulmasıyla Yamaç, Vartolu'yu uyardı.

Sena aldığı ilacın etkisiyle iyice kendini kaybetti. İyi durumda olmayan Sena, halüsinasyonlar görmeye başladı. Hayali arkadaş olarak İsa'yı edindi. Onunla konuşup, dertleşti. Sena'nın durumu bilen Yamaç, Saadet'ten yardım istedi. Ona Sena'yı yalnız bırakmamasını söyledi.

Yamaç, Vartolu'ya büyük bir oyun plandı. Cemil'in babasını bulabilmek için Vartolu'nun evine saldırdı. Amacına ulaşan Yamaç, Vartolu'nun adamlarının saklandığı balıkçı barınağını ve deposunu bastı.

Halisünasyonları gittikçe artmaya başlayan Sena, Saadet'i öldürdüğü adam zannedip karnından bıçakladı. Ne yaptığını sonradan farkeden Sena, ağlama krizine girdi.

Aliço ile konuşan Yamaç, geçmişten bugüne her şeyi düşündü. Düşmanlarının kim olduğunu aramaya başladı. Aliço'dan Selim'in söylediklerini duydu. Duydukları karşısında büyük bir şok geçiren Yamaç, şüphelerinin Selim'i işaret ettiğini fark etti. Düşmanı olan kişinin ailesinden birisi olma düşüncesi Yamaç'ı  kahretti.

 

 

 

Çukur'da neler oluyor?
32 | 46

Saadet'i yaralayan Sena onu apar topar hastaneye götürür. Saadet ve Sena'nın evden çıktığını gören Vartolu onları takip eder. Hasteneye girdiklerini görünce bir şeylerin ters gittiğini anlar. Sena ile karşılaşan Vartolu, Saadet'in yaralandığından habersiz neden hastanede olduklarını sorar. O sırada gelen Saadet, Vartolu'yu kovar. 

Saadet yarasını göstermek için geldiği hastanede hamilelik şüphesi yaşadığını söyler. Yapılan testlerden Saadet'in hamile olduğu anlaşılır. Sena, Saadet'in bu önemli sırrını öğrenir. Ona destek olur. Ancak Saadet korku ve mutluluk duygusu arasında sıkışıp kalır.

Abisinin aslında aradığı kişi olduğunu öğrenenen Yamaç ne yapacağını bilemez. Emrah, Nazım, Vartolu ve Selim'in planlarını öğrenen Yamaç, onları şaşırtıcı bir hamle yapar. Emrah ve Nazım'ı yakalamaya çalışan Yamaç büyük bir operasyon düzenler fakat onları yakalayamaz. 

Selim, Yamaç'ın her şeyi öğrendiğinden emin olur. Artık savaş başlamıştır. Bu sefer ya onlar kazanacaktır ya da Çukur kazanacaktır. 

Babasının ölümünden Koçovalılar'ı suçlayan Cem, Vartolu ve Yamaç'ı rehin alır. Onları rehin alan Cem, Yamaç ve Vartolu'yu öldürmek ister. Fakat Celasun'un olaya dahil olmasıyla Yamaç ve Vartolu kurtulur.

Karaca'nın konuşmasından sonra Yamaç, Celasun'a akşam Akşın'a görücü olarak gelebileceğini söyler. Celasun ve Akşın hayallerine kavuşmak üzere bir adım atarlar. Ancak Nedret bu evliliğe tamamen karşıdır. İdris'in onay vermesiyle Akşın ve Celasun sözlenir. 

Ezgi’nin uyguladığı tedavi ile gittikçe kötüleşen Sena’yı evin çatısında bulan Yamaç büyük bir çaresizlik içinde onu hasteneye yatırır.

İdris, Selim'in Vartolu'yla aynı tarafta oluğunu öğrenir. Baba oğul büyük bir yüzleşme yaşar. Selim, İdris'e bir teklifte bulunur. İdris ya Çuku'dan gidecek ya da Çukur halkı evlerinden atılacaktır. Peki İdris'in seçimi ne olacak?

Çukur'da neler oluyor?
33 | 46

Çukur'da fırtına öyle bir koptu ki! Artık hiçbir şey hem de hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı!

Selim'in ihaneti ve Vartolu'nun iş birliği ile Koçovalılar, Çukur'u terk etti. Kimileri kaçtığını düşündü... kimileri yenildiğini.... Aslında Çukur'un ayakta kalması için İdris Koçovalı evini, ailesini, mahallesini geride bıraktı.

Yamaç ise bir yanda Çukur'u öbür yanda da Sena için endişeleniyordu. Kendisini suçluyordu. Halbuki o elinden geleni yapmıştı. Ama abisinin ihaneti onu derinden sarstı.

Sadiş'in hamile olduğunu öğrenen Sultan onu yanlarından uzaklaştırdı. Soluğu Vartolu'nun yanında alan Sadiş, Vartolu'ya baba olacağını söyledi...

Vartolu belki de ilk defa gerçekten mutluydu. Sevdiği kadını ve biricik kardeşi Medet'i alarak Tokat'a gittiler. Artık ne Çukur ne de intikamı umrundaydı.

Zaten Koçovalılar'ın Çukur'dan gitmesi onu da yıkmıştı.. İstediği şey aslında aileydi ve bunu ona Sadiş vermişti.

Yamaç, Sena'nın Emrah'ın oyunu ile hastalandığını çözdü. Emrah'tan intikam almak için gittiğinde tam onu öldürecekken Sena'nın, Emrah'ın elinde olduğunu öğrendi. Ve neye uğradığını şaşırdı.

Yamaç'ın gazabından kurtulan Emrah'ı başka bir sürpriz bekliyordu. Emrah kardeşi Nazım'ı öldürdü. Ancak Nazım'ın da Emrah için bir planı vardı. Ona verdiği içecek aslında zehirliydi...

Yamaç, Sena'sını sevdiği kadını bulamamıştı... Her şeyin düzeleceğini düşünürken daha da beter olmuştu...

Çukur'un etrafında yüzüklü adamlar dolaşmaktaydı.

Celasun ve Akşın'ın düğün günü gelip çattı. İdris ve adamları Paşa ile Emmi düğün öncesi "Dostlar Kahvesi"ni yeniden kurmanın hayalini konuşuyorlardı. Bu sırada dışarıda onları korkunç bir olay bekliyordu. Yüzüklü adamlar etraflarını sarmıştı. Hem onların hem de ailesinin hayatı tehlikedeydi...

Bir anda her yeri taramaya başladılar...

İdris Koçovalı, Paşa ve Emmi, ailelerinin de tehlikede olabileceğini düşünerek göğüs göğüse dövüşmeye karar verdiler.

Ve adamların karşısına çıktılar...

Düğün yeri bir anda kan gölüne döndü. En mutlu günlerinde Koçovalı ailesini kurşunlara dizdiler...

Yamaç, evine gittiğinde sevdiği herkesi yerde kanlar içinde yatarken gördü....

Tokat'ta ise yüzüklü adamlar Sadiş'i kaçırmış, Medet'i vurmuşlardı.

Selim, ihanetinin ve yalnızlığının bedelini kendisi ödemiş ve intihar etmişti...

Paramparça olan Yamaç ve Vartolu... ayrı yerlere dağılmışlardı...

Yamaç, Çukur dövmesini kalbinin üzerine yaptırdı.

Artık Yamaç, Çukur'a düşmüştü!

Vartolu'yu buldu. Ona Çukur'a gideceklerini söyledi. Birbirlerinin canlarını yaksalar da darma dağın olan bu iki adam artık bir aradaydı!

Ve yanlarında biri daha vardı!

Muhteşem sezon finaliyle Çukur 2. sezonunda herkesi hem şaşırtmaya hem de soluksuz bir hikaye ile sürüklemeye devam edecek!

Çukur'da neler oluyor?
34 | 46

Çukur'da artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktı!

Çukur dağılmış kimse kalmamıştı! Ailesinden çoğu insanı yitiren Yamaç kabuğuna çekilmişti. Sevdiği kadının da nerede olduğunu bilmiyordu. Barda şarkı söyleyerek yaşamını idame ettirmeye çalışıyordu. 

Çukur yerle bir olmuş köşe başları tutulmuş, Koçovalılar'a ait ne varsa yıkılmış, duvarlardan isimleri silinmeye başlanmıştı. 

Silinen isimlerin yerine bir başka isim gelmişti; Karakuzular!

Karakuzular sokakta kimsesiz çocuklardan oluşmuş kardeşlerdi. Başlarındaki isimler ise Çeto ile Mahsun'du, acımasızlardı!

Ancak hesaba katmadıkları şey Cumali Koçovalı'nın hapisten kaçmasıydı. Cumali, ailesinden kimlerin hayatta kaldığı dahi bilmiyordu. Onu ayakta tutan şey intikam ateşiydi. Kendini öldü göstererek hapishaneden kaçtı. Artık Çukur'a geri dönüp sevdiklerine zarar veren herkesin canını yakacaktı!

Öbür tarafta Vartolu her yerde Saadet’i arıyordu. Saadet’i bulabilmek için Karakuzularla birlikte çalışmak durumunda kalmıştı.

Metin ile Kemal ise Çukur gibi yerle bir olmuştu. Kemal, Çukur’da olanları bir nebzede olsa durdurabilmek için Yamaç’ı bulmuştu, onunla konuşmuş ancak Yamaç arkasını dönüp gitmişti.

Yamaç her ne kadar kendini uzak tutsa da Çukur onu çağırıyordu.

Ve daha fazla vicdanının sesine dayanamayan Yamaç, kulağını ismine fısıldadığı Kemal bebeği kurtarmak için Çukur’a gitti. Karakuzuların kendilerine kurduğu planı fark etti. Ama Karakuzuların eline düştü ve kemikleri kırana kadar dayak yedi.

Yamaç’ı Karakuzuların elinden kurtaran kişi ise herkesi şaşırttı çünkü bu kişi Selim’di. Yamaç’ı alıp abisi Cumali’nin yanına getirdi ve sessizce uzaklaştı.

Çukur'da neler oluyor?
35 | 46

Cumali intikamını almak için harekete geçmiş. Bir zamanlar İdris Koçovalı ve adamları Emmi ile Paşa'ya ait olan kahveyi ele geçirip Karakuzu adamlarını öldürmüştü. Bu savaşın başlamasının ilk adımıydı. 

Bunu gören Çeto ve Mahsun öfkeden gözleri dönmüştü. Çukur'un tüm erkeklerini bir meydana toplayıp artık düzenin onların elinde olduğunu ve Yamaç'la Cumali teslim edilmezse her gün Çukur'dan birinin alınacağını ve haftasında infaz edileceğini söylemişti.

Şimdi Çukur'u bir başka büyük sınav bekliyordu.

Celasun hayattaydı kendi çetesini kurmuş ve Meke ile çatışıyordu. Evde ise daha büyük bir problem onu bekliyordu.

Kardeşlerini kendilerine kurulan pusuda yitirmişti ve annesi bu olaydan sonra akli dengesini kaybetmişti. Akşın'da yüzünde kalıcı bir yara almıştı. Ve o da bir başına kalmıştı. Celasun sevdiği kızın ve annesinin gün be gün daha da kötü olmasına akli dengelerini kaybetmelerine dayanamıyordu. Çaresizce hayatta kalmaya çalışıyordu.

Kaçırılan bebeğin infaz emrini Çeto verse de Mahsun yerine getiremedi. Bebeğin hayatını bağışlayarak onu annesine verdi. 

Bir yandan da Sena'yı bulmak istiyordu. Ama Sena'yı bulmaya çalışan biri daha vardı o da Cumali koçovalı, Sena'yı bularak Yamaç'a getirdi. Yamaç'la yüzleşen Sena güvende kalması için Emmi'nin yanına teslim edildi. Yamaç, Efeyle köşeye sıkışmıştı. Silahındaki kurşun bitmiş ne yapacağını bilemiyordu. Efe kendini Yamaç için feda etti. Ve Efe'nin bu fedası Yamaç'ın göğsüne çukur dövmesini kazıtmasına neden oldu. Yamaç'ın artık Efe'ye büyük bir borcu vardı! 

O da Çukur'a huzuru ve barışı geri getirmek!

Çukur'da neler oluyor?
36 | 46

Cumali'nin pes etmeye niyeti yoktu. İntikamını alacaktı.

Çukur'a adımını attığı an Meke ve çetesi Cumali'nin peşine takıldı. Uzun süren kovalamacanın ardından Meke ve Cumali karşı karşıya gelmişti. Meke'nin Çukur dövmesini gören Cumali, onun Muhittin'in oğlu olduğunu öğrenmesi ile zıvanadan çıktı, sinirlerine hakim olamadı. Çukur'un adamı kendisini kovalıyordu. Meke'nin tüm bunlara cevabı; "Çukur için!" oldu. Aslında Çukur'un huzur içerisinde kalmasını istiyordu.

Yamaç ile Cumali arasında da sert rüzgarlar esiyordu. Yamaç'ın Cumali'den intikam almayı, insanları öldürmeye bir son vermesini istemesi ikili arasında çatışmaya sebep oldu.
Ta ki Cumali'nin Yamaç'ın dövmesini görmesine kadar.

Yamaç, Çukur'u almaya karar vermişti. Ve Cumali artık buna inanıyordu.

Aliço'nun da desteğiyle Cumali, Çukur'a girdi. Karakuzuların adamlarından kaçarken Yıldız’la karşı karşıya geldi. Yıldız, Cumali'nin yakalanmasını engelleyerek hayatını kurtardı.

Yamaç, Karakuzular’a bir plan hazırlamıştı. Yerlere mayın döşemişlerdi. Mahsun ve adamlarını mayınlara bastığı anda Yamaç, Karakuzulardan Çukur’da aldıkları kişileri serbest bırakmalarını istedi. Öncelikli amacı Çukur'a kaybettiği huzuru geri vermekti. Ve rehin alınan Çukur'un insanları Yamaç'ın planı sayesinde serbest kaldılar.

İdris Koçovalı ve Sultan yaşıyordu. İdris, pazara gidiyor, Sultan’a bakıyordu. Sena da onları yalnız bırakmamıştı. Sena’nın Yamaç’tan bir isteği vardı. O da Salih’i bulmasıydı. Çünkü onun da Karakuzular ile bir hesabı oluğunu biliyordu. 

Saadet hamileliğin son zamanlarını yaşıyordu. Karnındaki bebeğine Salih’in onları bulacağını söylemişti. Vartolu, Halil ile konuşmalarında bir detayı fark etti. Ona her gün yiyecek bir şeyler bırakan kişinin İdris Koçovalı olduğunu anladı. Vartolu vicdanıyla hesaplaştığı bir anla baş başa kaldı. Çünkü Halil’in ailesinin ölümüne sebep olmuştu. Kahraman’ın öldürüldüğü sırada Halil’in ailesi de oradaydı. 

Artık vakit gelmişti. Yamaç, Aliço’dan Vartolu’yu bulmasını istedi. Cumali, Yamaç ve Vartolu birleşmiş, Çukur için harekete geçmişti.

Koçovalılar, Çukur'u geri almak için savaşacaktı!

Çukur'da neler oluyor?
37 | 46

Koçovalı kardeşler artık birleşmişti her ne kadar Cumali, Vartolu'yu yanlarında istemiyor olsa da Yamaç'ın kararı baskın gelmişti. 

 

Karakuzular'ın uyuşturucu ticaretinin önünü kesmek için Yamaç, Vartolu'dan yardım istedi. Vartolu isimlerin yazılı olduğu defterin kendisinde olmadığını söyleyerek Medet'i bulmaları gerektiğini dile getirdi. Yamaç ve Vartolu, Karakuzuların adamlarından saklanarak Çukur'a gittiler. Medet'i çalıştığı yerde bulamayınca çılgına dönen Vartolu mekanı dağıttı. Daha sonra yanına gelen bir çalışandan Medet'in Celasun'un yanında olduğunu öğrendi. Yamaç, Celasun ve diğer Çukur'un adamlarını bir yerde topladı ve onlara "2 şey yaptım 1'i Çukur'u terk etmekti diğeri de Çukur'a geri dönmek" diyerek artık Çukur'da olduğunu ve Çukur'u almak için savaşacağını, onların yanında olup olmadığını sordu. Celasun bu duruma karşı Koçovalılar'ın Çukur'da olmadıkları süre boyunca kendilerini korumayı öğrendiklerini tekrar ortalığın karışmasını ve canların yanmasını istemediğini bu yüzden Yamaç'ın yanında yer almadığını söyledi. Ve diğer adamlar da Celasun gibi düşündü. Yamaç, Çukur'u alma konusunda yalnızdı, çukur'un çocukları artık onlarla değildi!

Bu sırada Cumali, Vartolu ile bir adamın peşine düşmüştü. Vartolu adamın kim olduğunu merak ediyordu. Cumali 10 sene önce herkesi öldürdüğünü yalnızca bu adamın geride kaldığını ve onun yüzünden hapis yattığını söyledi. Vartolu'nun sürekli konuşması Cumali'nin sinirlerini bozduğundan adamı tek başına yakalayacağını söyledi ve Vartolu yolunu değiştirdi. Cumali adamı tam elinden kaçırdığını sandığı anda Vartolu adamı yakalayarak Cumali'yi şaşırttı. Ancak ikili adamı tekrar ellerinden kaçırdılar. 

Bu sırada Yamaç, Medet'i bulmuş ona Vartolu'nun aslında neden onu terk ettiğini anlatmış ve istedikleri gerekli bilgileri almıştı. Koçovalı kardeşler Karakuzuların ellerinden bu işi almak için harekete geçti. Ve başardılar! Paraları alıp işi sabote ettiler.

 

Ardından beklenmedik bir şey oldu! Cumali ile Vartolu pusuya düştü. Ellerinden kaçırdıkları avcılar onları köşeye sıkıştırmıştı, mermileri bitmiş ve ölmek üzerelerken Medet yardımlarına yetişti. Medet, Vartolu ve Cumali'nin hayatını kurtardı. Medet abisine, Vartolu ise kardeşine kavuşmuş oldu, Ve muhteşem ikili yine biraradaydı!

O sırada nasıl tufaya geldiklerini düşünürken Yamaç, herkesi topladı para çantasını açtıklarında içinde kağıt olduğunu, uyuşturucu sandıkları varillerinde aslında öyle olmadığını anladılar. Mahsun, Koçovalılar'ı oyuna getirmişti. 

Karakuzular, Koçovalı kardeşleri yenmişti!

Çukur'da neler oluyor?
38 | 46

Karakuzular'ın oyununa gelen Yamaç pek mutlu değildi. Ve kendilerini bekleyen daha büyük tehlikenin de farkında değillerdi. Diğer yanda Çeto ve Mahsun'un karşısına dikilen Reşit hem adamlarının hem de giden parasının hesabını sordu.

Parasını geri iade etmezlerse onlar için iyi olmayacağını söyleyerek, onun için birini öldürürlerse ancak bağışlayabileceğini söyledi. 

Bu durum ne Çeto'yu ne de Mahsun'u hiç ilgilendirmedi. Tehditlerini önemsemediler.
Bu sırada hastalığı giderek şiddetlenen Akşın evi yaktı, Celasun annesi ve sevdiği kadınla nereye gideceğini ne yapacağını bilemedi. Onlara evini Ayşe açtı. Yeni bir ev bulana kadar kendileri ile kalabileceklerini söyledi. 

Ve Aliço daha fazla dayanamadı İdris Babası ile görüştü. Hem Sultan annesini hem de İdris babasını çok özlemişti.

Çeto, Celasun'u yanına çağırdı ve ondan kendisi için Yamaç'la Cumali'yi öldürmesini istedi. Celasun bu istek karşısında ne yapacağını bilemese de Karakuzulara oynadığı oyunu devam ettirdi.
Reşit, Karakuzular'ı tehdit ettiği gibi Koçovalılar'ı da tehdit etti. Kendisi için birini öldürmeleri karşısında kendilerinden çalınan paranın ve öldürülen adamlarının hesabını sormayacaktı.

Cumali, Reşit'in konuşması karşısında sinirlendi. Her ne kadar Vartolu araya girip yumuşatmaya çalışsa da Cumali'nin tersi pisti.

Ve Reşit kendisine kulak asmayan Cumali ile Çeto'yu kaçırdı. 
Kardeşlerini kurtarmak isteyen bir yanda Yamaç'la Vartolu diğer yanda Mahsun, Reşit'in kapısına dayandı. Ve yine aynı şeyi duydular. Onun için birini öldürmeleri gerektiğini. Karşılığında da kardeşlerini alabileceklerini.

Reşit'in isteğini kim yerine getirebilecek?
Yamaç'la Vartolu mu? yoksa Mahsun mu?

Çukur'da neler oluyor?
39 | 46

Mahsun; Çeto'yu, Yamaç ve Vartolu ise Cumali'yi kurtarmak için harekete geçti. Karakuzular ve Koçovalılar kardeşlerini Reşit Feyzullah'ın elinden geri almak için plan kurdu. 

Yamaç ve Vartolu, Seyfettin Kadı'yı öldürmek için doğru anı bekledi. Oğlunun sünnet düğünün de içeri giren ikili Seyfettin Kadı'yı öldürmek için doğru anı bekledi. Yatağında öldürürecekleri sırada Yamaç'ın son anda oğlunun da Seyfettin Kadı'yla birlikte uyuduğunu fark etmesiyle plan iptal edildi.

Mahsun, Ersoy'un fikriyle Seyfettin Kadı ve Reşit Feyzullah'ı birbirine düşürecek bir plan hazırladı. Seyfettin Kadı'nın oğlunu kaçırmaya karar veren Mahsun suçu Reşit Feyzullah'ın üzerine atıp Çeto'yu kurtaracaktı. Seyfettin Kadı'nın oğlunu kaçıran Mahsun'un planı istediği gibi gitti.

Cumali ve Çeto birbirlerini tanımadan kaçma planlarını yapmaya koyuldu. Adamları etkisiz hale getirdikleri zaman karşılaşan ikili büyük bir şok yaşadı. İki düşman karşı karşıyaydı. Çeto ve Cumali bütün güçleriyle birbirlerine saldırdı.  Çeto'nun hayatı Cumali'nin ellerindeydi.

Seyfettin Kadı'nın kulübesine giren Yamaç gizli bir geçit buldu. Geçitin sonunda Vartolu ve Medet'i gördü. Seyfettin Kadı ikisini yakalamış, Yamaç'tan oğlunu getirmezde Vartolu ve Medet'i öldüreceğini söyledi.

Yamaç, Vartolu ve Medet'i kurtarabilecek mi?

 

Çukur'da neler oluyor?
40 | 46

Cumali’yi kurtarması gerekirken bir de Vartolu ve Medet’i kurtarmak zorunda kalan Yamaç, tüm kontrolü eline alarak harekete geçti. Gözünü karartan Yamaç Reşit Feyzullah'ı konuşturarak Cumali'nin yerini öğrendi.

Reşit Feyzullah'ın adamı tarafından bayıltılan Cumali ve Çeto ise baygın bir şekilde depoda uyandı. 

Cumali’yi kurtaran Yamaç, Vartolu'yu geri almak için Çeto'yu Mahsun'a vereceğini söylemesiyle Cumali tarafından sert bir tepkiyle karşılaştı. 

Mahsun'la anlaşan Yamaç, değiş tokuş gününde büyük bir sürprizle karşılaştı. Cumali, Çeto'yu vermemek için bir plan yaptı. Ancak Yamaç, Cumali'nin yeni bir hata yapmasını engellemek ve Vartolu’yu kurtarabilmek için Çeto’yu serbest bıraktı. 

Seyfettin Kadı'nın oğlunu geri veren Cumali, Vartolu ve Medet'i kurtardı. 

Yamaç, Çeto ve Mahsun'un açığını bulmak için Aliço'ya görev verdi. Aliço'nun getirdiği ipuculardan Yamaç, Ersoy'u köşeye sıkıştırması gerektiğini anladı.

Çeto ve Mahsun'dan gizlediği arabayla yolda giden Ersoy'un karşısına Yamaç çıktı.

Yamaç, Ersoy'u kendi tarafına çekebilecek mi?

Çukur'da neler oluyor?
41 | 46

Babası ile yüzleşen Selim, İdris’in kendisine neden böyle davrandığının öğrenmek istedi. İdris oğluna babasının da kendisine aynı şekilde davrandığını ve bu şekilde İdris Koçovalı olduğunu anlattı.  Selim’e Meliha hakkında bir itirafta bulundu. Kimseyi daha önce bu denli sevmediğini, Meliha’nın bir başka olduğunu söyledi.

Yamaç ve Vartolu, Karakuzular’ın kimyagerinin peşine düştüler. Yamaç, kimyagere bir ilaç uzatarak bunu Karakuzular’ın kimyasalına atmasına istedi. Bunu yapması için ailesini öne sürdü. Kimyager ise bunu kabul etmek zorunda kaldı. Ersoy, kimyager iş üstündeyken onu yakaladı ve vurdu. 

Çiyan, pazarda İdris’in sert çıkışının hesabını sordu. İdris Koçovalı’yı pusuya düşürdü. Idris, Selim ve Emmi ile birleşerek Çiyan’a saldırdı. Bütün mahallenin ortasında ona hakkettiği cevabı vermiş oldu.

Bu sırada Yamaç planını uygulamaya başladı. 

Cumali, Yamaç’a kendisinden habersiz iş yaptığı için hesap sordu. Yamaç, Vartolu ve Cumali Karakuzular’ın su deposuna kimyasalı boşalttılar. 

Mahsun, Karakuzular’dan bir genci  görevlendirerek Yamaç ve Vartolu’nun yanına gönderdi. Bu sayede beraber çalıştıklarını öğrendi.

Akşın’ın evden kaçması herkesi korkutmuştu. Saadet, Akşın’ı depoda görünce Yamaç’a vermesi için bir not bıraktı. Ancak not düşmüştü. Akşın, Saadet’i gördüğünü, hamile olduğunu evdekilere söyledi. Bunu duyan Vartolu büyük bir şok yaşadı. Akşın’ın tellerin altından geçtiğini öğrenince, Saadet’i aramaya gitti. Eve giren Vartolu, Saadet’e seslendi. Ancak Mahsun, Saadet’i saklamıştı.

Akşın, dışarı çıkmak için pencereyi tercih etmemişti. Karakuzular'ın evinde dolaşan Akşın odalardan birinde yatağa yatıp, ışığı açık unutunca Çeto’ya yakalandı. Çeto, Akşın’ı şantaj olarak kullandı ve Celasun’a teklif sundu. Konu Akşın olunca Celasun’un eli kolu bağlanmıştı. Celasun, Cumali’nin kafasına silah dayamıştı.

Köşeye sıkışan Celasun şimdi kimin tarafındaydı?

Çukur'da neler oluyor?
42 | 46

Cumali, Celasun'un kendisine silah doğrulttuğundan habersiz Karakuzular'a saldırmaya hazırlandı. Ancak farkedilen Cumali ve Celasun, Karakuzular'dan kaçtı.

Akşın'ın o halini gören Yamaç anne ve babasını ziyeret etmeye karar verdi. Bu kararını Cumali'ye açıkladı. Cumali ise anne ve babasını ziyaret etmeye karşı çıktı.

Yıllar sonra yeniden karşılaşan İdris ve Meliha eski defterleri açtı. Bu karşılaşma ikisi içinde sarsıcı oldu.

Aliço'dan babasının kötü olduğunu duyan Cumali, İdris'i görmek için yanına gitti. Babasını uzaktan gören Cumali gözyaşlarına hakim olamadı. Babasını görmek için gittiği mahallede Veysel'le karşılaşan Cumali istediği adamlara kavuştu. Artık Karakuzular'la savaşabileceği adamları vardı.

Yamaç, İdris'in karşısına çıktı. Baba, oğul acı dolu zamandan sonra ilk defa yan yana gelmişti. İkisi de duygulu anlar yaşadı.

İdris, Yamaç'tan sonra Vartolu'yla da karşılaştı. Vartolu ve Yamaç, İdris'i üzmemek için Saadet ile ilgili gerçeği söylemedi.

Bulgarlar tarafından köşeye sıkışan Karakuzular son çare olarak Vartolu'yu aradı. Saadet'in öldüğünü sanan Vartolu karşısında hamile karısını gördü. Büyük bir mutluluk duyan Vartolu kendini sakinleştirmeyi başardı. Vartolu, Mahsun ve Çeto'ya ondan ne istediklerini sordu.

Mahsun ve Çeto, Vartolu'dan ne isteyecek?

Çukur'da neler oluyor?
43 | 46

Vartolu, Çeto’nun elinden Saadet’i geri alabilmek için eski günlerine geri döndü. Çeto’nun istediklerini bulmaya çalışan Vartolu zor durumda kaldı. Medet’in teşvikiyle Vartolu, Çeto’nun evine gidip tencerenin içine Saadet için bir not bıraktı. Notu bulan Saadet, Vartolu’nun dediğini yapıp doğum sancısı numarası yaptı. Vartolu, Sadiş’ini kurtarabilmek için girdiği hastanede büyük bir sürprizle karşılaştı. Sadiş yerine Çeto’yu bulan Vartolu büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Celasun’u da kullanmak isteyen Çeto, Celasun ve ailesine ev tuttu. Hatice ile evde başbaşa evde kalan Akşın, Hatice’nin yine sinir anında çıkarttığı kırıcı sözleriyle dönülmez bir yola girdi. Bileklerini kesen Akşın inithar girişiminde bulundu. Çaresiz kalan Celasun’un yardımına Sena koştu. Sena, Akşın’I tedavi ettirebilmek için onu kendi evine getirdi. Akşın’ın intihar haberini duyan Yamaç üzülerek onun yanına geldi. 

Ersoy’u kullanan Yamaç Karakuzulara ait, içleri altın dolu cansız mankenlerin olduğu aracı ele geçirdi. Bu olaydan sonra Çeto ve Mahsun içlerinden birinin onlara ihanet ettiğinden şüphelenmeye başladı. Ersoy kendisinin yakalanacağından korktuğu için Yamaç’la buluştu. 

Karakuzuların teslimatı sırasında baskın yapan Yamaç, Ersoy’u vurarak Çeto ve Mahsun’un Ersoy üstündeki şüphelerinin kalkmasını sağladı. 

Çukur'da neler oluyor?
44 | 46

Ersoy'u vurmasıyla Yamaç'ın planı istediği gibi gitmişti. Yamaç, Mahsun ve Çeto'nun içlerindeki hainin Ersoy olduğu şüphesini ortadan kaldırdı. Kardeşlerinin vurulması Mahsun ve Çeto'yu sarstı.

Yamaç, Ersoy’un peşini bırakmayarak Karakuzular'ın yeni bir kimyageri olduğunu öğrendi. Yamaç yeni kimyageri bulmak için Vartolu'dan yardım istedi. 

Meliha'nın kapısına giden İdris, her şeyini kaybettiğini artık kendisinin o eski tanıdığı adam olmadığını çok değiştiğini söyledi. Meliha, İdris'e tokat atıp kendisinin İdris Koçovalı olduğunu hatırlattı. Daha sonra İdris'i şaşırtan bir hamle yapıp onu öptü.

Kemal, Metin ve Celasun, İdris ile görüşmek için onun yanına gitti. Kemal, Metin ve Celasun'u gören İdris hepsine sarılarak özlem giderdi. Ancak onları izleyen biri daha vardı; Meke

Meke, İdris'in karşısına çıkıp bütün acılarını haykırdı. Babasının Çukur'a gömülmediğini söyleyen Meke'nin sözleri İdris'in yıkılmasına neden oldu.

Durumu Yamaç'a anlatan İdris, bu işi halletmesini söyledi. Yamaç uzun zaman sonra Çukur'a geri döndü. Çukur'un sokaklarında gezinen Yamaç mahalle sakinleri tarafından büyük bir hüzün ve özlemle karşılandı. Çukur halkı, Koçovalılar'ın artık mahalleye geri dönmesini istiyordu.

Aliço, Cumali'yi İdris'in evine getirdi. Ailesinden helallik alması gerektiğini söyledi. Aliço'nun sözlerinden etkilenen Cumali yıllar sonra annesinin karşısına çıktı. Cumali'yi gören Sultan gözyaşları hakim olamayıp oğluna sarıldı. 

Eve gelen İdris, Cumali'yi karşısında gördü. Büyük bir şaşkınlık yaşayan İdris Cumali'ye önce tokat attı daha sonra sarılarak ağladı.

Vartolu, Saadet'e ve yeni doğan oğluna kavuştu. Ancak mutlulukları kısa sürdü. Karakuzular, Saadet ve oğlunu Vartolu'dan ayırdı. 

Vartolu Saadet'e ve oğluna kavuşabilecek mi?

Çukur'da neler oluyor?
45 | 46

Mahsun, Koçovalılar'ı ortadan kaldırmak için baskın düzenledi. Ancak Celasun'un Yamaç'a haber vermesiyle Mahsun'un planı istediği gibi gitmedi. Eve ani baskın yapan Mahsun silahından çıkan kurşunların Koçovalılar'a isabet ettiğini sanarken aslında hayatının en kötü sürpriziyle karşılaştı. Cumali, Mahsun'u oyuna getirerek kardeşlerini öldürmesine sebep oldu. Mahsun, kardeşlerini öldürdüğü için büyük bir öfke patlaması ve vicdan azabı yaşadı.

Koçovalılar'a baskın yapılacağını söyleyenin Celasun olduğundan şüphelenen Mahsun ve Çeto’nun Celasun’a cezası ağır oldu. Mahsun bütün öfkesini Celasun'dan çıkardı. 

Vartolu, Saadet’e ve oğluna kavuşabilmek için Çeto’ya çalışırken, Yamaç ve Cumali, Vartolu olduğunu bilmeden Karakuzular'ın yeni kimyagerinin peşine düştü.

Adım adım Vartolu'ya yaklaşan Yamaç, Cumali'nin telefonuyla Karakuzular'ın Çukur'un çocuklarını toplayacağını öğrendi. Çukur'a giren Koçovalılar çocukları kurtarmak için savaştılar. Fakat Çeto'nun başka planı vardı. Koçovalılar çocuklar için savaşırken Çeto çoktan Çukur'un çocuklarını ele geçirmişti. 

Kimyagerin çalıştığı yeri öğrenen Cumali ve Celasun depoya baskın yaptı. Vartolu baskından kaçmaya çalışırken karşısında Celasun'u buldu. İkisi büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Çeto ve Mahsun’un kendisinden sakladığı sırrı öğrenen Ersoy, soluğu Yamaç’ın yanında aldı. Ersoy; Yamaç'a, Çeto ve Mahsun'u bitirme teklifinde bulundu. 

Yamaç, Çeto ve Mahsun'u bitirebilecek mi?

Çukur'da neler oluyor?
46 | 46

Cumali’den kaçmaya çalışan Vartolu, Celasun ile karşı karşıya geldi. Vartolu büyük bir şaşkınlık yaşasa da Celasun’un yardımıyla yakalanmaktan kurtuldu. Celasun Akşın için, Vartolu ise Saadet için Karakuzular’ın yanında olduğunu birbirine söyledi.

Bu sırada Karakuzular’ın elinde olan Çukur çocukları, büyük bir ilgiyle karşılandı, gözleri boyandı. Çeto ve Mahsun, Çukur’daki söylentileri kırarak, çocukları kendi taraflarına çekmeye çalıştılar. Koçovalı Kardeşler yeni planlarıyla Karakuzular’ı her saniye takip etmeye başladı. En sonunda çocukların olduğu minibüsü takip ederek, durdurmayı başardılar. Ancak beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştılar. Çocuklar, Çukur’a dönmek istemedi. Yamaç ve Cumali çocukların parmaklarında Karakuzu dövmesi olduğunu gördüler.

Mahsun’un Sena’ya olan yakınlığı devam etti. Yardımına koşmaktan çekinmedi. Sena’nın kaybolan küpesini yerinde bulmasıyla işler değişmeye başladı. Artık Mahsun’a şüpheyle bakmaya başladı.

Yamaç, Cumali’nin Sultan’a gitmesini Sena’nın istediğini düşünüyordu. Aliço, bu konuda Selim’in parmağının olduğunu belirtti. Yamaç, gerçeği öğrenmiş oldu.

Cumali’nin gözü Vartolu’nun üzerindeydi. Bütün gün beraber olacaklarını söyledi. Cumali’nin tehditkar konuşmasıyla Vartolu’yu büyük bir telaş sardı.

Vartolu'nun Karakuzular'a çalıştığı açığa çıkacak mıydı?

Yeni fragmanlar, son bölümler ve en etkileyici sahnelerden anında haberdar olmak ister misin?