Show Tv Logo Best Model Logo Mobile Menu Close
Show Tv Logo Best Model Logo Mobile Menu
BEST MODEL HAKKINDA
Best Model Türkiye ve Best Model of the World “Dünyanın en iyi mankeni” yarışması moda ve tekstil dünyasının vitrini olan mankenlerin zerafet yeteneklerinin değerlendirildiği uluslararası bir organizasyondur. Bugüne dek 145 ülke 1800 bay ve bayan mankenin katıldığı “Best Model” yarışması 29. Yaşını dolduran dünyanın ilk ve tek uluslararası model organizasyonu olup bir Türk markasıdır. “Best Model” Paris’in tüm Haute Couture moda evleri, dünyaca ünlü top modelleri, jet sosyetesi, şapkanın şairleri,mücevherden aksesuara, kuaförlerden makyaj ustalarına, Pret-a Porter Delux’den mayo markalarına kadar herbirinin zirvede yarıştıkları bir prodüksiyondur.

Moda, sinema ve televizyon dünyasına pek çok (140) ünlü manken ve isim kazandıran Best Model Türkiye Yarışması ülkemizin ilk uluslararası markasıdır.

1988 yılında ilk kez İstanbul’ da yapılan ve Türkiye adına adına kayıtlı tek dünya markası olan “BEST MODEL of the WORLD “ yarışması, bir güzellik yarışması değil, mankenlik mesleği ve yetenek yarışmasıdır. Moda ve tekstil sanayinin vitrini olan mankenlerin yetenek ve profesyonellik sınavı olan bu uluslararası yarışmanın arkasında tekstil ve moda dünyasının gücü vardır.

“BEST MODEL of the WORLD “ yarışmasını, 29 yıldır Avrupa ve Türk sosyetesinin seçkin simaları , basın ve yayın organlarının temsilcileri her gün artan bir ilgiyle izlediler. Moda dünyasının dev isimleri yarışmamızda yer almak üzere İstanbul’a geldiler.

“BEST MODEL of the WORLD “ yarışmalarında , dünya modasına yön veren moda evleri ; PACO RABANNE , GIVENCHY ,JEAN LOUİS SCHERRER , LOUİS FERAUD,NINA RİCCİ, CARVEN, STEPHAN ROLLAND,CHRİSTİAN DİOR, PİERRE BALMAİN TORRENTE,LORİS AZZARO, GUY LORACHE , FRANCESCO SMALTO , LANVİN , GUİLLEMEİN, HERVE LEGER,GRES,JACQUES FATH,LOLİTA LEMPİCKA,LEONARD,DOMİNİQUESIROP, BALENCİAGA, EMANUELUNGARO, CERRUTTİ,LECOANET HEMANT,THİERRY MUGLER, ALEXANDRE DE PARİS , MAURİCE FRANK , JEAN BARTHET , HARRY WİNSTON, BOUCHERON’ un defileleri geçmiştir.

Ayrıca, Türk modasının önde gelen isimleri; YILDIRIM MAYRUK ,CEMİL İPEKÇİ, VURAL GÖKÇAYLI, CENGİZ ABAZOĞLU, AHMET ERASLAN,EROL ALBAYRAK, CANAN YAKA ,BAHAR KORCAN, ERTAN KAYITKEN, FEVZİYE ÇAMER ,MEHMET GÜNDEM , FARUK SARAÇ,AYTEN\İLHAN ŞERİF , MUALLA , FAİZ SEVİM , EMİNE \ MUSTAFA KOP , ZUHAL YORGANCIOĞLU

Hazır giyimin büyük kuruluşları; TEODEM , LACOSTE,UKİ,VAKKO, İPEKYOL BY HAKAN YILDIRIM, BİSSE,RAMSEY, GİZİA, KİPTEKS,YONCA\İSMAİL AKKAYA , DAMAT TWEEN, RCR ve

ZEKİ TRİKO, AY-YILDIZ , GOTTEX, SUNSET ve GÜNSEL ÜLKÜ mayolarının da yarışmalarımızda defileleri geçmiştir.

Best Model yarışmaları, ilk beş yıl TRT, daha sonra sıra ile Kanal 6, Kanal D, TV8 ve Star TV’ den canlı yayınlanmıştır. Best Model’ in izlenme rekoru, bugüne kadar hiç bir yarışma tarafından aşılamamıştır.

29 yıl önce bir defilenin televizyonda yayınlanması tartışılırken öncülüğünü yaptığımız bu organizasyon, medyanın vazgeçilmez gösterileri haline geldi. Magazin programlarında ve jeneriklerde bile manken ve defile görüntüleri kullanmaya başladlar. Hatta sırf bu defileleri göstermek üzere bir televizyon bile yayına girdi.

Gün geçtikçe gerek kareografik düzenlemelerin etkisi, gerekse moda anlayışında ki görsellik neticesi, mankenlik mesleğini hem estetik hem profesyonellik açısından olgunlaştırarak gençlerin büyük ilgi gösterdikleri bir meslek haline geldi.

BEST MODEL of the WORLD “Dünyanın En İyi Mankeni Yarışması” uluslararası özelliğinden dolayı her ülke ulusal yarışması ile BEST MODEL’ ünvanlı birincisini seçer ve uluslararası dünya yarışmasına temsilci olarak gönderir. Her yıl bu şekilde resmi olarak 70-75 ülke başvurur. Bütün bu organizasyonlar, İstanbul’ daki merkez komitenin bilgisi dahilinde ve yoğun çalışması sonunda gerçekleşmektedir.

Ülkemizin önde gelen mankenlerinin hepsi Best Model Türkiye seçilip, Best Model of the World yarışmasında ülkemizi başarı ile temsil etmişledir.

Bu ünvanı kazanan mankenler, podyumların , dizilerin ve televizyon programlarının en başarılı ismi olmuştur.

Bayanlarda Deniz Akkaya , Güzide Duran, Şenay Akay, Tuğçe Güder, Ebru Ürün, Deniz Pulaş , Esin Moralıoğlu, Begüm Özbek, Sibel Tan , Maide Çelebi , Sema Şimşek , Eylem Çeliker, Burcu Kutluk, Tuğba Karaca, Şenay Akın, Irmak Atuk, Hatice Şendil , Didem Uzel, Eyşan Özhim, Eylem Şenkal ,Melisa Aslı Pamuk , Leyla lydia tuğutlu , Ebru Güzel, Tuğçe Sarıkaya , Songül Erol, Ece Filiz, Eda Sedalı, Tuğba Melis Türk, Ayşenur Özkan , Cansu Melis Karakuş , Yağmur Aydan

Erkeklerde Kenan İmirzalıoğlu, Burak Hakkı, Alp Kırşan, Berke Hürcan , Volkan Kademlioğlu, Faik Ergin, Çağdaş Karasu, Mehmet Akif Alakurt, Kıvanç Tatlıtuğ, , Vahe Kılıçaslan, Hasan Yalnızoğlu, Tolgahan Sayışman , Cengiz Coşkun , Çelik Erbay, Tolga Öncü ,Erkan Meriç, Çağatay Ulusoy, İbrahim Gayberi , Birkan Sokullu, Furkan Palalı, Yusuf çim , Serkan çayoğlu, gürbey ileri ,ekin mert daymaz , Samet sırmalı , Berk Oktay , Berk Atan , Burak Çelik , Yılmaz Kunt'un isimlerini sayabiliriz.
ERKAN ÖZERMAN

Erkan Özerman prodüktör, organizatör, sanatçı menajeri.

Galatasaray Lisesi ve Université Paris VIII Sosyoloji Fakültesi, Paris Siyasal Okulu'ndan mezun olmuştur.

Çeşitli gazetelerde sinema ve tiyatro eleştirmenliği, magazin yazarlığı yapmıştır. Ayrıca Ankara Radyosu'nda eğlence programları direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Türkiye'de eğlence sektöründe önemli gece kulübü ve diskoteklerin kurucusu olarak önem teşkil eder. 1976 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanı, 1979 Fransız - Türk Dostluk Derneği Başkanı, 1989’dan itibaren Best Model Türkiye ile Best Model of the World Kurucu Başkanı ve 2001 Sportif Salon Dansları Derneği Kurucu Başkanı'dır.

Erkan Özerman, Best Model Türkiye ve Best Model of The World'ün kurucusu olup, Türkiye'deki organizatörlük kavramını oluşturan kişidir. Kısaca Türkiye'deki Show Business'in kurucusudur. Moda organizatörlüğü, menajerlik, müzik editörlüğü, yapımcılık alanlarında da mesleki yaşamını devam ettirmiş olan Erkan Özerman Galatasaray Lisesi mezunu olup, daha sonra eğitimine Paris'te devam etmiştir.

Yaşamı boyunca birçok ödül olan Erkan Özerman'ın ayrıca devletlerce verilmiş olan madalyaları da bulunmaktadır.