Turgay Başyayla İle İftar Yolculuğu 162. Bölüm / Bursa

“Turgay Başyayla İle İftar Yolculuğu”nun bugünkü iftar durağı Bursa oluyor. Üftade Tekkesi’nde hem birbirinden güzel ilahiler seslendiriliyor hem de geleneksel Ramazan lezzetleri hazırlanıyor. Hanımlar yöresel yemeklerden enginarlı yörük kebabı, pideli köfte, hünkar beğendi ve dilber dudağı tatlısının lezzet sırlarını anlatıyor. Turgay Başyayla, Bursa’nın en önemli şehirlerinden olan Ulu Camii’yi gezerken,  Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri’ni ziyeret ediyor. İftar sofraları için tarifi verilen yemeklerin yanı sıra sunumda Bursa’nın geleneksel lezzetlerinden hamur tutma çorbası, zeytinyağlı, kestaneli lahana çorbası, ciğer sarması, damat paçası, etli erik, beğendili kebap yahni, pazılı tirilte kebabı, Ramazan helvası ve cevizli lokuma yer veriliyor.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.