Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 158. Bölüm / İzmir

“Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu”nun bu haftaki durağı İzmir oluyor. Turgay Başyayla lezzet yolculuğuna Menemen’e bağlı İğnedere Köyü’nden başlıyor. Kazanda höşmerim, keşkek, sarmaşık kavurma, sura dolması, kaymaklı kuru patlıcan ve cevizli baklava yapımının ekrana geleceği programda;  köy yoğurdu ve fırında köy ekmeği yapmanın püf noktaları anlatılıyor. İzmir'in tarihi çarşıları ve kentle özdeşleşen noktalarından renkli görüntülere yer veriliyor. Aynı zamanda Ege mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan çipura ızgara, barbun tava ve levrek buğulama yapılıyor. Meşhur  lezzetlerden İzmir köfte, ayva tatlısı ve hamur çorbası tarifleri verildiği programda damaklarda şahane bir tat bırakan Şevket-i bostan, kuzu etli arapsaçı, pilavlı tas kebabı hazırlanıyor.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.