Bu Sabah 371. Bölüm

Bu Sabah'ın 371. Bölümünde; Bu Sabah'ın 371. Bölümünde; Kahramanmaraş depremi sonrası enkaz altında kalan vatandaşlar, 8. günde büyük umutlarla enkaz altında çıkarıldı. 

Türkiye'yi yasa boğan depremin ardından arama çalışmaları sürüyor. Umutlu bekleyiş devam ederken mucize haber geldi. Kahramanmaraş'ta 17 yaşındaki Muhammed Enes enkaz altından kurtarıldı. Umutlar yeniden yeşerdi.

Kimi mukadderat dedi, kimi daire sahiplerini suçladı. Gözaltına alınan müteahhitler sorumluluk kabul etmedi. Çifte felaketin ardından, ihmali olanları tespit etmek için numuneler toplanıyor. Müteahhitler sorumluluk kabul etmedi.

İnşaat uzmanları yıkımların sebeplerini açıkladı. Binalarda kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğunu ve malzemeden çalındığını anlattılar.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan canlı yayına bağlandı. Afet bölgelerinde salgın hastalığın önlenmesi için neler yapılabileceğini anlattı. Tetanos aşısının önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda diğer aşıların da önemli olduğunu söyledi.

Çifte felakette iş makinesini meşgul etti. Hatay'daki bu bina depremde ağır hasar almıştı. Ev sahibi yıkılma tehlikesini umursamadı. Mal derdine düşen adam kepçe tuttu, evindeki beyaz eşyaları kurtarmayı çalıştı. Antakya'da da manzara farksızdı. Riskli bina olmasına rağmen ölümü göze alıp altıncı kata çıkan adam, eşyaları merdivenden indiremeyince pencereden aşağı attı. 

İsyan ettiren görüntünün adresi, Adana'da yol üstü bir dinlenme tesisiydi. Hem deprem bölgelerine yardım götürmeye çalışanlar hem de enkazdan kaçıp farklı illere gitmeye çalışan depremzedeler karşılaştı aynı manzarayla. Önce kimse inanamadı ama gerçekti. Şikayet yağınca harekete geçildi. 

Ebru Akel ve Murat Güloğlu'nun sunumuyla ekrana gelen programda Türkiye’den ve dünyadan haberler, gerçek hayat hikâyeleri, özel gündem başlıkları ve daha fazlası hafta içi her gün sizlerle.

ÖNE ÇIKANLAR