43 saniyede Karalahana Haşlaması

Pelin Karahan, Fatma Kasap ile Karalahana Haşlaması yemeğinin pratik yapımını gösterdi.

Karalahana haşlama için;

2 bağ karalahana

Bir miktar iç yağ

2-3 adet kuru soğan

500 gr kemikli et

1 çorba kasesi barbunya fasulye

250 gr Mısır yarması

alabildiği kadar mısır unu

Hazırlanışı; Etler sıvı yağ ile kavrulur. Ardından su ilave edilir. Soğanlar küp küp doğranır ve tencereye ilave edilir. İçyağı ince ince kıyılır. Kıyılan içyağı tencereye ilave edilir. Salça eklenir ve karıştırılır. Haşlanmış karalahana diğer malzemelere ilave edilir. Barbunya ve fasulyede eklenir. Ardından mısır yarması ilave edilir. Arzuya göre kuru acı biner ilave edilebilir. 40 dakika boyunca pişmeye bırakılır.

Show TV ekranlarında, bir yıldız mutfağa giriyor... Artık "akşama ne pişireceğim" diye düşünmeyin! Başarılı oyunculuğuyla, güzelliğiyle, güler yüzüyle, anneliğiyle milyonların sevdiği  Pelin Karahan,  televizyon ekranlarında ilk kez mutfaktaki meziyetlerini konuşturuyor.
Sevilen oyuncu Pelin Karahan, hafta içi her gün tadı damakta kalan  lezziz tarifler için birbirinden renkli konuklarını mutfağında ağırlıyor. Her gün elinin lezzetini yöresel yemeklerle buluşturan, mutfakta şahane tatlar ortaya çıkaran hanımlarla birlikte, şehir şehir Anadolu Mutfağı evlerinize geliyor.
“O yemeği hazırlarken neden ben aynı tadı, kıvamı tutturamıyorum” diyenler... Pelin Karahan'la Nefis Tarifler tam size göre... Her yemeğin tadına tat katan önemli ipuçları ve lezzet tüyoları da Pelin Karahan'la Nefis Tarifler'de ekrana geliyor. 
Pelin Karahan, kimi zaman da birbirinden ünlü isimlerle bir yandan nefis yemekler hazırlanırken bir yandan da tadına doyulmaz sohbetler ediyor. 
İçinizi ısıtacak çorbalar, tadı damakta kalacak ana yemekler, masanızı donatacak  yöresel tatlar, bin bir çeşit tatlılar, çay saatinizde keyfinize keyif katacak pastalar, kurabiyeler, daha neler neler...