Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 249. Bölüm Fragmanı

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 249. Bölümünde; Turgay Başyayla Giresun’daki lezzet yolculuğuna Keşap ilçesine bağlı Kayabaşı köyünden başlayarak devam ediyor. Coşkulu köy halkı tarafından davul, zurna ekibiyle karşılanıyor. Kazanda pancar çorbası, kazanda keşkek, etli yaprak sarma, sebzeli haşlama, ısırgan yemeği yapılıyor. Hanımlar sac üzerinde mısır ekmeği ve gözleme yapıyor. Turgay Başyayla, Giresun’un tarihi çarşılarını geziyor. Giresun yağlısı, karışık Giresun pidesi, kaburga kebabı sırları ekrana geliyor. Hamsi böreği, soslu palamut, mezgit buğulama anlatılıyor. Unlu patlıcan tava, pezik mücveri, fındıklı ayva tatlısının püf noktaları anlatılıyor. Lezzet yolculuğunun son durağında fındık mantarı, ısırgan çorbası, güveçte kapama et anlatılıyor. Müzik ekibinin yöresel türküleri eşliğinde sunuluyor.

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.