Derya Alabora

EVA WİLLSON (DERYA ALABORA)

Adam’ın annesi olan Eva, bir papaz eşi olarak Katolik camiada oldukça saygı gören bir kadındır. Eğilip bükülmez, lafını esirgemez, bu zamana kadar oğlunu ve kocasını yönetmekte hiç sorun yaşamamıştır. Ama oğullarının Havva’ya aşık olmasıyla bir yönetim zafiyeti yaşayacak ve ipleri eline almak için herşeyi yapacaktır. 

Derya Alabora Kimdir, Kaç Yaşında?

19.08.1957 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı'ndan 1982 yılında mezun olan oyuncu, aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Digital Film Academy İstanbul'da ders verdi.

İlk sinema filmi Nisan Akman'ın yönettiği 1987 yapımı ''Bir Kırık Bebek''tir. Ayrıca Türk-Alman ortak yapımı “Die Fremde” (Ayrılık) filmiyle Hollywood'da dikkatleri üzerine çeken oyuncu, ‘’Masumiyet’’, ‘’Salkım Hanım’ın Taneleri’’, ‘’Adem’in Trenleri’’ ve ‘’İnsan Avı’’ gibi birçok sinema filminde yer almıştır.

Sinema'nın yanı sıra 1996-2001 yılları arasında gösterimde kalan televizyon dizisi ''Şaşıfelek Çıkmazı''nda ''Aysel'' karakteri ile televizyon izleyecilerinin de beğenisini kazandı. Ardından ‘’Aşk Meydan Savaşı’’, ‘’Acil Aşk Aranıyor’’ ve ‘’İstanbul Sokakları’’ gibi projelerde yer almıştır. 2021 yılında 'Acans'' isimli komedi dizisinde rol alan oyuncu, şimdilerde ise Show TV'de başlayacak olan ''İçimizden Biri'' dizisinin hazırlık çalışmalarına başladı.

ÇASOD ve SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Derya Alabora , ekran ve beyaz perde dışında insan ve hayvan hakları,düşünce özgürlüğü gibi konularda çalışmalar yapmaktadır.

Derya Alabora