BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ! Dizi / Program / Film / Haber / Video / Oyuncu vb.
 • 65

  Mahallede başlarına dolanan beladan bir türlü kurtalamayan Koçovalı kardeşler iç hesaplaşmaya düştü. Oğullarının bu kavgalı hali gören İdris ise yeniden kardeş olduklarını hatırlatmak için onları halı sahya götürdü ve onların birlikte maç yapmasını sağladı. 

  Uluç kimliğinin ortaya çıktığını anladı ve Damla’yı kullanarak kaçmaya karar verdi. Damla ise babasının kendinden bir şey saklandığını ve Koçovalılar’ın kayıpları ile bir ilgisi olduğunu düşündüğünden gerçeklerin ortaya çıkması isin Cumali ile anlaşma yaptı. Cumali, Uluç’u saklandığı mekandan çıkarıp İdris’in karşısına oturttu. Yamaç’ın ise planları daha farklıydı. Uluç’u kullanarak Yücel’i tuzağa çekmek istiyordu.

  Ancak  Yücel, Yamaç’ın yapmak istediklerinin farkındaydı ve ilk hamlesi Timsah Celil’i kullanıp Azer’le Koçovalılar arasında yeni bir gerginlik yaratmak oldu. Planının çözüldüğünden habersiz buluşma mekanında duran Yamaç’ı ise kötü bir sürpriz bekliyordu. Çünkü kendisine tuzak kurulan Yücel, Koçovalıları oyuna getirerek hem Uluç’u öldürdü hem de Aliço’yu kaçırdı. 

  Şimdi akıllardaki en büyük soru şuydu; Yücel, Aliço’yu öldürecek mi? 

 • 66

  Aliço’nun Yücel’in elinde olduğunu öğrenen Yamaç, hemen harekete geçti.

  Fotoğraftaki yeri bulmak için tüm Çukur’u seferber eden Yamaç, sonunda aradığı mekanı buldu ama Yücel’in oyunları henüz bitmemişti.

  Yamaç’ı cansız bir mankenle köşeye sıkıştıran Yücel, Remzi’ye verdiği emirle Aliço’nun sonunu hazırladı. İçine düştüğü tuzaktan kurtulan Yamaç, Aliço’nun yanına varsa da her şey için artık çok geçti. Patlamanın etkisi ile yere düşüp bayılan Yamaç, hastanede gözlerini açtığında acı gerçek ile yüzleşti.

  Diğer yanda  Celasun ve Meke, Azer’in deposunu ateşe verip başlarını büyük bir belaya soktu. Olanlar yüzünden deliye dönen Azer, ikiliyi rehin aldı.

  Celasun ve Meke’nin, Azer’in elinde rehin olduğunu öğrenen Yamaç soluğu Azer’in evinde alıp onları kurtardı ama ikili başındaki beladan tam kurtulamamıştı. Deposunun intikamını almakta kararlı olan Azer, Celasun ve Meke’ye hastanenin önünde ateş etti.

  Yaşadıkları acılar ve kayıplardan sonra Çukur’dakilerin güvenliğinden endişe duyan Yamaç mahalleye tüm giriş çıkışları durdurdu. Artık Çukur’da habersiz kuş uçmayacaktı.

  Sultan, İdris’in karşısına çıkıp artık iplerini eline almasını hatta gerekirse ailesi için canını vermesini yoksa hakkını helal etmeyeceğini söyledi.

  Kahvede oğulları ile başlarındaki beladan kurtulmak için bir çıkış yolu arayan İdris, Yücel’in yelek giymesinden şüphelenip ölümden korktuğunu söyledi ve Yamaç’tan bir açığını bulmasını istedi.

  Yücel ise Cezaevine’nde Akın Koçovalı’ya görüşmeye gitti. Ve bu görüşme sırasında ona bir teklif sundu. Ancak Akın, bu teklifi reddetti. Ve Yücel, Remzi’ye Akın Koçovalı’nın infaz emrini verdi.

  Ancak, Akın Koçovalı sandıkları ve infaz ettikleri kişi gerçek değildi. Akın herkese başka bir oyun kurmuştu.

  Oğlunun ölüm haberiyle yıkılan ve teşhis etmek için odaya giren Selim, masada yatanın başka biri olduğunu görünce şaşırdı ama asıl şoku Akın’ı karşısında görmesi ile yaşadı.

  Çukur’da şimdi neler olacak? Akın Koçovalı, Çukur’daki dengeleri nasıl değiştirecek?

 • 67

  Çukur gençlerinin evinin yakınına kadar geldiğini gören Yücel köşeye sıkıştı ve Azer’den Koçovalılar’I bitirmek için yardım istedi.

  O sırada Akın’ın eve dönmesi ile Koçovalıların evinde bayram havası yaşanıyordu. Akın’ın dönmesine çok sevinen Ayşe, Akın’ın aile içindeki düşünceleri ve öfkesi karşısında neye uğradığını şaşırdı.

  İstanbul’un her bölgesinden gelen adamlarla yapılan toplantıya Koçovalı kardeşler katıldı. Sözcü olarak seçilen Timsah, Çukur’un İstanbul geneline yayılmasının kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. Nejat ve Sedat’ın ölümüne değinen Timsah ses çıkarmadıklarını ama Azer’in kardeşi ile okun yaydan çıktığını söyledi. Ve koçovalılar’a İstanbul’u terk etmelerini Çukur’u ortak bir yönetimle yürüteceklerini söyledi.

  Ancak Yamaç ve Koçovalı kardeşler bu durumu kabul etmeyerek savaşacaklarını, Çukur’u bırakmayacaklarını söyledi.

  Yamaç, Yücel zaafını buldu. Yücel’in ailesini öğrenen Yamaç, Yücel’i adım adım tuzağa çekti.

  Ve baş düşmanını köşeye sıkıştıran Yamaç, sevdiklerinin intikamını alarak Yücel’I öldürdü.

  İntikamını alan Yamaç, Aliço ve Sena’nın mezarı başına gitti.

  Tüm Çukur’u arkasına alan Koçovalı kardeşler, Azer’in mekanına doğru yola çıktı. Koçovalı kardeşlerin şok baskını ile ne olduğunu şaşıran Timsah çareyi kaçmakta bulurken Azer çatışmaya devam etti.

  Tüm İstanbul’la büyük savaş başlamıştı. Ancak yücel’in ortadan kalkması ile Koçovalılar bir nebze olsun nefes almıştı. İdris artık bu zamanın kendi zamanları olmadığını gençlere yani evlatlarına bırakayacağını kendisinin inzivaya çekileceğini söyledi.

  O sırada beklenmedik bir şey oldu. Ve koçovalı kadınları kaçırıldı. Tüm Çukur Koçovalı kadınlarını arıyordu. Ve Çukur’un ortasına bırakılan mesaj Yücel2in ölmediğini gösterdi. Yamaç büyük bir şok yaşıyordu. Hem ailesi en sevdiği insanlar tehlikedeydi. Hem de öldürdüğünü sandığı Yücel’in yaşıyor olmasına inanamıyordu. Bırakılan siyah zarfları açan Koçovalı erkekleri bulmacayı çözmek için harekete geçti. Zarfların arkasındaki mekanlara doğru yola çıktılar.

  Yamaç ulaştığı yerde kendini bir labirentin içinde buldu. Duvarda Koçovalı kadınlarını gören Yamaç’ın öfkesi giderek arttı. Sonunda orta noktayı bulan Yamaç karşısında babası İdris’i buldu.

  İkiliyi tuzağa düşüren Yücel bir tercih yapmalarını istedi. Koçovalı kadınların hayatı karşılığında Yamaç ya da İdris’in canını istiyordu. O odadan ikisinden biri canlı çıkamayacaktı.

  Diğer tarafta Koçovalıların diğer erkekleri ormanlık alanda birleşti. Yerde yatan cansız bedenleri görünce ne olduğunu anlayamadılar. Büyük bir tuzağın içine düşmüşlerdi. Gelen polisler tüm Koçovalı erkeklerini tutukladı.

  İdris koçovalı, Yamaç’a ailesini kurtarmak için kendisini vurması gerektiğini. Yamaç’ın yaşaması gerektiğini söyledi. Yamaç babasını vuramayacağını söylüyordu. Ancak süre azalıyordu. Tüm kadınların ölmesi ile karşı karşıyalardı. İdris silahını Yamaç’a doğrulttu. Kendisini vurması gerektiğini ailesinin her şey olduğunu söyledi. Ve Yamaç’la İdris silahlarını doğrulttular silah patladı.

  Koçovalı erkeklerinin hepsi hapisteydi. Çukur’da yeni lider Akın Koçovalı olmuştu. Akın, Yücel’i kurtaran kişinin ta kendisiydi. Yücel’le anlaşma yapmış, Çukur’u yöneteceğini karşılığında ailesini vereceğini söylemişti.

  Karaca, Akın’ın yanına giderek onun tüm bunları bilinçli yaptığını bildiğini söyledi ve meydan okudu.

  Çukur’un çatısını şimdi Çukur’un kadınları devralmıştı.

  Büyük savaş kapıda, Çukur dağılmıştı. Çukur’da yeni sezonda bizleri büyük bir heyecan bekliyordu.

 • 68

  Ailesini kurtarmak için İdris Koçovalı'yı vurmak zorunda kalan Yamaç aklını kaybetmiştir. Babası kucağında cansız bir şekilde yatarken Yamaç artık Yamaç değildir. 

  Diğer tarafta Çukur’un düşmanları birleşmiştir. Çukur’u ele geçirmek için gelen Efsun, Azer’le konuşurken yanlarına Yücel ve Timsah gelir. Azer, Yamaç’ı aslında öldürmek gerektiğini söyleyince Yücel ona “Sen babanı öldürdün mü?” diye sorar ve ,insan aklının böyle bir acıyı kaldıramayacağını Yamaç’ın artık Çukur’un içinde olduğu bir daha çıkamayacağını söyler. 

  Yamaç, babasının eşyalarını evlerinin önüne getirir. Ve oradan uzaklaşır.

  Sultan, kapıyı açar ve kapının önünde İdris Koçovalı’nın kıyafetlerini görür. Dizlerinin üstüne çöküp İdris’in kıyafetlerine sarılarak ağlamaya başlayan Sultan, acı gerçeği öğrenmiştir. 

  İdris Koçovalı’nın ölümü Çukur’u derinden üzmüştür ve kıraathanede mahalleli İdris Koçovalı’yı sadakatlerini ve sevgilerini göstererek ona veda ederler.

  İdris Koçovalı’nın ölümü oğullarını da yıkmıştır. Cumali bu acı gerçeği tüm öfkesiyle karşılarken, Selim içine kapanmıştır. Emmi en yakın dostunu uğurlamanın sessizliği içerisindedir. Celasun, Metin ve Kemal de baba bildikleri İdris’in ölümüyle yıkılmıştır. 

  Saadettin ise artık vartolu’dur. Babasının ölümü karşısında Vartolu yüreğinden vurulmuştur. Tüm öfkesiyle şimdi sanki Dünya’yı karşısına almıştır. Hapishanede onu sıkıştıran Azer Kurtuluş’un adamlarını öyle bir haklar ki. Herkes Vartolu Sadettin’den korkmaya başlar.

  Aklını kaçıran Yamaç, akıl hastanesine yatırılır. 

  Akın Koçovalı ile Azer ortaklık kurmak için konuşurlar. Akın, Çukur konusunda da Azer’i tehdit eder ve Çukur’a sahip çıktığının mesajını verir. Akın Koçovalı mahallenin başında duracak, Azeri ise işini yapacaktır.

  Hastanede doktoru ile konuşan Yamaç, Çukur’a geri dönmeyeceğini ve farklı bir şehirde eskisi gibi müzik ile uğraşacağını söyler.

  Akın Koçovalı’nın Yamaç’la alakalı başka planları vardı. Akın, Yamaç’ı intikam için harekete geçirdi.Ve Yamaç akıl hastanesinden çıkıp, Akın ile birlikte intikam planları yapmaya başladı. 

  Yamaç Yücel’e, Aliço’ya hazırlanan tuzağın bir benzerini hazırladı. Yücel, eşinin ve çocuğunun öldüğünü sandı. Ancak Yamaç  ne Yücel’in eşine ne de çocuğuna zarar Verdi. Merhamet gösterdi. Eşini ve çocuğunu kaybettiğini sanan Yücel aklını yitirdi. Yamaç’ın bir sonraki intikam oyunu kim için olacak?

 • 69

  Akın’ın bir şeyler karıştırdığından emin olan Karaca takibe devam ederken kendini Akın’ın namlusu ucunda buldu. Tam yakalanacakken kendini son anda pastaneye attı ancak içeri girerken ayakkabısını düşürmüştü ve ardında bir ipucu bırakmış oldu.

  Öte yandan hapishanede ise Vartolu kendine verilen görevi yerine getirebilmek için Cumali’yi sattı. Ve kardeşleri tarafından hain olarak görülmeye başladı. Ve Vartolu babasının katilini bulabilmek için Armutlu’ya transfer oldu, bu sırada Cumali ise hapisten kaçtı.

  İntikam oyununa devam eden Yamaç’ın ilk durağı Efsun’un yanı olsa da Makbule’nin saldırısı ile hazırlıksız yakalandı. Efsun, Yamaç’ı tedavi ederek ona masal anlattı. Dinlediği masal sayesinde biraz olsun uyuyabilen Yamaç, rüyasında Nehir ve kucağındaki bebeği görünce hemen hastaneye koştu. Nehir’i görür görmez rüyasından bahseden Yamaç sert bir tepki ile karşılaştı.

  İntikam listesine devam eden Yamaç, Azer’in peşinden Adana’ya gitti. Azer’in damadını ve kardeşini kaçırıp üstüne bomba bağlayan Yamaç, onu zorlu bir seçim yapmak zorunda bıraktı. Hiç düşünmeden damadına öldüren Azer, gözlerinin önünde kardeşinin intiharını izlemek zorunda kaldı. Artık Azer de Yamaç gibi bu en büyük sınavla karşı karşıyaydı.

  Akın’ın foyasını ortaya çıkarmak için durmadan plan yapan Çukur kadınlarına destek beklenmeyen bir yerden geldi. Başta karşı çıkan Saadet, mahalleden bir sürü kadını toplayıp güçlerine güç kattı. Güçlerini eline alan kadınlar ise harekete geçip bibloların içlerini boncukla doldurdu.

  Bunlardan habersiz teslimata giden Akın ise kendini içinden çıkmayacağı bir kapanda buldu.

  Akın içine düştüğü bu kapandan kurtulabilecek mi? yoksa Çukur kadınları onun tüm foyasını ortaya çıkaracak mı?

 • 70

  Akın, teslimat sırasında biblolardan çıkanları görünce ne yapacağını şaşırdı. Aklına Karaca ile aralarında geçen konuşma geldi. Karaca tarafından tarafından oyuna geldiğini anlayan Akın, işten sıyrılmaya çalıştı. Suçu Azer’e atıp , kendisinin bu iş ile bir ilgisinin olmadığını söyledi. Adamlar, Akın’a iki gün süre verdi.

  Bir taraftan Azer, kardeşi Seyhan’ın yasını tutuyordu. Seyhan’ın ölümünden kendisini sorumlu tutuyordu. Fadik, Azer’i sakinleştirmeye çalışsa da işe yaramadı.

  Aliço tek başına odada otururken yanına abisi Zafer geldi. Aliço’ya kaçıp kendini kurtarmasını, eğer kaçmazsa sonunun kendi gibi olacağını söyledi. Zafer, yaptıkları için Aliço’dan özür diledi. Aliço, Zafer’den güç alıp evden kaçtı. Ancak Aliço’nun özgürlüğü uzun sürmedi babası onu buldu.

  Akın başkalarına güvendiği için yanlış yaptığını anladı. Kutay’a ipini Karaca’nın çektiğini, Vartolu’nun başka bir yere transfer olduğunu, Azer’in ise yaşadığını anlattı. Akın artık kendi işini kendisi görecekti.

  Yamaç’ın sıradaki hedefi Timsah’tı. Ve harekete geçti. Karşısında Yamaç’ı gören Timsah köşeye sıkıştığını anladı. Yamaç hiç vakit kaybetmeden Timsah’ı vurdu.

  Bu sırada Vartolu Saadettin, başka bir hapishaneye transfer oldu. Ancak Vartolu’yu burada zorluklar karşıladı. Tulum giymek istemeyen Vartolu’yu hapishane Müdürü soğuk odaya attı. Soğuktan ölmemek için Vartolu her yolu denedi. Soğutucunun kablolarını koparıp kıvılcım oluşturdu. Oluşan kıvılcımlardan ateş yakan Vartolu, oradaki yiyeceklerle mangal yaptı. 

  Hapishaneden kaçan Cumali’nin ilk işi Nadir’in yanına gitmek oldu. Nadir’i bir gece kulübünde bulan Cumali, öfkelendi ve Nadir’in boğazına bıçağı dayadı. Çizgili Kenan’ın yerini Nadir’den öğrenen Cumali, silahla hamamda Kenan’ı bastı. Cumali, Çizgili Kenan’ın gözünü iyice korkuttu ve Çizgili Kenan’ın arkasında kimin olduğunu öğrendi.

  Timsah’tan da intikamını alan Yamaç sıradaki hedefi Efsun’u öldürmek için gizlice onun evine girdi. Efsun’un kafasına silahı dayadı ve Efsun’a elinde fırsatı varken neden kendisini öldürmediğini sordu. Aynı soruyu Efsun’da Yamaç’a sorarak elindeki silahla Yamaç’a döndü. Ve Yamaç’la Efsun konuşmaya başladı.

  Yamaç’ı bir büyük tehlike bekliyordu. Bu da Akın, Timsah ve Azer’in hain planıydı. 

  Köşeye sıkışan ve zor durumda kalan Yamaç, “Kaybedeceksem savaşarak kaybederim” dedi ve pes etmedeğini göstererek harekete geçti. 

  Ancak Yamaç artık köşeye sıkışmıştı. Arabası ile uçuruma yuvarlanarak kaza yaptı. Peşinden Akın ve Timsah, Yamaç’ın ölüp ölmediğine baktı ve Yamaç’ın arabasını patlattılar. 

  Yamaç yaşayacak mı? 

  Bir tarafta da hücreye atılan Vartolu ise dayak yemekten bitkin düşmüş ve çok çaresiz kalmıştı. İdris Koçovalı’nın ona anlattığı masalı hatırladı ve gözlerinden kanlı yaşlar aktı. 

  Vartolu’ya ne olacak?

 • 71

  Yamaç’ı kazadan çıkaran gizemli bir el onu alıp Cumali’nin kapısına bıraktı. Kardeşini yaralı halde gören Cumali ise onu Baytar’a götürüp iyileşmesini sağladı.

  Bu sırada hapishanedeki durumlar Koçovalılar için iyice kötüleşmekteydi. Koçovalılar sürekli saldırıya uğrar haldeydiler.

  Madalyonun diğer tarafında ise Azer, Timsah ve Akın, Yamaç’ın öldüğünü düşünüp zaferlerinin tadını çıkarmaktaydı. Yamaç’ın ölüm haberini büyük şaşkınlık ile karşılayan bir isim vardı; Efsun. Aldığı haber neticesinde kendini kötü hissedip toplantıdan dışarı atmış olsa da bu durum Azer’in dikkatinden kaçmamıştı.

  Kendini başka bir hapishaneye nakil ettiren Vartolu’nun durumu ise Koçovalılar’dan aşağı değildi. Durmadan saldırılara uğrayan Vartolu hepsini atlatmayı başardı. Vartolu için en büyük sürpriz ise Yamaç’ın kendini ziyaret etmesi oldu.

  Karşılıklı hasret giderdikten sonra eski günlerinden bahsetmeye başlayan Vartolu, Yamaç’a cesaret verdi. Çukur’un sokaklarına geri dönen Yamaç hiç beklemediği bir şekilde karşısında Nehir’i buldu. Yamaç’ın kafasının karışık olduğunu gören Nehir onun kafa karışıklığını çözmek için kendi yolunu önerince Yamaç bir anda kendini parkın ortasında dans ederken buldu. Ama Yamaç’a en büyük sürpriz ise telefonuna aldığı sesli mesaj oldu. Aliço’nun yaşadığını öğrenen Yamaç hala umudun olduğunun farkına vardı.

  Şimdi ise akıllardaki tek soru; Çukur’a geri dönen Yamaç’ın planı ne?

 • 72

  Çukur’u yönetmekle arasındaki engelleri bir bir kaldırmak isteyen Akın’ın ilk hedefi Cumali oldu. Amcasının evini polise ihbar edip yakalanması için uğraşan Akın’ın planını ise Damla’nın olaya el atması bozdu. Mahallenin yönetimi için üstü kapalı bir savaş sürerken Vartolu, Emre’nin kaybını Azer ise kardeşinin kaybının üzüntüsünü hala üstünden atamadı.

  Vartolu ve Selim’le yaptığı konuşma sonrası Çukur’a dönen Yamaç’ın başına beklenmedik bir bela musallat oldu. Çizgili Kenan’nın babasına ettiği hakaretin cezasını kesen Cumali yüzünden Dağan mahalleye gelip Yamaç’tan abisini kendine vermesini istedi. Her zamanki gibi bir planı olan Yamaç ise Cumali’nin saklandığı eve gidip ne yapıyorsa daha da fazlasını yapmasını istedi. Cumali ise Yamaç’ın bu deli hallerine anlam veremese de bu durumdan mutlu oldu. Mahallede bunlar olurken kafası iyice karışmış olan Efsun, Yamaç’ı arayıp tüm gerçekleri kendisine anlatmasını istedi ama Makbule’nin hazırladığı büyük tuzak ile karşılaştı.

  Planını devreye sokan Yamaç, Şenol'u da yanına alıp hemen Kenan hakkında bilgi toplamaya başladı. Fabrikayı teftişe çıkan ikili büyük planları için ilk adımı atmış oldular. Cumali yerine Şenol’un başına çuval geçirip Dağan’ı oyuna getiren Yamaç ona iki seçenek sundu; ya elini öpüp her şeyi Çukur’a bırakacaktı ya da bu diyardan çekip gidecekti. Dağan bu iki teklifi de kabul etmeyince Yamaç fabrikaya el koyup onu mekândan kovdu.

  Tüm bunlar yaşanırken Meliha, çok gizli bir sırrı Emmi ile paylaştı. Sultan ise Akın’a Çukur’un yönetimini Yamaç’a bırakmasını söyledi. Yanında çuval çuval silahla mahalleye dönen Yamaç, kahveye Çukur gençlerini toplayıp bu şehirden intikamını alacağını söyledi. Çukur gençleri de Yamaç’ın yanında yer alacaktı. Kahvede babasının emanetlerine bakan Yamaç’a telefon geldi. Telefonun ucunda Azer vardı ve Yamaç’a bir teklifte bulundu.

  Şimdi akıllardaki soru şu; Yamaç-Azer yüzleşmesinin galibi kim olacak?

 • 73

  Yamaç herkesten daha güçlü olma yolunda ikinci adımını Azer'i ortadan kaldırarak gerçekleştirmek istedi ancak buluşma yerine gelen Azer, bilinmeyen adamlar tarafından kaçırıldı. Yamaç ise dikkatini yeniden cezaevindeki Koçovalılar'a çevirdi.

  Cezaevi müdürünün son dakika oyunuyla beraat etmeleri imkansız gibi görünen Selim, bir ipucu yakalayarak bunu Yamaç'a verdi. Ertesi sabah duruşmaya gidecekken müdürün telefonuna gelen mesajlar, Selim ve Koçovalılar'ın kurtuluşu demekti...

  Adliyenin önünde Dağhan ve Murtaza tarafından kendilerine tuzak hazırlandığını öğrenen Meke, bu haberi Yamaç'a ulaştırdı. Yamaç'ın Çukur halkıyla birlikte yaptığı plan işledi ve Dağhan'ın tetikçileri etkisiz hale getirildi. O esnada adliyenin önüne gelen Koçovalı kadınlarını ise Akın kurtardı. Cezaevindeki Koçovalılar beraat ederken Vartolu Saadettin, babasının intikamını almak için Armutlu cezaevinde kaldı.

  Selim ve Çukur'un abilerinin mahalleye dönmesiyle Yamaç, İstanbul'u ele geçirme planına hız kazandırmak istedi. Ancak önünde, içeriden bir engel vardı; Akın! Damla'nın, Akın'ın Çukur'da uyuşturucu ürettiğini söylemesiyle Yamaç, Akın'ı evden ve mahalleden kovarak Dere'ye gitmesini söyledi.

  Vartolu'nun Çukur'a neden dönmediğini merak eden Yamaç, Medet'i sorguya çekti. Ondan öğrendiği bilgilerle de Armutlu cezaevinin yolunu tuttu. Vartolu Saadettin, İdris'in katilini bulup canını alacağını söylediği anda Yamaç adeta "gel al ve bu acıya son ver" dercesine kollarını iki yana açtı...

  Ne evine gidebilen ne de annesinin ve mahallelinin gözünün içine bakamayan Yamaç, tüm acılarından sorumlu tuttuğu Yücel'in yanına gitti. Yücel'e "sen ve senin gibilerden eser kalmayacak, bir gün bu çile bitecek!" diyerek mücadeleye devam edeceğini belirtti.

  Yamaç'ın sıradaki hamlesi ne olacak?

 • 74

  Yücel'e onu ve onun gibileri ortadan kaldıracağına dair söz veren Yamaç, ilk hedefi olarak Azer'i seçti ve evine gitti. Yamaç'a kapıyı açan kişi Azer'in annesi Fadik oldu. Evden ayrılmak üzereyken silahlı adamların geldiğini gören Yamaç, Fadik'i kurtararak Çukur'a götürüp Sultan'a emanet etti.

  Azer ise kaçırılan kardeşlerini kurtarmak için parayı ve malları bulmak zorundaydı. Bu yüzden Kutay'ın da yardımıyla Karaca'yı kaçırdı. Karaca ise kararlılığı ile malların yerini söylemeyeceğini gösterdi.

  Bu arada Aliço'nun bıraktığı şifreli mesaj çözüldü ve Yamaç, mesajdaki kırmızı balık ile balıkçı Hasan'ın peşine düştü. Aliço'yu almaya gelenlerin olduğunu öğrenen Yavuz, Yamaç'a karşılama hazırladı. İki keskin nişancı ile Yamaç ve Selim'in canını tehdit eden Yavuz, hem Aliço'yu kendi işini yapması için ikna ederken hem de Yamaç'ı uzaklaştırmasını bildi.

  Durmaya niyeti olmayan Yamaç, Çukur'dakileri toplayarak Dağhan'ın deposuna baskına gitti. Dağhan ve adamlarını bir kez daha tuzağa düşüren Yamaç, sıradaki hedefine doğru yola çıktı; Murtaza...

  Murtaza'ya "yanımızda mısın, karşımızda mısın?" diye soran Yamaç, beklediği cevabı alamayınca Dağhan'ın bedenini gösterdi. Eğer karşı çıkarsa sonunun diğerleri gibi olacağını anlayan Murtaza ise "bükemediğin eli öpeceksin" diyerek Cumali ve Yamaç'a boyun eğdi.

  Şimdi akıllardaki tek soru, artık geri dönülmez bir yola giren Koçovalılar'ın sıradaki hedefinin kim olacağı...

 • 75

  Selim Karaca’yı kurtarmak ve yüzleşmek için Azer’in evine gitti. Selim’in tek başına geldiğini gören Azer, bu duruma şaşırdı. Selim, malların bir kısmını Azer’e teslim etti.

  Ebu Kaysar’ı öldürmek için her şeyden vazgeçen Yavuz, bu görevi Aliço’ya verdi.
  Aliço ise Yamaç’ın kendisini beklediğini düşünerek bu görevi kabul etti. Abisi Zafer ise bu görevin çok tehlikeli olduğunu, gönderilen herkesin öldüğünü Aliço’ya anlatmaya çalıştı.

  Yamaç’ın halinden endişelenen Emmi onunla konuştu. Konuşma sırasında Yamaç, artık sınırları çizeceğini ve İstanbul’u alacağını söyledi.

  Diğer taraftan Yamaç ve Selim, Akın’ın Azer ile iş birliği yapıp uyuşturucu sattığını öğrenmeleri bardağı taşıran son damla oldu. Yamaç ve Selim, Akın’ı Çukur’dan kovmakla yetinmeyip aileden de kovdu ve soyadını aldı.

  Cumali, Murtaza’nın sadakatine güvenmeyip Şenol ile iş birliği yaptı ve Murtaza’ya bir sınav yaptı. Sınavdan geçen Murtaza, Cumali’nin bir nebze güvenini kazandı. Murtaza ise bu sınavı hoş karşılamadı.

  Murtaza Timsah’ın yanına gitti ve Yamaç’a karşı harekete geçmesi için Timsah’la konuştu.  Ardından Timsah, Murtaza ile birlikte Efsun’un yanına gitti. Murtaza, Timsah ve Efsun güçlerini birleştirmeye karar verdiler.

  Vartolu, İdris’İn katilinin peşindeydi. Medet’i arayıp Nartepelilerin kıraathanesine gitmesini ve onlardan yardım istediğini iletmesini söyledi. Ancak Vartolu’nun mesajını bütünüyle anlayamayan Medet, Nartepelilere mesajı yanlış iletince olanlar oldu, dayak yedi.

  Aliço’yu kurtarmayı kafasına koyan Yamaç, Yavuz’un evine gitti. Yavuz ise Yamaç’ı yakalayıp, tek elini kelepçeleyip bodruma kapattı.

  Ebu Kaysar’ı öldürmeye giden Aliço, çocukların olduğunu görünce ateş etmekten vazgeçti. Bu sırada bir bomba patladı ve Ebu Kaysar’ın çocukları öldü. Aliço’nun bu işi yerine getiremeyeceğini tahmin eden Yavuz, işini sağlama almıştı ve konteynıra bomba koymuştu.

  Ebu Kaysar’ın ölümünden kesin olan Yavuz, gelen telefonla hayatının şokunu yaşadı. Ebu Kaysar, Yavuz’a intikamını alacağını söyledi. Ardından Yavuz’un evini silahlı adamlar bastı. Çatışma sırasında Yavuz, Aliço’yu beceriksizliği yüzünden öldürmeye kalktı ancak Zafer, Aliço’nun imdadına yetişti ve Yavuz’u öldürdü. Cüneyt ise Aliço’yu Yamaç’a teslim etti. Zafer de silahlı adamlarla çatışırken öldü.

  Bir yandan Akın, onu kardeşi gibi gören Kutay’ın ihanetini unutmadı ve Kutay’ı cezalandırdı.

  Azer, Fadik’ten aldığı telefon ile şoke oldu. Annesini Yamaç’ın kurtardığını ve ona can borcunun olduğunu öğrendi.

  Yamaç, Aliço’yu evine getirmişti. O sırada Nehir telefonda Yamaç’a söylediğini yaptı, Yamaç’ın yanına geldi. Nehir’I gören Yamaç, Nehir’in aslında bir hayal olabileceğini düşündü. Bu sırada Nehir, ne kadar gerçek olduğunu göstermek için Yamaç’a sağlam bir tekma attı.

  Daha sonra da birbirlerine gördükleri rüyayı anlattılar. Bu sırada ikili arasında yaşanan sürpriz yakınlaşma izleyen herkesin nefesini kesti.

   Yamaç’ın annesini kurtardığını ve ona can borcu olduğunu öğrenen Azer, şimdi ne yapacak?

 • 76

  Nehir, gerçek olduğunu ve kalbini Yamaç'a kaptırdığını anlatabilmek için onu dudağından öptü ancak beklediği tepkiyi alamayınca Yamaç'ı korkaklıkla suçladı ve oradan ayrıldı.

  Kardeşlerini kaçıran ve kendisine işkence yapan Fatih'i bulmak için harekete geçen Azer aradığını bulamadı. Bu esnada, Çukur'dan kovulan Akın ise yeniden ortalığı karıştırmak ve Yamaç'ın açığını bulmak için Timsah'ın yanına gitti.

  Azer, Yamaç tarafından kurtarılıp Koçovalı evine getirilen annesini almak için, Sultan Koçovalı'nın misafiri oldu. Sultan, İdris'in ölümünde parmağı olduğunu bildiği Azer'e "İdris Koçovalı bu mahalleyi sığınacak yeri olmayanlar için kurdu..." diyerek unutumayacağı bir ders verdi.

  Akşın'ın acısını bir türlü unutamayan Celasun ise Yamaç'ı takip ederek Yücel'e ulaşmanın peşindeydi. Yamaç onu kendi elleriyle Yücel'e götürdü ve intikamını alabileceğini söyledi. Yücel'in acınası halini gören Celasun ise işini tamamlamadan oradan ayrıldı. Sonrasında Vartolu'dan gelen telefonla Meke'yi de yanına alıp Armutlu'ya doğru yola çıktı.

  Vartolu Sadettin, yanına Medet'in de gelmesiyle harekete geçti ve ilk iş olarak Nartepeliler ile anlaştı. Ziya'nın cezaevi müdürünü tuzağa düşürdüğünü fark eden Vartolu, Nartepeliler'i de yanına alarak Ziya'nın üzerine gitti. Son anda kendisini kurtaran Ziya, Vartolu'ya İdris'i kendisinin öldürmediğini, bunu kimin yaptığını bildiğini söyledi. Bunu duyan Vartolu büyük bir şaşkınlık yaşadı.

  Yarım kalan hesaplaşmayı gerçekleştirmek isteyen Yamaç, Azer'i beklemeye koyuldu. Azer'in gelmesiyle ikili nefesleri kesen bir kavgaya tutuştu. Birbirlerini iyice hırpalayan ikiliden en sonunda ayakta kalan Yamaç oldu ve kızgın demiri Azer'in göğsüne sapladı. Artık kaçamayan ve Yamaç'ın gözlerinin içine bakan Azer ölümü bekliyordu.

  Şimdi akıllardaki tek soru Yamaç, Azer'in işini bitirecek mi?

 • 77

  Yamaç ve Azer'in nefesleri kesen kapışmasında kazanan Yamaç olmuştu. Yamaç son hamleyi yaparak Azer'in işini bitirmek üzereyken arkasından gelen Efsun balyozu kafasına indirip Yamaç'ı bayılttı. Azer'i kurtaran Efsun sonrasında Yamaç'ı da saklayarak onun da canını kurtarmış oldu.

  Şenol'un bulduğu Yamaç uyanır uyanmaz ilk iş olarak soluğu Azer'in yanında aldı. Hastane personeli gibi odaya giren Yamaç, Azer'e doğum günü pastası getirdi. Azer'e kalan hayatının ilk gününün keyfini çıkarmasını söyleyen Yamaç, bu işin böyle yarım kalmayacağının sinyalini verdi.

  Düşmanlarını tek tek saf dışı bırakan ve genişlemeye devam eden Çukur, kısa bir ara verip hem eğlenmek hem de işe devam etmek istedi. Bülent'in mekanına gidip felekten bir gece çalan Çukur erkekleri, hesabı ödemeyerek herkesi başına topladı. Bülent'in adamlarını etkisiz hale getiren Koçovalılar, bu mekana da el koyduklarını bildirdi.

  Aliço'nun "İdris amca nerede?" sorusunu kaldıramayan Yamaç baş ağrısı yüzünden kendinden geçti. Daha önce onu uyutarak bu ağrıyı geçiren Efsun'u hatırlayan Yamaç soluğu onun yanında aldı. Kendisine yardım etmesini isteyen Yamaç, isterse daha sonra kendisini öldürebileceğini söyledi. Efsun, Yamaç'ı dizlerine yatırdı ve anlattığı masal ile onu uyuttu.

  Bu esnada Armutlu cezaevinde işler Vartolu'nun istediği gibi gitmiyordu. Babasının katilinin Ziya olmadığını öğrenen Vartolu, Nartepeliler'in de baskısıyla ne yapacağını şaşırdı. Celasun ve Meke'den yardım isteyen Vartolu, Ziya'yı sağ salim İstanbul'a göndermek için harika bir plan yaptı ancak Ziya, Celasun ve Meke'yi atlattı ve ellerinden kaçtı.

  Nehir'e haksızlık yaptığını düşünen Yamaç, hastaneye onun yanına gitti. Nehir ile Yamaç'ın en büyük ortak noktaları ise burada ortaya çıktı. İkisi de çok büyük sevdalara tutulmuş ve onları kaybetmişlerdi. Kolyenin sırrını öğrenen Yamaç, Nehir'in boynundaki kolyeye bir öpücük kondurdu ve onu acısından öptü. İkilinin bu yakınlaşmasına tanık olan Efsun ise Yamaç'ı kurtardığında onun dudağına kondurduğu öpücüğü hatırladı. Şimdi Efsun, Yamaç'a karşı içten içe beslediği aşkı nefrete dönüştürüyordu...

  Efsun'un ilk hareketi Çukur'un tüm düşmanlarını yeniden bir araya toplamak oldu ancak bir farkla; Akın! Akın Koçovalı, Efsun'a hala içeride olduğunu ispatlamış ve masaya oturmaya hak kazanmıştı. Çukur'un düşmanları Efsun'un önderliğinde yeniden güçlerini toplamaya başladı.

  Bülent'in Çukur'un kızlarını kaçırdığını öğrenen Yamaç, Çukur erkeklerini toplayarak Bülent'in mekanına baskına gitti. Rahat bir şekilde kızları ve mekanı geri alacağını düşünen Yamaç büyük bir sürprizle karşılaştı. Yamaç ve Koçovalılar'ı karşılayan Azer'di.

  Şimdi akıllardaki soru Koçovalılar oradan çıkabilecek mi?

 • 78

  Çukur’un kadınlarının kaçırılmasının öfkesini üzerinden atamayan Koçovalı kardeşler, beklediği ipucunu alınca hemen harekete geçti. İlk operasyona çıkan Selim ve Metin, mekanın deposundaki kadınları görünce şok oldu. Bu sırada Yamaç, Aliço sayesinde aradıkları adam hakkında hiç beklemediği kadar bilgi sahibi oldu. Tüm bunlar olurken Ziya’nın peşinden gitmekte kararlı olan Vartolu, Saadet’in gözyaşlarına rağmen pasaportunu aldı. Adresleri bir bir bulmaya başlayan Koçovalı kardeşler, bir başka operasyonda Bülent’in parasını sakladığı binaya saldırıp, paralarına el koydular.  Azer’in kardeşini de kaçıran Yamaç, elini iyice güçlendirdi.

  İlk önce Bülent’in üzerine oynayan Yamaç,  Azer’in öfkesiyle karşılaştı.  Azer’e bir sürprizi daha olan Yamaç, ona kardeşini dayak yerken izletti. Azer’in zor da olsa sakinleşmesini sağlayan Efsun,  eğer böyle davranmaya devam ederse her şeyin mahvolacağını söyledi. Biraz olsun sakinleşen Azer ve Efsun başka bir plan yaptı. Kadınları başka yere naklettiren Azer, Koçovalılara büyük bir tuzak hazırladı. Tuzaktan habersiz olarak operasyona giden Koçovalılar ikiye bölünerek mekanlara gitti. Cumali, Emmi, Meke ve Celasun gemiye;  Selim ve diğerleri ise Bülent’in mekanına doğru yola çıktı. Gemiye baskın düzenleyen Cumali kızların buradan kaçırıldığını anladı.  Selim ve diğerleri de gittikleri mekanda Bülent’i bulamadılar.

  Tüm bunlar yaşanırken Akın ve Timsah’ın Yamaç’la ilgili planı çok farklıydı. Yamaç’ı telefonla arayan Timsah, Yücel’in yanında olduğunu ve onunla konuşmak istediğini söyleyip blöf yaptı. Hemen yola çıkan Yamaç’ın peşinden isimsiz kurtarıcısı beyaz araba da harekete geçti. Arabada Timsah’ın söylediklerini düşünen Yamaç bir anda üstüne ateş açılması ile ne olduğunu şaşırdı ve çapraz ateşin içinde kaldı. Koçovalılar tüm bunlarla uğraşırken, Azer ise mahalleye kardeşini almak için giriş yaptı.

  Koçovalılar içine düştükleri bu güç durumdan kurtulabilecekler mi?

 • 79

  Efsun ile ortaklarının hazırladığı tuzaklara düşen Koçovalılar, zor durumda kaldı. Bir tarafta Emmi ve Cumali vurulurken, diğer tarafta Selim ve adamlarının cephanesi bitmişti. Umutların tükenmeye başladığı anda Vartolu Sadettin sahalara geri döndü. Önce Emmi ve Cumali'yi kurtaran Vartolu, ardından Selim'i ablukadan çıkararak durumu kontrolü altına aldı.

  O esnada Timsah'ın tuzağına düşen Yamaç'ı ölümden yine beyaz arabalı gizemli kişi kurtardı. Önce Yamaç'ı bayıltan kurtarıcı meleği, ardından Timsah'ın adamlarını etkisiz getirdi. Bir anlık boşluktan yararlanan Timsah ise ortadan kayboldu. Yamaç uyandığında kendisini yine aynı kişinin kurtardığını anladı.

  Tüm bu olanlar yaşanırken Aliço'nun kızların tutulduğu adresi bulmasıyla Metin ve Kemal kızları kurtarmak üzere yola çıktı. Azer'in adamlarıyla birlikte geldiğini gören ikili minibüsle kaçmak için harekete geçti ancak Kemal kepengin kapanmasıyla depoda mahsur kaldı. Azer, Kemal'in depoda kalmasını fırsat bilerek onu ele geçirdi.

  Kemal’i yakalamasıyla kozları eşitleyen Azer, kardeşini Yamaç'ın elinden kurtarmak için takas teklif etti. Silahların ortaya çıktığı takas anında Vartolu'nun sakin yaklaşımı olası bir çatışmayı engellemiş oldu ve Kemal ile Kadir ait oldukları yerlere döndü. Kemal'i bekleyen sıradaki sınav ise kahvehanedeydi. Kardeşlik sınavını başarıyla veren Kemal, Yamaç'ın ve diğer abilerinin de elini öperek Çukur kardeşliğine tam anlamıyla katılmış oldu.

  Yurt dışına kaçan Ziya'nın peşinden Almanya'ya gidecek olan Vartolu, gitmeden annesi ile babasına veda etmek üzere mezarlığa gitti. Burada Yamaç ile karşılaşan Vartolu'nun gözlerinden akan yaşlar, hüzün dolu geçmişinin aynası oldu.

  Murtaza'nın davranışlarından şüphelenen Yamaç, Murtaza’yı takip ettirmişti. Bu sayede Bülent'in ve Azer'in yerini de öğrenen Yamaç, Çukur'u toplayarak harekete geçti. Ancak Bülent'i yem olarak kullanan Azer, Yamaç'a tuzak hazırladı. Eve baskın yapan Çukur ekibi, neşeli bir şekilde halayını çekip Bülent'i al aşağı etti. Mahalleliler dağıldıktan ve Koçovalılar sayıca azaldıktan sonra Azer harekete geçti. Evin her yerini kuşatan Azer'in adamlarına direnmeye çalışan Koçovalılar ise neye uğradıklarını şaşırdı. Bu esnada evin arka bahçesinden dolanan Azer, Yamaç'ı tek başına yakaladı. Tam tetiğe bastığı ve Yamaç'ı öldüreceği sırada Kemal, Yamaç'ın önüne atlayarak kendini feda etti. Yamaç, kolları arasında son sözlerini söyleyen Kemal'e dayanması için yalvarsa da artık çok geçti...

  Şimdi akıllardaki soru ise, Kemal yaşayacak mı?

 • 80

  Azer’in Kemal’i vurmasından sonra apar topar hastaneye giden Koçovalı kardeşler ve Metin, kötü haberi aldı. Kemal’i kardeşi yerine koyan Yamaç ölüm haberi yüzünden yıkılsa da hızlıca toparlanıp Azer’in saklandığı evi bastı. Kadir’i Azer’in gözlerinin önünde öldüren Yamaç, intikam yemini etti ancak Cumali ve Selim onu durdurdu. Kemal ve Kadir’in ölümünden sonra iyice işlerin çığırından çıkacağını fark eden Emmi, Yamaç’ı karşısına alıp bu savaşı bitirmesini yoksa bu durumun herkes için kötü sonuçlanacağını söyledi. Mahallede bunlar olurken Vartolu ve Medet ise Ziya’nın peşinden Almanya’ya kadar gidip kendilerini Kreuzberg Merkezi’nde buldu.

  Kardeşinin intikamını almak için yanıp tutuşan Azer, Timsah’ı arayıp kim var kim yok, herkesi toplamasını istedi. Tüm babaları bir araya toplayan Azer, Timsah’ın da yardımıyla kendisine destek aradı. Destek aradığı insanların içinde Yamaç’ın eski düşmanı Reşit Feyzullah da vardı ama bu sefer düşmanlık değil yardım için Koçovalıların yanında yer aldı. Toplantı sonrası kahveye giden Reşit, Koçovalı kardeşleri Azer konusunda uyardı. Bu uyarı sonrası hemen harekete geçmek isteyen Cumali’yi engelleyen Yamaç, Emmi’nin söylediklerini hatırlattı. Bu arada sakin durmayan Azer ise Çukur’un yönetimindeki tüm mekanlara tek tek saldırdı. Emmi ise Yamaç’tan özür dileyip bildiği gibi yapmasını söyledi. Koçovalı Kardeşler Azer’in başlarına açtıklarıyla uğraşırken Fadik ise bu kan davasının bitmesi için Sultan’ın kapısını çalıp eğer bu savaşın bir sonu gelmezse iki taraf için de felaketle sonuçlanacağını söyledi.

  Tüm bunlar olurken Yamaç’ı merak eden Nehir yanına gidip neden ona ulaşamadığını sordu. Kemal’in öldüğünü öğrendikten sonra Yamaç’a moral vermek isteyen Nehir onu da alıp bara gitti. Barda kavga çıkaran Nehir ve Yamaç, mekandan çıktıktan sonra romantik anlar yaşadı.

  Almanya’da babasının katilinin görüntülerini arayan Vartolu, Ziya sayesinde usb diskin kimde olduğunu öğrendi ve pazarlık için yanına gitti. Vartolu’yu karşısında gören Hans Zimmerman usb disk karşılığında ondan bir paketi Berlin’den çıkarmasını istedi. Teklifi kabul eden Vartolu ise paketi gördüğünde şok oldu çünkü paket küçük bir çocuktu.

  Acısı bir türlü dinmeyen Azer aynı acıyı Yamaç’a da tattırmak için otel çıkışında Cumali’ye pusu kurdu. Yamaç’ı telefonla arayan Azer, Cumal’inin vuruluşunu kardeşine canlı canlı izletti. Bir anda kurşunların ortasında kalan Cumali yere yığılırken Selim de omuzundan vuruldu.

  Şimdi akıllardaki tek soru şuydu; Cumali Koçovalı ölecek miydi?

 • 81

  Azer ve Yamaç’ın arasında giderek yükselen gerilim bir Koçovalı’nın daha hayatını tehlikeye atmış, otel çıkışında pusuya düşürülen Cumali, Azer’in adamları tarafından vurulmuştu. Hastaneye kaldırılan Cumali’nin durumu ciddiyetini korurken Yamaç, doktorluğuna güvendiği Baytar Selami’yi abisini ameliyat etmeye ikna etti. Bu esnada Selim, aynı Kahraman Koçovalı’da olduğu gibi yine bir abisini koruyamamanın büyük pişmanlığını yaşıyordu.

  Koçovalılar cephesinde bunlar yaşanırken Kurtuluş ailesinin evine gelen sürpriz misafir Koçovalılar’ı şaşkınlığa uğrattı. Karaca, Yamaç ile Azer arasındaki husumeti bitirmek için Sultan’dan da izin alarak Fadik’e sığındı. Karaca’nın bu hamlesi işe yaradı ve Azer’in işini bitirmek için gelen Koçovalılar elleri boş dönmek zorunda kaldı.

  Berlin’de olan Vartolu Saadettin ve Medet, İdris’in katilinin görüntülerine ulaşmak için çok zor bir görevi kabul etti. 5 yaşında bir çocuğu Berlin dışına çıkarması gereken Vartolu, koruma yardımı için Özgür’ün yanına gitti. Özgür ise koruma karşılığında bir gece kulübünün altını üstüne getirmesi gerektiğini söyledi. İş başa düşmüştü, Vartolu Sadettin ve Medet kulübün yolunu tuttu. Burada sarhoş olan ikili eğlencenin doruklarına çıktılar ancak mekanı dağıtmayı başaramadılar. Bir grup adamın gece kulübünü dağıtmasıyla şansları yaver giden ikilinin şansı uzun sürmedi. Çünkü taşıdıkları çocuk Almanya’nın en belalı çetesinin çocuğuydu...

  Karaca yüzünden Azer’e doğrudan dokunamayan Yamaç’ın taktik değiştirdi. Azer’in ortaklarını bir araya toplayan Yamaç, onlara kendilerine katılmalarını aksi takdirde hepsinin işini bitireceğini söyledi. Önceki gece mekanlarını basan Ahmet ve Zübeyir ile ayrıca ilgilenen Yamaç, onların mezar taşlarını konseyin önüne koydu ve tüm İstanbul’a savaş açtığını yineledi.

  Kafasını toplamak için lunaparka giden Yamaç, hayatının şokunu yaşayacağından habersizdi. Lunaparktan ayrılacağı sırada saldırıya uğrayan Yamaç yaralandı. Tam bu esnada ortaya çıkan gizemli kurtarıcı, adamları teker teker etkisiz hale getirirken kurşunların hedefi oldu. Bu kez gizemli kurtarıcıyı Yamaç ölümden kurtardı. Yerde yatan adamın yanına giden Yamaç, maskeyi çıkardığında büyük bir süprizle karşılaştı. Yamaç’ı defalarca kez ölümden kurtaran gizemli adam Karakuzular’ın eski lideri Mahsun’du.

  Şimdi akıllardaki soru; Mahsun, Yamaç’ın hayatını neden kurtardı?

 • 82

  Kendisini defalarca ölümden kurtaran gizemli kişinin, eski düşmanı Mahsun olduğunu öğrenen Yamaç büyük bir şok geçirmişti. Lunaparkta kurşunların hedefi olan Mahsun’u yakalayan Yamaç, Mahsun ile yüzleşti. Mahsun Yamaç’a kendisini affettirebilmek için elinden geleni yapacağını anlatırken, Yamaç böyle bir şey istemediğini vurguladı.

  Yoğun bakımdayken tekrardan ameliyata alınan Cumali’nin ikinci ameliyatı da başarılı geçti. Cumali, hastanede kendisini tutuklamaya gelen polislerden Damla ve Emmi’nin yardımlarıyla son anda kurtuldu. 

  Tüm ailesinin bir arada olmasını isteyen Sultan, Çukur’dan kovulan Akın’ı tekrardan eve çağırmıştı. Annesinin bu kararına ilk önce tepki gösteren Yamaç, annesinin kararlılığı karşısında evine döndü.

  Karaca’nın Azer’in evinde kalmaya başlamasıyla Azer’e saldıramayan Yamaç, Azer ve ortaklarının para akışını kesmeye karar vermişti.  Aliço’nun yardımıyla parayı arayan Yamaç,  odada para yerine külçeler dolusu altın ile karşılaştı. Yamaç bulduğu altınlarla ihtiyaç sahiplerine yardım ederek adeta Robin Hood olmuştu.

  Bu esnada Ziya’nın peşinde olan Vartolu, çetenin çocuğunu Berlin’in dışarısına çıkarmaya çalışıyordu. Vartolu’nun önünü kesen göçmenler, çocuğun babasına kavuşmasını istemiyordu ancak Vartolu çocuğun masum olduğuna göçmenleri ikna etti. Çocuğun babasına kavuşmasının ardından Zimmerman da İdris’i vuran adamın görüntülerinin yer aldığı USB’yi Vartolu’ya verdi.

  Altınları ele geçirerek para akışını durduran Yamaç, Azer’in ortaklarının her birinin alışkanlıklarını araştırmıştı. Aliço’nun da desteğiyle hepsinin zayıf noktalarını tek tek öğrenen Yamaç elinde büyük bir koz barındırıyordu. Ortaklar içerisinde Yamaç’ın üstünlüğünü reddedenlerin tamamı ortadan kaldırılmıştı. Kalan ortaklar ise Yamaç’a biat etmek zorunda kaldılar. 

  Selim ve Cumali’yle bundan sonra ne yapacaklarını tartışırken Yamaç’ı arayan Çağatay Erdenet kendisiyle tanışmak istediğini söyledi. Buluşmada Yamaç’a artık yeni bir oyunun içinde olduğunu söyleyen Çağatay, altınların gerçek sahibinin kendisinin olduğunu anlattı. 

  Şimdi akıllardaki soru;  kendini  yepyeni  bir dünyanın ve daha acımasız bir düşmanın karşısında bulan Yamaç şimdi ne yapacak?

 • 83

  Yamaç, Efsun'un altınlarını çalarak Çukur'un düşmanlarını etkisiz bırakmayı ve diz çöktürmeyi düşünmüş, başarmıştı da... Ancak çaldığı altınlar yalnızca Efsun'un değil, bir kısmı da kökleri çok eskilere dayanan bir ailenin son üyesinin; Çağatay Erdenet'indi... ... Yamaç, bu son operasyonuyla hiç bilmediği bir dünyanın ve dolayısıyla düşmanın kapısını aralamıştı. Çağatay ile yüzleşen Yamaç, ona boyun eğmeyeceğini "İstanbul'un kralı ben değilim, Çukur" diyerek belirtti! Karşı karşıya gelen ve birbirleri hakkında bilgi toplamak isteyen taraflardan Yamaç'ın durağı Raşit Feyzullah olurken, Çağatay'ın durağı ise aile dostu Efsun oldu.

   

  Hala Berlin’de olan Vartolu için ise durumlar karışmıştır. Ziya, Vartolu Sadettin ile Medet'in çayına ilaçlı şeker atarak paralarını, pasaportlarını ve en önemlisi İdris'in katilinin olduğu flaş belleği çaldı. Zor durumda kalan Vartolu, Yunus aracılığıyla Haydar isminde bir kaçakçıya gitti ve kendisini İstanbul'a götürmesini istedi. Ancak kader, Vartolu'nun her fırsatta karşısına annesi Mihriban'ı çıkarıyordu... Haydar, Vartolu'ya annesiyle yaşadıklarını anlatınca Sadettin büyük bir şok yaşadı...

   

  İyileşip eve dönen Cumali, Karaca’nın yokluğunu fark etmişti. Durumu Selim’den öğrenen Cumali, Sultan’a hesap sorarken yeğenini alıp Azer’in işini bitireceğini söyledi. Ancak Cumali Karaca'yı kendisiyle gelmesi için ikna edemedi. Azer'in de araya girmesiyle Karaca, Kurtuluş ailesinin evinde kalmaya devam etti. Cumali'nin "O kapıdan içeri adım atarsan, benim kanımdan değilsin bilesin!" sözü Karaca'nın çok ağırına gitti ve ağlamaya başladı. Durumu gören Azer ise Karaca'ya sarılarak onu teselli etmeye çalıştı...

   

  Haydar’ın yardımıyla İstanbul'a dönen Vartolu Sadettin, Ziya'yı bulup flaş belleği geri aldı. Aldı almasına ancak yine izlemeye güç bulamadı. Bu esnada Yamaç, Vartolu'ya daha önemli bir işinin olduğunu, Saadet'i boşanmaktan vazgeçirmesi gerektiğini vurguladı. Kardeşinin sözünü dinleyen Vartolu duruşma sonrasında Saadet’i kafeye götürdü. Neden gittiğini anlatan Vartolu, yeni bir başlangıç yapmak istediğini söylediyse de Saadet kararından vazgeçmedi.

   

  Yamaç, abilerinin telkinlerine uyarak konseydekilerin Çağatay'ın işlerini yapmaya devam etmelerine izin vermişti ancak bu bir tuzaktı. Yamaç, Mahsun ile iş birliği yaparak Çağatay'ın mallarını taşıyan tırları patlattı ve onun verdiği altını da oraya bırakarak savaş ilanını duyurdu. Çağatay ise bu sonuca pek şaşırmamıştı çünkü Çukur'un ve Yamaç'ın en büyük düşmanı Yücel onun yanındaydı. Herkesi şaşkına çeviren ise Mahsun'un da bu ikilinin yanında yer almasıydı... 

   

  Ve Vartolu Sadettin için vakit babasının katilini öğrenme vaktiydi. Ferhat'ın getirdiği televizyona flaş belleği takan Vartolu gördüğü manzara karşısında şok oldu. Yamaç ve İdris'in birbirlerine silah doğrulttuğunu gören Vartolu, "Yamaç yapma!" diyerek olanı durdurmaya çalıştı... Babasının katilinin kardeşi olduğunu öğrenen Vartolu sinir krizi geçirdi, silahına davranan Vartolu, tam kendini öldürecekken Medet yetişti ve silahı çekti...

   

  Şimdi akıllardaki soru, babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrenen Vartolu Sadettin ne yapacak?

 • 84

  Yamaç’ın Çağatay’a ait malları havaya uçurması ikili arasındaki mücadeleyi daha da sertleştirdi. Yücel ile Mahsun’u kendi yanına çeken Çağatay’ın bir sonraki Koçovalı görüşmesi Selim’le oldu. Çağatay ile görüşmesinde kendisine yapılan teklifi kabul etmeyen Selim, ölüm tehditlerine de boyun eğmedi. Yamaç’ın kontrolsüz saldırılarını durdurmaya çalışan Selim öte yandan ailesinin sorunlarıyla uğraşmaktaydı. 

  Mahsun’un Yücel ve Çağatay ile görüştüğünü fark eden Yamaç, Reha’nın yanında Mahsun’a zarar vermese de kendisini bir daha Çukur’da görmek istemediğini açıkça dile getirdi. 

  Babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrenen Vartolu ne yapacağını bilmez haldeydi. Bir yanda babasının oğlu, aynı zamanda babasının katili... Vartolu bir kez daha soluğu Halil’in yanında aldı. İntihar etmeyi dahi düşünen Vartolu Halil’in “Sen intihar etmeyi düşünürken, Yamaç nefes alabiliyor mu?” sorusuyla, Yamaç’ın ölmeye hazır olduğunu sadece kendisini öldürecek olanın Vartolu olmasını istediğini fark etti…

  Öfkesiyle hareket eden Yamaç ile mantığını kullanan Selim’in fikir çatışması bir kez daha ekrana geldi. Yorulduğunu ve daha fazla dostunu kaybetmek istemediğini belirten Yamaç, Selim’in cevabı karşısında bir kez daha yanıtsız kalmıştı. Bu noktada Çukur’da herkesin hayatına etki ettiğini belirten Selim, kendisini ölümün eşiğinden aldığını hatırlatmıştı.

  Bir süredir Azer’in evinde kalan Karaca, aradan geçen uzun süreye rağmen annesinin kendisini görmeye gelmemesine oldukça üzülüyordu. Selim kendisinin ve Ayşe’nin çocuklarıyla olan ilişkisini düzeltmeye çalışması sonucunda Ayşe, Karaca’yı görmeye gitti. Ancak ikili arasındaki görüşme Ayşe’nin beklediği gibi sıcak geçmedi.

  Yamaç, Çağatay Erdenet ile olan savaşı kaybettiğini düşünürken, Aliço’nun sözleriyle, teslim olmak yerine savaşarak kaybetmeyi tercih etti. Artık Yamaç geri dönüşü olmayan bir yola girmişti. Yamaç, Şenol’un uyarısıyla Murtaza’nın Çağatay ile iş birliği yaptığını öğrendi. Sahte altınları Çağatay’a götürerek düşmanıyla alay eden Yamaç’ın hareketinin karşılığı Şenol’un ölümüyle sonuçlandı. Bu esnada Murtaza gerçek altınların yerini Çağatay’a haber vermişti. 

  Öfkeyle hareket etmeye devam eden Yamaç, kendisine tuzak kurulduğundan habersiz Çağatay’ın bulunduğunu depoya giderken Vartolu ve Medet tarafından takip ediliyordu. Yamaç’ın içeriye sızma girişimini Yücel’le beraber izleyen Çağatay tuzağından oldukça emindi. Bilmediği tek şey Çukur’a girmesi yasaklanan Mahsun’un, Vartolu’nun yanına gittiğiydi…

  Şimdi akıllardaki tek soru; patlayan aracın içinde kim vardı?

 • 85

  Çağatay Erdenet’in tuzağının ardından, Yamaç’tan haber alınamaması Çukur’da gergin ve sessiz bir bekleyişe neden olmuştu. Sessizliği bozan ise Çağatay’ın Çukur’a gönderdiği Fatih oldu. Fatih’in Yamaç’ın yüzüğünü getirmesi Selim ve Cumali’de şok etkisi yarattı. Cesedin teşhisi için hastaneye giden Koçovalı kardeşler DNA testi yapılmasını istedi.

  Koçovalı kardeşlerin Çağatay’a cevaben planları ise Çağatay’a hizmet eden tüm adamları öldürmek oldu. Ancak bu adım iki taraf için de işleri zorlaştırmaktan başka bir işe yaramadı. Karşılıklı restleşme sırası Çağatay Erdenet’e geçmiş ve Koçovalılar’ı sevdiği kişiler üzerinden tehdit etmeye karar vermişti.

  Damla’nın geçmişindeki bazı işleri nedeniyle gözaltına alınmasını sağlayan Çağatay,  Cumali’den Çukur’u terk etmesini istedi. Cumali’nin gidişiyle Çukur’u gözetmek ise Selim’e kaldı. Bu esnada Yamaç’tan hala haber alınamamış olması ve sevdikleriyle tehdit edilmeleri Selim için bardağı taşıran son damla olmuştu. Selim yapacağı planla Çağatay’ı büyük darbe vuracağını düşünüyordu. Çağatay’ın uyuşturucu sevkiyatını basan Çukurlular ele geçirdikleri tüm uyuşturucuyu Çukur imzalı şekilde Erdenet Holding’in önüne bıraktı. Çukur’dan gelen bu hediye Çağatay’ı köşeye sıkıştırdı hatta öyle ki Çağatay babasına hesap vermek zorunda kaldı.

  Köşeye sıkışan Çağatay kıvrak bir manevrayla emniyet güçleri ve basına suçun Çukur’un olduğunu lanse etti. Kendisi üzerindeki baskıyı bağlantılarını da kullanarak Çukur’a yönelten Çağatay’ın Cumali’den sonraki hedefi Selim’di. Selim’i arayan Çağatay, kendisinde Çağatay’ın bir türkü bar sonrasında çekilmiş görüntülerinin olduğunu, eğer Cumali gibi Çukur’u terk etmezse yayınlamak zorunda kalacağını söyledi.

  Cumali’nin ardından Selim’in de Çukur’u terk etmesiyle geriye kalan son Koçovalı Akın’dı. Amcalarının ardından liderin Akın olmasını fırsat bilen Çağatay, Akın’a geri adım attırabileceğini düşünüyordu. Ancak Akın’ın değiştiğini ve  Çukur’u korumak için elinden geleni yapabileceğini tahmin etmemişti.

  Yamaç’tan uzun süredir haber alamadığı için merak içinde olan Efsun soluğu Nehir’in evinde aldı. Yamaç’a ne olduğuna dair Nehir’in ağzını yoklayan Efsun, Nehir’in hamile olduğunu öğrenmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı.

  DNA sonuçlarını bekleyen Selim ve Cumali’ye doktordan kötü haber geldi. Cumali’den alınan doku örnekleriyle Yamaç’tan alınan doku örnekleri tutuyordu. Kalıntılar Yamaç’a aitti. Ancak Koçovalı kardeşler Vartolu’nun doktorun yanında olduğundan habersizdi.

  Vartolu, Mahsun ile iş birliği yapmış, patlayan aracın içerisine Ziya’yı yerleştirerek kaçırdığı Yamaç’ı Vartolu’ya teslim etmişti. Yamaç’ı tuzaktan kurtaran Vartolu’nun Yamaç’ı kapattığı yer ise oldukça tanıdıktı. Yıllar önce Vartolu’nun kaldığı zindan şimdi Yamaç’a ev sahipliği yapıyordu.

  Şimdi akıllardaki tek soru şu; Yamaç ile karşı karşıya kalan Vartolu ne yapacak?

 • 86

  Mahsun’un yardımıyla Çağatay Erdenet’in tuzağından kurtulan Yamaç, Vartolu’nun elindeydi. Babasının ölümünden kim sorumluysa onu bulmaya ve intikamını almaya yemin etmiş olan Vartolu ise büyük bir ikilem içindeydi. Ya babasının oğlunu öldürecekti ya da yeminini bozacaktı. Ama Vartolu’nun Yamaç için çok daha farklı bir planı vardı…

  Vartolu, Yamaç’ın öncelikle kendisiyle yüzleşmesini istiyordu. Çünkü Yamaç, aradan onca zaman geçmesine rağmen hala babasını öldürdüğünü dile getiremiyordu. Bir zamanlar içindeki Vartolu Saadettin’i öldürmek adına Erbaa’ya giden Salih, Yamaç’ın da aynı yol ayrımında olduğunun farkındaydı. Böylece Vartolu’nun Yamaç’ı uzun bir yolculuğa çıkarmasının zamanı gelmişti.

  Yamaç ile Vartolu’nun asıl yüzleşmesi, ikilinin sokakta maç yapan çocuklara katılmasıyla yaşandı. Sahada oynayanlar Yamaç ve Vartolu’nun bugünü değildi artık... Hayatın kötülüklerine aynı şekilde karşılık veren Salih ve neyle karşılaşırsa karşılaşsın oyunu kuralına göre oynayan çocuk Yamaç...

  Yaşadıklarının ağırlığını daha fazla kaldıramayan Yamaç’ın geriye tek bir isteği kalmıştı. Vartolu’nun acısına son vermesi…

  Yamaç’ın bilmediği ise Vartolu, Yamaç’ı Erbaa’ya intikam almak için değil, destek olmak için getirmişti. Salih, ailesi için hayatı boyunca hayal bile edemeyeceği bir yükün altına girmeyi göze alan Yamaç’a nasıl kıyabilirdi? 

  Yol ayrımındaki Yamaç ya her şeye sıfırdan başlayarak yeni bir isimle yeni bir hayata atılacaktı ya da eski hayatında kendisine kötülük yapan herkesle “anladıkları dilden” konuşacaktı. Oyunu kuralına göre oynama zamanı bitmişti artık. 

  Bu esnada İstanbul’da Yamaç’ın cenazesinin hala kaldırılmamış olması Çağatay’ı kuşkulandırmıştı. Çukur’un aradan geçen zamana rağmen bu kadar sessiz kalmasının bir anlamı olmalıydı. Yücel’den Mahsun’u konuşturmasını isteyen Çağatay, aradığı cevabı da kendisi almak zorunda kalacaktı. Yamaç yaşıyordu.

  Yamaç tercihini kendisine yapılanlara cevap vermeden yana kullanmıştı. Çağatay’ın adamını konuşturan Yamaç ve Vartolu Mahsun’un annesini tehdit ederek Yamaç’la ilgili bilgi aldığını öğrendiler. Mahsun’u tutulduğu yerden kurtaran Yamaç’ın yapması gereken bir iş daha vardı. Sevdiği herkesi elinden tek tek alan Yücel’in hayatına son vermek. Artık farklı bir Yamaç vardı artık. Vartolu’nun Erbaa seyahati onu bambaşka bir noktaya getirmişti…

  Artık akıllarda tek bir soru vardı: Herkesin ölü bildiği Yamaç’ın bir sonraki hamlesi ne olacak?

 • 87

  Koçovalı kardeşlerin Çukur’daki yokluğunu fırsat bilen Çağatay’ın hamlelerinin şiddeti giderek artıyordu. Hedef artık sadece Koçovalıları değil, tüm Çukur’u yok etmekti. Bu amaçla basında Çukur’u suç unsuru olarak lanse ettiren Çağatay, asayiş ekiplerinin mahalleye baskın düzenlemesiyle hedefine bir adım daha yaklaştı. Ancak bununla da yetinmeyen Çağatay, yaşadığını öğrendiği Yamaç’ın öldürülmesine karşılık 5 milyon ödül vereceğini duyurdu. Çukur’dan uzaktan yeni bir hayata başlamak isteyen Yamaç için ise bu artık çok uzak bir hayaldi. Ödülü duyanlar Yamaç’ın çoktan peşine düşmüştü...

  Mahalleye düzenlenen operasyonda Koçovalıların gözaltına alındığını öğrenen Karaca ailesinin yanında olmak istiyordu. Ancak kendisinin de bir Koçovalı olduğunu ve gözaltına alınabileceğini hatırlatan Azer, Karaca’nın emniyet merkezine gitmesine izin vermedi. Çukur’da yaşanan gelişmeler Karaca’yı derinden etkilerken onu korumaya çalışan Azer’le aralarında bir yakınlaşma yaşandı.

  Çağatay’ın hamleleri karşısında zor durumda kalan Çukur ise birlik olarak Çağatay’ı her adımında takip ettiğini hissettirdi. Belki bireysel olarak kimse Çağatay’ın umrunda değildi ama birlik içinde Koçovalılar’ın arkasında duran bir Çukur gerçekten ciddi bir rakipti.

  Çukur’un nefesini ensesinde hisseden Çağatay’ın bir sonraki adımında Çukur’a uyuşturucu sokmak vardı. Yaptırdığı haberlerle itibarı kötülenen Çukur giderek yalnızlığa, çaresizliğe sürükleniyordu. Çukur’un içine düştüğü durumda İdris Koçovalı’nın mirasını koruyamadığını ve Çukur’a karşı sorumluluğunu yerine getiremediğini düşünen Emmi üzüntüyle kalbini tutarak Meke’nin kollarına yığıldı.

  Bu esnada Yamaç ile Vartolu, Yamaç’ın başına konan ödülün peşinde olan adamlardan kurtulmaya çalışıyordu. Köşeye sıkışan ikili araçlarını terk etmek zorunda kalırken Yamaç yaralandı. Peşindeki adamlar ve polis tarafından aranan Yamaç, güvendiği Efsun’un yanına gitti. Aralarında bir çekim olduğunu düşünen Yamaç, Efsun’la yakınlaştı.

  Uzun süredir olanlardan uzak olan Yamaç, haberlerde Çukur’un suç merkezi olarak lanse edildiğini gördükten sonra mahallesini yalnız bırakamayacağını fark etti. Çukur’a gitmek üzere hazırlanırken Çağatay’ın Efsun’u ziyarete gelmesiyle evden son anda kaçan Yamaç, Çağatay’ın adamları tarafından kapana sıkıştırıldı. Tam her şey bitti sanarken duyulan silah sesi Yamaç’ı kurtarmaya gelen Cumali ve Selim’den geliyordu!

  Şimdi akıllardaki soru şu…Tekrardan bir araya gelen Koçovalı Kardeşler’in Çağatay’a karşı hamlesi ne olacaktı?

 • 88

  Yamaç, Çağatay’ın başına koyduğu 5 milyonluk ödülden sonra peşindeki adamlar tarafından köşeye sıkıştırılarak yaralanmış ve Efsun’un evine sığınmıştı. Çukur’a dönerken etrafı sarılan Yamaç’ı kurtaran Cumali ve Selim’den başkası değildi. Ancak Çağatay Erdenet pes etmeye niyetli değildi. Koçovalı kardeşlerin peşine daha kalabalık bir ekip gönderen Çağatay bu işin sonlanmasını istiyordu. Peşlerine takılan adamlarla amansız bir mücadeleye girişen Koçovalı kardeşler tekneyle kaçarak izlerini kaybettirdi.

  Bu sırada Çukur’da ise durum gittikçe kötüleşiyordu. Mahalleli çalıştıkları işlerden çıkarılmış, Çukur basında yer alan haberler nedeniyle batakhane olarak görülmeye başlamıştı. Mahalleliler artık çocuklarına ve yaşlılarına dahi bakmakta zorlanıyor, evlerine ekmek götüremiyordu. Umutsuzluk sokakta kol geziyordu.

  Yamaç’ın ilk zorlu sınavı ise abileriyle yüzleşmekti. Cumali’den “bir tekne dolusu” dayak yiyen Yamaç, Selim’in sözleriyle kendi içinde bir yüzleşme yaşadı. Çünkü ne kendisi Çukur’dan ayrılabilirdi, ne de Çukur kendisinden… Çukur’u geride bırakamayacağını kabullenen Yamaç, durumu kontrol altına almalıydı.

  Çukur’un içine düştüğü durum, Paşa ve İdris’in kaybıyla yalnız kalan Emmi’nin ağırına gidiyordu. Kardeşlerinin emanetini koruyamadığını düşünen Emmi’nin kalbi bu yükü kaldıramamıştı. Hastaneye kaldırılan Emmi’nin durumu ciddiydi.

  Günlerdir Yamaç’ı arayan Nehir bir kez daha Aliço’nun yanına gitmiş, umutla Yamaç’ın gelmesini bekliyordu. Emmi’yi hastane ziyaretine giden Yamaç, Aliço’dan Nehir’in kendisini aradığını öğrenmişti. Nehir’i görmeye giden Yamaç’ı büyük bir sürpriz bekliyordu. Nehir hamileydi... Bir çocuğa bakmanın sorumluluğunu taşıyamayacaklarını düşünen ikilinin bir karar vermesi gerekiyordu. İdris’in kendisine aile konusundaki vasiyetini bir türlü aklından çıkaramayan Yamaç, sorumluluğu üzerine almayı kabul etti ve Nehir’i Çukur’a getirdi.

  Çağatay'ın 5 milyon liralık ödülünün ardından kiralık katiller tarafından saldırıya uğrayan Yamaç'ı ölümden bir kez daha kurtaran isim Mahsun oldu. 

  Yaşananların ardından mahalleye dönen Yamaç’ı boş ve karanlık sokak karşılamıştı. Mahallede yaşananları anlamak için peşine takıldığı iki Çukurlu gencin daha birçok genç gibi uyuşturucunun pençesine düştüğünü gören Yamaç şok olmuştu. Çağatay Erdenet Koçovalıların evine uyuşturucu sokmayı başarmıştı.

  Şimdi akıllardaki soru; Yamaç’ın Çukur’u kurtarmak için bir sonraki hamlesi ne olacaktı?

 • 89

  Koçovalılar’ın yokluğundan faydalanan Çağatay amacına ulaşmış, uyuşturucuyu Çukur’a sokmayı başarmıştı. Yamaç ise nasıl savaşması gerektiğini bilmediği yeni bir mücadelenin içinde kalmıştı. Çukur'u tekrardan eski haline getirmek için Yamaç, babasının yadigarı Emmi'den akıl alıyordu. Çukur’un İdris Koçovalı’nın ölümünden sonra doğru yola sokacak bir babaya ihtiyacı vardı ve Yamaç’ın çocukluğundan beri birlikte büyüdüğü kardeşlerine babalık yapma zamanı gelmişti.

  İlk olarak dağılan Koçovalılar’ın tekrardan bir çatı altında toplanması gerekiyordu. Selim ve Cumali gizlice Çukur’a dönerken, Yamaç ve Vartolu ise Akın ile Damla’yı gözaltından çıkartmak üzere harekete geçti. Akın’ın dövüş kulübünün işletmesini Remzi üstlenirken, bilirkişi Damla’nın attığı imzaların gerçek olmadığına dair rapor hazırladı. Geriye sadece Karaca’yı eve getirmek kalmıştı.

  Akın kendisini tekrar ailesine kabul ettirmiş olmanın mutluluğunu yaşarken, cezaevinden çıkan Damla’nın ise Cumali’ye büyük bir sürprizi vardı. Cumali baba olacaktı... Hayatı boyunca böylesi bir mutluluğu hayal bile etmemiş olan Cumali’nin mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

  Azer ile Karaca’nın yakınlaşmasını fark eden Fadik, iki aile arasındaki düşmanlığı sona erdirmek için Sultan’la görüşmeye gitti. Ancak Yamaç, Koçovalılar’ın tekrar bir çatı altında bir araya gelmesi konusunda ısrarcıydı. Karaca önemli bir yol ayrımındaydı. Ya tekrar ailesinin bir parçası olacaktı ya da Çukur'un kapıları bir daha açılmamak üzere kapanacaktı. Karaca’nın seçimi ailesinden yana olurken Azer ise teselliyi Karaca’nın verdiği veda busesinde arayacaktı.

  Yamaç’ın Nehir'in hamile olduğunu ve aynı evde yaşadığını Efsun’a söylemesi gerekiyordu. Yamaç Koçovalı, babasının gençliğinde yaptığı hataları yapmayacaktı.

  Çağatay Erdenet, Koçovalılar üzerindeki baskıyı bırakmamakta kararlıydı. Piyasada kimsenin iş yapmak istemediği Koçovalılar, Selim’in gayretleri sonucunda bir teslimat işi almıştı. Ancak Çağatay durumu çoktan haber almış ve tırlara uyuşturucu yükletmişti. Bununla da kalmamış Damla’nın cezaevinden çıkmasını sağlayan bilirkişiye ulaşmıştı. Damla’nın özgürlüğü sadece 1 gün sürecekti.

  Yamaç'la yaptığı konuşmanın ardından Efsun, büyük bir ikilem içerisindeydi. Duygularına rağmen Yamaç'ın gitmesini isteyen Efsun, Çağatay’ı arayarak buluşmayı kabul etti. Çağatay ile buluşmasının ardından Efsun’un beklenmedik misafiri Yamaç dayanamamış geri dönmüştü.

  Bu esnada mahallelinin zor zamanları devam ediyordu. Kemal’in ölümünden sonra zor günler geçiren Metin de uyuşturucuya yenik düşenler arasındaydı. Metin, Yamaç’a bu illetten kurtulacağına dair söz verse de sözünü tutamayacaktı.

  Üst üste gelen kötü olaylardan sonra Yamaç, Emmi’nin tavsiyesi ile sabretmesi gerektiğinin farkına vardı. Çukur’u tekrardan ev haline getirebilmesi için sakin olmalı, adımlarını planlı atması gerekiyordu. Emmi’nin yanından ayrılan Yamaç'ın bir sonraki ziyareti Çağatay Erdenet oldu. Çukur’u daha fazla tehlikeye atmak istemediğini söyleyen Yamaç, Çağatay'a boyun eğdi.

  Şimdi akıllardaki soru şu; Yamaç’ın planı ne?

 • 90

  Yamaç, Çağatay Erdenet’in Çukur’a ve Koçovalılar’a zarar vermemesi adına boyun eğmiş görünmeyi kabullenmişti. Bu sayede hem Çağatay’a karşı zaman kazanacak hem de Çukur’a giren uyuşturucunun kim tarafından dağıtıldığını bulacaktı. Ancak abilerine planını anlatmaya gittiğinde onu rahatsız edici bir sessizlik bekliyordu.

  Çağatay, Yamaç'la anlaşmıştı ancak diğer Koçovalı kardeşlerle herhangi bir anlaşma söz konusu değildi. Aynı zamanda Yamaç’tan gelebilecek sürpriz hamlelere karşı elinde koz bulundurmak istiyordu. Bu amaçla Selim ve Cumali’yi köşeye sıkıştıran Çağatay'ın tehditleri işe yaramış, ikili ne yapmaları gerektiğine karar veremez hale gelmişlerdi.

  Çağatay'ın öncelikli hedefinde Cumali vardı. Çağatay'ın görüşme teklifini sakin bir tavırla kabul ederek malikanesine giden Cumali'nin asıl planı ise tek başına baskın yapmaktı. Ancak Cumali sayıca üstün olan Çağatay’ın adamları tarafından kıskıvrak yakalanmıştı.

  Çağatay'ın bir diğer hedefinde yer alan Selim’in durumu ise daha karmaşıktı. Yok ettiğini düşündüğü görüntüleri bir şekilde ele geçiren Çağatay Erdenet, bu görüntüleri ailesine ve çocuklarına göndermekle tehdit ediyordu. Selim Çağatay’la iş birliğine yanaşmasa da hareket alanı oldukça kısıtlanmıştı. 

  Vartolu ise Çukur’a uyuşturucunun kim tarafından sokulduğunu bulmaya çalışıyordu. Mahallenin gençleri Fahri’yi ele vermek istemeseler de Vartolu gerektiğinde oldukça ikna edici olabiliyordu. Fahri ile yüzleşen Vartolu, uyuşturucuyu temin edenin Fatih olduğunu öğrendi.

  Abilerinden bir türlü beklediği desteği göremeyen Yamaç’a, Çağatay Erdenet’in bir görevi vardı. Çağatay, ailesinin uyuşturucu ticaretini ortaya çıkarmak için var gücüyle uğraşan gazeteci Emir Varol’un ortadan kaldırılmasını istiyordu. Yamaç bu görevi yerine getirmek istemese de seçme şansı yoktu.

  Emir'le görüşmeye giden Yamaç beklediğinden çok daha farklı birisiyle karşı karşıya olduğunu gördü. Çünkü Emir gerçeklerin peşinden koşan idealist bir gazeteciydi. Erdenet Holding’in önüne bırakılan uyuşturuculardan sonra Çukur hakkında da araştırmalar yapmış, İdris Koçovalı’nın uyuşturucu ile mücadelesini öğrenmişti. Yamaç için bu görev artık vicdanının da sınanacağı bir hale gelmişti.

  Yamaç’a tam anlamıyla güvenmeyen Çağatay, Fatih'i Yamaç'ın peşine takmıştı. Sabahleyin çocuklarını servise bindirmek üzere evinden çıkan Emir’i aracında bir bomba bekliyordu. Yamaç planı uygulamaktan vazgeçmişken Fatih işini sağlama almış ve yedek kumandayla bombayı patlatmıştı. Yamaç ise planını bozan Fatih’in hayatına son verdi. Olayların ardından mahalleye dönen Yamaç’ı polis Emir Varol cinayetiyle ilgili olarak gözaltına aldı.

  Çağatay'ın hamile olan Damla ile ilgili tehditlerine daha fazla dayanamayan Cumali, Damla’nın cezaevinden çıkması karşılığında geri adım atacağını belirtti. Çağatay’ın evinde Damla’yı bekleyen Cumali’yi ise büyük bir şok bekliyordu. Çağatay’ın tehditlerinden bunalan Damla kendi isteğiyle hamileliğine son vermişti.

  Şimdi akıllardaki soru; Koçovalılar üst üste gelen bu acılarla nasıl başa çıkacak?

 • 91

  Çağatay’ın Cumali’yi koz olarak kullanmak istemesine engel olan Damla’nın yaşadıklarıyla Koçovalı ailesi derinden sarsıldı. Cumali Damla’nın kendisine gelmesinden sonra Çağatay’dan intikam almaya yemin etti. 

  Bu esnada Emir Varol cinayetinin şüphelisi olarak gözaltında olan Yamaç’a ilginç bir teklif gelmişti. Gözüpek komiser Erkan hedefinde olan Çağatay’ı tutuklayabilmek adına Yamaç’ın kendisiyle birlikte hareket etmesini istemişti. Yamaç bu teklife yanaşmasa da, Erkan’ın düşünmesi için verdiği süre 24 saatti.

  Kurtuluş ailesinin evinden ayrılan Karaca kalbini Azer’de bırakmıştı. Evden gizlice kaçarak Azer ile buluşan Karaca’nın yokluğunu fark eden Nehir olayın üzerini örtmüştü. Ancak Karaca, eve dönerken Celasun’un kendisini Azer ile birlikte gördüğünden habersizdi.

  Vartolu ise Yamaç’ın planı doğrultusunda Mahsun ve Karakuzular ile birlikte Murtaza’ya baskın düzenledi. Bu noktada Murtaza Çağatay ile Koçovalılar arasındaki kişi olacaktı. Vartolu’nun ikinci hedefindeki isim ise Timsah Celil’di. Aliço’nun da desteğini alan Vartolu, Timsah’ın hayatına son verdi.

  Çağatay’dan intikam almaya yemin eden Cumali’yi göz hapsine alınmıştı ancak Cumali kaçmayı başardı. Cumali çocuğunu kaybetmesinin verdiği acıyla Çağatay’a saldırırken saldırıdan kurtulan Çağatay’a yardım eden isim Murtaza oldu. Cumali’yi zor kullanarak engellemeyi başaran Yamaç, ağabeyinin bu hale gelme nedenini öğrendiğinde gözyaşlarına hâkim olamadı.

  Çağatay bu saldırıya kayıtsız kalamazdı. Kendisini öldürmek isteyen ya bu amacında başarılı olmalıydı ya da bu uğurda hayatını kaybetmeliydi. Yamaç’ı arayan Çağatay, Cumali’yi kendisine getirmesini aksi takdirde bizzat Çukur’dan kendisinin alacağını söyledi. Hem Erkan komiser hem de Çağatay’ın baskısı Yamaç’ın planını derhal uygulamaya sokmasını gerektiriyordu.

  Yamaç’ın planının bir diğer aşamasında herkesin öldü sandığı gazeteci Emir Varol’dan yardım istemek vardı. Emir, Yamaç ile Mahsun’sun planlamasıyla patlayan araçtan son anda kurtulmuştu. Yamaç, Emir’den Çağatay Erdenet’e dair elindeki bütün belgelerin yanı sıra Çukur’daki insanları izlemesini, hayatlarını görmesini istedi. Böylece Çukur’un adını tekrar temize çıkarabilecekti.

  Şimdi akıllardaki soru şu: Yamaç planını nasıl uygulamaya sokacak?

   

 • 92

  Çağatay Erdenet’in kazadan sağ kurtulması ile Koçovalı kardeşlerin onu bitirmek yeni bir plana ihtiyaçları oldu. Plan için en büyük yardım ise gazeteci Emir’den geldi. Elindeki tüm bilgileri paylaşan Emir, Koçovalı kardeşlere yeni bir hedef verdi. Aliço sayesinde Çağatay'ın iş ortağı Boris’in adresini bulan Yamaç ve Vartolu harekete geçerek onu izlemeye aldı. 

  Yamaç’ı tuzağa çeken Boris, anlaşma yerine onu Erdenet’e verme yolunu seçti. İki kardeş Boris’in peşindeyken, Mahsun ise Cumali’nin başına bir şey gelmemesi için peşinden giderken onu Erdenet’in yolladığı adamlardan korudu. 

  Yamaç’ın uzun süredir kendisini aramamasından şüphelenen Vartolu, Aliço ile hemen harekete geçip eve baskın düzenlerek Boris’i teslim aldı ancak işler beklendiği gibi bitmedi. Boris’in silah çektiğini gören Aliço'nun hemen tetiğe basması sonucu yeni bir plan yapmak gerekti. Önce Mahsun’a haber verip Yamaç’ı kurtulmasını sağlayan Vartolu daha sonra da Boris’in yerine geçip buluşmaya gitti. Bu yardımıyla polis baskınının ortasında kalan Vartolu kendisini yine parmaklıklar arkasında buldu.

  Çağatay’ı uyuşturucularla beraber polise teslim eden Yamaç’ın ilk durağı Efsun’un evi oldu. Ağzındaki baklayı hemen çıkarıp sorguya başlayan Yamaç onu ikna etmek için ne yaptığını sordu.  Yamaç’ın tarafında bunlar olurken Erdenet ailesinde ise Çağatay’ın başarısızlığı sonrası Cengiz Erdenet, Arık Böke’yi arayıp abisini yerine geçmesini istediğini söyledi. 

  Uyuşturucu batağından kurtulmaya çalışan mahalleyi yeniden bir araya getirmek isteyen Yamaç bu amaçla halı saha maçı düzenledi. Abilerine karşı tek başına mücadele eden Yamaç, Çukur'u yeniden ayağa kaldırdı. Çukur'un dışında bir yandan da ailevi sorunlarla ilgilenen Yamaç'ın bu sefer başına hiç beklemediği yerden bir dert geldi. Celasun’dan Azer ve Karaca ilişkisi öğrenen Yamaç hemen olaya el atıp Celasun’la Karaca’yı evlendirmek istediği söyledi. 

  Cengizhan'ın emriyle dünya turuna çıkan Çağatay'ın yerini alan Arık Böke ilk olarak Çukur’a giderek düşmanı Yamaç’ın karşısına çıktı. Kısa bir tanışma sonrası abisini yokluğu hissettirmeyeceğini söyleyen Arık Böke, Yamaç’ın elini sıktı.

  Şimdi akıllardaki tek soru ise Arık Böke Erdenet’in oyunun kurallarını nasıl değiştireceğiydi?