Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 153. Bölüm / Aksaray

“Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu”nun Aksaray’daki lezzet yolculuğunda ilk durağı  Ağaçören Belediyesi'ne bağlı Camili Köy oldu. Coşkulu bir karşılamanın ardından nefis yemekleri hazırlamak için kollar sıvandı  Kazanda kaymaklı mercimek, madımak cacığı, pekmezli bulamaç, tenekede tavuk, kuzu çevirme ve sacda kömbe hazırlandı. Bir yandan yemek tarifleri verilirken bir yandan da şehirlerin tarihi ve kültürel değerlerini anlatan programda Aksaray'ın da tarihi çarşıları gezildi. Turgay Başyayla, şerbetli pide yapmanın  sırlarını öğrendi. Yöresel lezzetlerden Aksaray tava, buğday aşı çorbası, döğürcekli köfte hazırlandı. Muhteşem manzarasıyla Helvadere göletinin kenarında alabalık ve kiremitte mantar pişirildi. Tulum kebabı, testi kebabı hazırlandı. Aksaray türküleri yöresel müzik ekibi tarafından seslendirildi.

Ramazan ayının manevi coşkusu, Anadolu'nun yöresel lezzetleri ile buluşacak!

Türkiye'yi şehir şehir, köy köy gezen Turgay Başyayla, bu kez iftar sofralarının yüzyıllardır vazgeçilmezi olan enfes tatları ve müthiş tarifleri ekrana getirecek.
 

Turgay Başyayla ile İftar Yolculuğu'nun her bölümünde farklı bir ilimizde yaşanan Ramazan heyecanına ortak olacağız. Şehirlerimizin tarihi ve kültürel sembolü haline gelmiş noktalarında, bereketli Ramazan sofraları için yapılan hazırlıklara siz de evinizden katılabilirsiniz.

İftar sofralarınızı yöresel ve geleneksel tatlarla şenlendirmek için kimi zaman bir konakta, kimi zaman bir kervansarayda lezzetli elleriyle teyzelerimizden, ninelerimizden ve birbirinden başarılı aşçılarımızdan özel tarifleri ve püf noktalarını ekrana getireceğiz.

On bir ayın sultanı Ramazan'ın ruhunu yansıtan tasavvuf musikisinin en güzel örneklerini, kalplere dokunan ilahileri, kasideleri yöresel sanatçılardan ve korolardan dinleyeceğiz.

Anadolu'nun sımsıcak insanlarının el ele verip bugünlere dek taşıdığı geleneksel Ramazan adetlerini; tarihi çarşılardaki, pazarlardakiRamazan bereketini Turgay Başyayla samimi sunumuyla sizlerle buluşturuyor.

Keyifli sohbetlerle ruhunuzda, Anadolu'nun geleneksel lezzetleriyle de iftar sofralarınızda unutulmaz tatlar bırakmak istiyorsanızTurgay Başyayla ile İftar Yolculuğu’nu kaçırmayın!