Lezzet Yolculuğu bu hafta Urfa'da! 10.01.2016

“Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu”nun durağı; Urfa oluyor. Turgay Başyayla Harran’a bağlı Çiçek Köyü’ne gidip köy halkı ile birlikte yöreye özgü lezzetlerden “Kuzu Çevirme”, “Hindi Çevirme”, “Çiğ Köfte”, “Sacda Saç Kavurma” , “Kazanda Firik Pilavı”, “Lebeni Çorbası”, “Kazan Kebabı” ve “Fıstıklı Kadayıf”ın yapımını gösteriyor. Halfeti’de tekne gezintisi ardından halk oyunları ekibi gösterisini sergiliyor. Halfeti’ye özgü yemeklerden “Unutbeni Yemeği”, “Sargılı Burma Tatlısı”, “Erik Tavası”, “Şabut Balığı”nın ve Urfa yöresine özgü lezzetlerden “Urfa Kebabı” ve “Urfa Pilavlı Tandır” yapımını gösterdi

Ramazan ayının manevi coşkusu, Anadolu'nun yöresel lezzetleri ile buluşacak!

Türkiye'yi şehir şehir, köy köy gezen Turgay Başyayla, bu kez iftar sofralarının yüzyıllardır vazgeçilmezi olan enfes tatları ve müthiş tarifleri ekrana getirecek.
 

Turgay Başyayla ile İftar Yolculuğu'nun her bölümünde farklı bir ilimizde yaşanan Ramazan heyecanına ortak olacağız. Şehirlerimizin tarihi ve kültürel sembolü haline gelmiş noktalarında, bereketli Ramazan sofraları için yapılan hazırlıklara siz de evinizden katılabilirsiniz.

İftar sofralarınızı yöresel ve geleneksel tatlarla şenlendirmek için kimi zaman bir konakta, kimi zaman bir kervansarayda lezzetli elleriyle teyzelerimizden, ninelerimizden ve birbirinden başarılı aşçılarımızdan özel tarifleri ve püf noktalarını ekrana getireceğiz.

On bir ayın sultanı Ramazan'ın ruhunu yansıtan tasavvuf musikisinin en güzel örneklerini, kalplere dokunan ilahileri, kasideleri yöresel sanatçılardan ve korolardan dinleyeceğiz.

Anadolu'nun sımsıcak insanlarının el ele verip bugünlere dek taşıdığı geleneksel Ramazan adetlerini; tarihi çarşılardaki, pazarlardakiRamazan bereketini Turgay Başyayla samimi sunumuyla sizlerle buluşturuyor.

Keyifli sohbetlerle ruhunuzda, Anadolu'nun geleneksel lezzetleriyle de iftar sofralarınızda unutulmaz tatlar bırakmak istiyorsanızTurgay Başyayla ile İftar Yolculuğu’nu kaçırmayın!