Lezzet Yolculuğu bu hafta Urfa'da!

Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğunun bu haftaki durağı; Urfa oluyor.

 

Turgay Başyayla Cumartesi günü Urfa’da Balıklı Göl'e gidip yöreye özgü “Urfa Ciğeri”, “Fıstıklı Kebap”, “Şıllık Tatlısı”, “Domates Kebabı”, “Urfa Tepsi Kebabı”, “Haşhaş Kebabı”, “Çiğ Köfte”, “Borani”, “Ağzı Açık” ve “Peynirli Helva” yapımını gösteriyor. 

 

Turgay Başyayla Pazar günü ise Harran’a bağlı Çiçek Köyü’ne gidip köy halkı ile birlikte yöreye özgü lezzetlerden “Kuzu Çevirme”, “Hindi Çevirme”, “Çiğ Köfte”, “Sacda Saç Kavurma” , “Kazanda Firik Pilavı”, “Lebeni Çorbası”, “Kazan Kebabı” ve “Fıstıklı Kadayıf”ın yapımını gösteriyor. Halfeti’de tekne gezintisi ardından halk oyunları ekibi gösterisini sergiliyor. Halfeti’ye özgü yemeklerden “Unutbeni Yemeği”, “Sargılı Burma Tatlısı”, “Erik Tavası”, “Şabut Balığı”nın ve Urfa yöresine özgü lezzetlerden “Urfa Kebabı” ve “Urfa Pilavlı Tandır” yapımını gösterdiği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu’nu sakın kaçırmayın!

 

 

Anadolu’nun; damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlere müjde! Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu yurdumuzun yüzlerce yıllık eşsiz tadlarını; il il, ilçe ilçe, köy köy gezip sizlerle buluşturmaya geliyor..

 Lezzet Yolculuğu’nda Turgay Başyayla, sanatçı kişiliğini türküleri eşliğinde sizlerle buluşturacak, yörenin lezzetlerini yöreye özgü restaurantlarda kimi zaman aşçılarımız ile kimi zaman, anadolu insanının bilgeliğiyle yoğrulmuş ninelerimiz ve teyzelerimiz görsel bir şöleni andıran otantik yemek tarifleriyle lezzet rüzgarı estirecek.

Turgay Başyayla, yemek yapımından önce kah bir teyzemiz ile kuzuları yayıp, koyunları sağarak tarif için gerekli sütü kendi elleriyle hazırlayacak, kah köyün çilekeşi karakaçanın sırtında tarlanın yolunu tutup gerekli sebze meyveleri elleriyle toplayacak.

Birbirinden güzel otantik lezzetleri, aşçılarımızla, ninelerimizle, dedelerimizle uygulamalı olarak tariflerinin verileceği, ortaya çıkan lezzet harikasının tadılarak test edileceği Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu'nda damakların yanı sıra gözler ve kulaklar da bayram edecek. Konuk olunan yörenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de Turgay Başyayla'nın birbirinden güzel türküleri eşliğinde sizlerle buluşacağı programda, folklor ekipleri en güzel oyunlarını sizler için oynayacak.

 

Birbirinden renkli köy odası eğlencelerinin yeniden sergileneceği, ilginç adetlerin uygulamalı olarak tanıtılacağı Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Gaziantep, Şanlı Urfa, Çorum ve Hatay'a kadar yurdumuzun dört bir yanını ilçe ilçe köy köy ekranlarınıza konuk edecek.

 

Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu, Anadolu’nun geleneksel lezzetlerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri eşliğinde belgesel tadında bir programla sizlerle buluşturacak.